Українські музиканти виступили у Біржайському замку Радзивілів у Литві
У Литві відбулися концерти солістів Національної філармонії України. На запрошення художнього керівника фонду ARS Lituanica Глеба Пишняка дует флейтиста Юрія Шутка та гітариста Андрія Остапенка виступив із програмою Duetto Concertante у багатьох литовських залах.
Тур розпочався зі старовинного міста Біржай, що на півночі країни. Там українські виконавці стали почесними гостями музичного фестивалю, який багато років відбувається у давній фортеці князів Радзивілів.
Біржайська фортеця
Історія цього місця, яку так бережно охороняють литовці, вражає. Ще з XV століття Біржай належав родині Радзивілів, зокрема, Миколаю Радзивілу (Старому), який помер 1509 року. Його сини сформували три головні гілки роду Радзивілів зі своїми окремими маєтками.
Найвідомішим серед них виявився Юрій – засновник Біржайсько-Дубингяйської династії. Його донька Барбара Радзивіл стала коханою дружиною польського короля Сигізмунда ІІ Августа, а син – Миколай Радзивіл (Рудий) отримав від Карла V титул князя і перетворив Біржай у князівство.
Тоді ж виникла потреба у зведенні там добре укріпленої фортеці. Цим зайнявся син Миколая Радзивіла – Христофор, який за видатні успіхи у військовій справі отримав прізвисько – Перун.
Читайте також: Лицарські обладунки засновника Олицького замку зберігаються у закордонних музеях
Спершу він на річці Апащя (Apašcia) наказав облаштувати греблю, утворивши озеро Ширвена (Širvénos ezeras). На його березі у 1586–1589 роках і постала велика фортеця італійського типу, яку оточували глибокий рів та земляні вали – бастіони.
На подвір'ї фортеці розміщувалися триповерховий кам’яний палац, церква євангелістів, арсенал та інші господарські будівлі. Протягом наступних століть Біржайська фортеця зазнала чимало війн та руйнувань, але щоразу її відбудовували.
Читайте також: Перша жінка-лікарка з Речі Посполитої лікувала Радзивіла «Рибоньку»
Востаннє таке будівництво відбулося у 1978–1988 роках. В оновленій Біржайській фортеці розмістився краєзнавчий музей, у якому відбувається чимало освітніх та культурних заходів.
Найзнаковішим є щорічний музичний фестиваль, художній керівник якого Мантас Макріцкас має на меті популяризацію високого музичного мистецтва, тому запрошує, окрім знаних національних колективів та виконавців, ще й закордонних артистів.
Концерт у старовинній залі
Цього року почесними гостями Біржайського фестивалю стали солісти Національної філармонії України – Юрій Шутко та Андрій Остапенко, які у дуеті виконали твори німецьких, італійських та українських композиторів.
«На нас була покладена дуже відповідальна місія – представляти Національну філармонію на такому високоповажному фестивалі, у програмі концертів якого навіть литовський державний духовий оркестр виконує музику Баха», – зазначає флейтист Юрій Шутко.
За його словами, було неймовірно приємно грати у залі старовинної фортеці, стрілчаті арки та склепіння якої створюють божественно акустичну атмосферу. Звуки флейти і гітари невимушено неслися у просторі, заворожуючи слухача.
Читайте також: Радзивіллівська Олика на старих фотографіях
«Найбільш вдалого концертного майданчику для фестивалю годі й шукати. Я мрію про проведення концертів саме в українських старовинних палацах», – стверджує Юрій Шутко.
Такий досвід міг би перейняти величний Олицький замок. Відтак по завершенню реставрації, яку допомагають провести нащадки давнього литовського роду, його зали набудуть гарних акустичних якостей і стануть прекрасним місцем для проведення концертів класичної музики.
Читайте також: Вийшов збірник матеріалів міжнародної наукової конференції про місце Олики в європейській історії
Українські виконавці Юрій Шутко та Андрій Остапенко висловлюють щиру подяку литовському народу за всебічну підтримку України у цей важкий час та сподіваються на мирне майбутнє.
Читайте також: Світлини Олики першої половини ХХ століття