146 років тому народився основоположник української географічної науки Степан Рудницький

03 Грудня 2023, 09:00
Степан Рудницький 512
Степан Рудницький

Степан Рудницький – вчений та основоположник української географічної науки. Він народився 3 грудня 1877 року в Перемишлі (нині територія Польщі).

Про це повідомляє Український інститут національної пам'яті.

Степан Рудницький закінчив Тернопільську гімназію, навчався у Львівському та Віденському університетах. У Львові захоплювався ідеями Михайла Грушевського, вважається, що саме під його впливом розпочав географічні студії.

Доктор філософії, професор кафедри географії Львівського університету. Член Наукового товариства імені Шевченка, співзасновник «Спортивного товариства «Україна» (1911). Він одним з перших запровадив до наукового обігу географічний термін «Україна». 

Започаткував картографічний напрямок у вітчизняній географії, автор перших мап України. Вибудував докладну концепцію незалежної України, доводячи унікальність і самодостатність її теренів.

У 1920-му емігрував, мешкав у Відні та Празі. Один із засновників Українського вільного університету в Празі, викладав у Карловому університеті, Вищому педагогічному університеті імені Драгоманова в Празі, Українській господарській академії в Подєбрадах.

Восени 1926 року Рудницький прийняв запрошення переїхати до СРСР, де йому обіцяли творчу свободи та заманливі перспективи. Мешкав у Харкові. Організатор і перший директор Українського науково-дослідного інституту географії і картографії, академік ВУАН. 

Редагував «Вісник природознавства». Здійснив кілька експедицій на Дніпро та Донбас. Автор низки підручників з географії, підготував понад сто наукових праць.

У 1933 році Степана Рудницького заарештували і звинуватили у приналежності до контрреволюційної організації, шкідництві та шпигунстві, засудили на 5 років таборів. Здоров’я стрімко погіршувалося, він страждав від голоду і жахливого ставлення охорони. 

Однак, як згадував Семен Підгайний, «тримав себе цілком незалежно і ніколи не звертався ні за якими проханнями до будь-якого урядництва, – він просто його ігнорував і вчив молодь географії». А ще «завжди нагадував соловецьким українцям, що вони мають любити, розуміти і знати батьківщину».

На Соловках написав книги «Геономія (астрономічна географія)» і «Ендогенна динаміка земної кори» (рукописи не збереглися). У жовтні 1937 року його засудили до страти.

Степана Рудницького розстріляли 3 листопада 1937 року в урочищі Сандармох.

Читайте також: Карма для катів, розстріляні волиняни та ув'язнення істориків: що треба знати про Сандармох

Коментар
23/02/2024 П'ятниця
23.02.2024
19:16
КОЛОНКА Чорний квадрат 221
22.02.2024