Лицарські обладунки засновника Олицького замку зберігаються у закордонних музеях

В архівах та музеях світу зберігається багато цінних документів та експонатів, які стосуються історії Волині та відомих постатей, пов’язаних із цим регіоном.
Вдалося натрапити на знахідку, яка стосується одного із князів Олицького замку – Миколу Радзивілла «Чорного» (1515-1565).
Саме цей князь є засновником мурованого замку XVI століття в Олиці. Будівництво розпочали у 1564 році. Проте, через смерть у 1565 році, він не зміг довести розпочате.

Його справу продовжили нащадки. У 1640 році за сприяння Альбрехта Станіслава Радзивілла було завершено реконструкцію Олицького замку.
Читайте також: Радзивіллівська Олика на старих фотографіях
Лицарські обладунки Миколая Радзивілла «Чорного» зберігаються в австрійському Музеї історії мистецтв (Kunsthistorisches Museum), що у Відні.
Цей європейський музей належить до числа найбільших музеїв світу, у зібраннях якого зберігаються прославлені шедеври західноєвропейського мистецтва. Відрізняється як багатством своїх мистецьких колекцій, так і їх різноманітністю.
Одним з найбільш знаменитих, виготовлених для лицарів Великого Князівства Литовського, можна вважати гарнітур обладунків Миколи Радзивілла «Чорного». Він дозволяв зібрати чотири види обладунків: легкий, важкий, для вільного турніру і для саксонського турніру через бар'єр.
Виготовив цей шедевр нюрнберзький майстер на ім’я Кунц Лохера приблизно в 1550 році. До речі, саме Лохера виготовляв на той час найпопулярніші обладунки в Європі. Його роботи призначалися виключно для короля і його свити.
Художник-гравірувальник покрив всю поверхню обладунку надзвичайно барвистим орнаментом з позолотою і чорно червоною емаллю. Обладунки виготовили із заліза, шкіри та оксамиту.
Проте як виявилось, деякі частини обладунків Миколи Радзивілла «Чорного» знаходяться і в інших музеях світу. Зокрема, ті що у Відні, підходять для пішого бою.
Окремі частини цього ж обладунку знаходяться також в музеї Метрополітен в США і Музеї Армії в Парижі. Цікаво, що обладунок у Відні був переданий туди першим Несвіжським ординатом, сином Миколая Радзивілла «Чорного» – Миколоєм Радзивіллом «Сиріткою» разом з двома іншими обладунками.
З цих обладунків повинні були робити своєрідний зал лицарської слави в 1580 році. Елементи цього ж обладунку в Парижі і Нью-Йорку були вивезені з Несвіжа, після війни 1812 року.
Джерело фото: https://www.khm.at/
Читайте також: Як виглядають відреставровані саркофаги князів Радзивіллів у Литві
Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром