Куди передадуть оригінали Ніла Хасевича, які знайшли на Рівненщині

07 Вересня 2022, 17:06
Куди передадуть гравюри Ніла Хасевича, які знайшли у селі Розваж 1448
Куди передадуть гравюри Ніла Хасевича, які знайшли у селі Розваж

У сільській хаті на Рівненщині виявили оригінали гравюр художника і члена ОУН-УПА Ніла Хасевича. Їх знайшов історик і мистецтвознавець Микола Бендюк, коли разом з товаришем розгрібали горище у купленому місяць тому будинку. Суспільному він розповів детальніше 

Як знахідки могли туди потрапити він розповів Суспільному.

Випадковою знахідкою Микола Бендюк називає понад пів сотні дереворитів авторства Ніла Хасевича. Разом з товаришем Олександром Гребенюком він вирішив прибрати горище у хаті, яку майже місяць тому купив в селі Розваж.

Читайте також: Мистецький фронт: графік Ніл Хасевич — борець за незалежну Україну

«Саша заліз наверх і кличе мене: йди, подивися. Я вилажу, дивлюся — там в кутку він з-під полови дістав віхоть соломи, а в ньому була така невелика сумочка, де лежала ціла пачка оригінальних гравюр, які датуються 1949 роком», — пригадав Микола Бендюк.

В той час, за даними історика, власником цього будинку був боєць Української повстанської армії Степан Домащук. Повстанець займався поширенням агіток з гравюрами Хасевича «За Українську самостійну соборну державу», але частину з них був змушений заховати.

Читайте також: Острозький історик розповів, як знайшли оригінальні листівки Ніла Хасевича

«Останній керівник СБ ОУН Острозького району був арештований і розстріляний НКВС у 1950 році і на той час вже було небезпечно розповсюджувати ці агітки. Тож Домащук заховав їх під стріхою», — пояснив Микола Бендюк.

Історик також додав, що після смерті Степана Домащука, з 1990 років його будинок кілька разів змінював власника. І увесь цей час дереворити митця лежали під половою на горищі.

Читайте також: Генштаб використовує шрифт, який розробив Ніл Хасевич

 

«Стовідсотково гарантую, що їх робили з оригінального кліше Хасевича. Настільки тонка робота, що я, поки не потримав ці гравюри, не розумів, наскільки сильним гравером був Ніл Хасевич. Коли розглядаєш, то бачиш найтонші рисочки, які він робив», – запевнив історик і мистецтвознавець.

Знайдені дереворити, зі слів Миколи Бендюка, нині на реставрації, щоб відновити пошкоджені грибком втрати. Потому він планує передати їх українським музеям.

«Така ідея у нас виникла з Олександром Гребенюком. Автентичні гравюри, які в інтернеті дуже дорого коштують, ми по одній роздамо всім державним музеям, в їхні колекції, щоб вони мали у себе оригінали», — повідомив Микола Бендюк.

Читайте також: Унікальні роботи Ніла Хасевича та його учнів із архіву ОУН

Поповнити музейні колекції оригіналами Ніла Хасевича планують до 80-річчя Української повстанської армії.

Читайте також: Як Ніл Хасевич пов'язаний з Луцьком

Коментар
29/09/2023 Четвер
28.09.2023