Випускники Острозької гімназії в уряді та армії Української Народної Республіки

В музейних колекціях Державного історико-культурного заповідника Острога збереглися місцеві раритети доби Української Народної Республіки, зокрема, її головних вікопомних дат.
Про це пише старший науковий співробітник історико-художнього відділу Микола Манько на сайті заповідника.
Серед музейних раритетів доби Української революції – печатка Острозької гімназії з її україномовною назвою, абревіатурою «УНР» та гербом республіки – княжим знаком Володимира Великого.
До речі, цей знак, більш відомий під назвою Тризуб, був затверджений державним гербом УНР в ті дні, коли Центральна Рада та її уряд перебували на теренах Волині, оскільки під натиском червоних військ змушені були тимчасово залишити Київ.
Саме випускник Острозької гімназії Микола Ковальський 7 (20) листопада на урочистому засіданні Української Центральної Ради, після вступного слова Михайла Грушевського, зачитав текст Третього Універсалу про створення Української Народної Республіки.
Читайте також: Українська держава – спадкоємиця УНР
Членом Центральної Ради був ще один випускник гімназії в Острозі Валентин Садовський. Він став першим міністром юстиції (офіційна назва посади – генеральний секретар судових справ) в першому українському уряді Володимира Винниченка влітку 1917 року – ще до проголошення УНР.
Членом українського парламенту був також колишній острозький гімназист Борис Козубський – лідер кременецьких просвітян і кременецький міський голова в роки Української Революції.
Як відомо, екстерном закінчив Острозьку чоловічу гімназію Іван Огієнко, що в складі кількох урядів УНР обіймав посаду міністра народної освіти.
В гімназії також навчалися майбутні генерали Армії УНР Володимир Сальський, що займав пости командувача Дієвої Армії республіки та її військового міністра, і Павло Шандрук.
Читайте також: Як склалася доля Павла Шандрука – генерала-хорунжого армії УНР
Викладачами гімназії були перший голова створеного навесні 1917 року Українського товариства «Просвіта» в Острозі Роман Дубляниця та перший очільник української влади в Острозькому повіті Василь Григорович. Цей випускник Одеського університету викладав в Острозі географію і природничі предмети.
Читайте також: Створення Директорії 105 років тому: як це було на Волині
З початком революції навесні 1917 року він очолив Організаційний комітет Острозького педагогічного товариства, а від Тимчасового уряду отримав призначення на посаду Острозького повітового комісара – керівника місцевої адміністрації.
Ці повноваження Василя Григоровича влітку 1917 року – після Другого Універсалу Центральної Ради – підтвердив і український уряд – Генеральний Секретаріат. Після Третього Універсалу у листопаді 1917 року його посада офіційно іменувалася – Острозький повітовий комісар УНР.
У музейній колекції є унікальний документ про відновлення української влади в Острозі і повіті в березні 1918 pоку, яку був уповноважений представляти виключно Василь Григорович.
Читайте також: Іван Липовецький: видавець дивізії Армії УНР
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром