Перший бій УПА: 81 рік тому повстанці звільнили містечко на Рівненщині від нацистів

07 Лютого 2024, 13:35
Дереворит «Повстанці у наступі» з гаслом «за УССД». Ніл Хасевич. Джерело: Електронний архів українського визвольного руху 5067
Дереворит «Повстанці у наступі» з гаслом «за УССД». Ніл Хасевич. Джерело: Електронний архів українського визвольного руху

У містечку Володимирець на Рівненщині під командуванням Григорія Перегіняка («Довбешки/Довбенка», «Коробки») відбувся перший організований бій УПА проти гітлерівських окупантів. Бій дав початок жорстокій і доволі успішній антинацистській боротьбі українських повстанців.

Восени 1942 року керівництво Організації Українських Націоналістів (б) розпочало підготовку збройного опору проти терору нацистської окупаційної влади. Утворення власної партизанської армії відбувалося на основі об’єднання українських самооборонних відділів, щоб вести ефективну та стратегічно виважену національно-визвольну боротьбу.

Григорій Перегіняк
Григорій Перегіняк

Розгорталися повстанські структури, створювалися перші партизанські загони, що стали основою майбутньої армії. Серед них – відділ референта Крайового проводу ОУН Сергія Качинського «Остапа» на Берестейщині, Григорія Перегіняка – «Коробки» поблизу Луцька, хорунжого «Яреми» в районі Колки-Степань, «Ворона» в Пустомитських лісах і Миколи Климишина – «Крука» на Крем’янеччині (Тернопільщина). 

Читайте також: Монастир став прихистком для чоти УПА: 80-річчя бою у Новому Загорові

Сергій Качинський
Сергій Качинський

Саме вони заклали фундамент до формування Української повстанської армії, яку в 1949 році Українська Головна Визвольна Рада документально визначить символічною датою народження – 14 жовтня 1942 року.

Перші бойові дії повстанців відбулися 20 січня 1943 року. Григорій Перегіняк і його боївка (вісім осіб) здійснили напад на німецьку поліційну колону неподалік села Городець Володимирецького району (нині Сарненського району). Деякі дослідники саме цю акцію називають першим зіткненням УПА з німецькими військовими частинами. 

Читайте також: Дата створення УПА – 14 жовтня: як формували святкову традицію

Григорій Перегіняк
Григорій Перегіняк

Були знищені четверо німців, а три десятки власовців, що входили до німецького загону, розбіглися. У відповідь німці за два тижні заарештували провідного діяча ОУН на Сарненщині «Діброву». Його утримували у підвалі будинку німецької жандармерії у Володимирці.

У ніч з 7 на 8 лютого 1943-го сотня Григорія Перегіняка здійснила зухвалий напад на Володимирець. На той момент у містечку основні окупаційні сили складалися із 30 німецьких жандармів, 70 російських козаків (колишніх військовополонених Червоної армії) та 80 узбеків (також колишніх радянських бранців). 

Читайте також: ​​​​​​​КОЛКІВСЬКА РЕСПУБЛІКА СВОБОДИ

Микола Климишин
Микола Климишин

Операція була доволі ризикованою з огляду на достатньо численний гарнізон. Цілком очевидно, що на боці повстанців мали бути несподіванка і нічна пора, особливо – блискавичний напад. Під час нападу захопили казарми козаків і приміщення жандармерії. 

Убили сім осіб, в тому числі трьох козаків і чотирьох німців (серед них і коменданта жандармерії), шість козаків вивели із собою і після допиту стратили в лісі неподалік Володимирця. Тоді вдалося визволити з ув’язнення «Діброву». Повстанці захопили 20 карабінів, 65 ковдр і доволі багато амуніції. 

Читайте також: Бій у Точевиках: азербайджанці з УПА захистили селян від нацистів

Дереворит «На становищі». Ніл Хасевич, 20 травня 1949 року. Джерело: Електронний архів українського визвольного руху
Дереворит «На становищі». Ніл Хасевич, 20 травня 1949 року. Джерело: Електронний архів українського визвольного руху

Втрати сотні: один убитий та двоє поранених. Після блискавичної атаки, користуючись безладом, що запанував у містечку, сотня швидко відійшла з райцентру. Звільнення Володимирця – це перша легальна збройна акція УПА проти нацистських окупантів. Відтоді німці тривалий час не наважувалися повертатися в містечко.

Розпочалася широка антинацистська боротьба УПА. Символічно, що за 10 днів після цієї збройної акції, а саме 17 лютого 1943 року, почалася 3-я конференція ОУН (б), яка прийняла рішення про негайне створення партизанської армії та початок відкритої збройної боротьби проти нацистських і більшовицьких поневолювачів.

Читайте також: Волинські шляхи останнього Головнокомандувача УПА Василя Кука

Пам
Пам

Коментар
13/07/2024 П'ятниця
12.07.2024
11.07.2024