Художник із Дубна відтворив середньовічні книги для патріарха Варфоломія

14 Листопада 2021, 18:15
Валентин Колонтай 1660
Валентин Колонтай

Художник Валентин Колонтай реконструює середньовічні книги. Для цього 2012-го у Львові створив майстерню «Форзац». Використовує давні техніки. 

Про деталі майстер розповів Gazeta.ua.

«Я відтворюю книги, а не реставрую їх. Наприклад, десь у музеї в Бельгії чи Франції є кодекс XV століття. Замовник хоче такий самий із повторенням шрифтової частини чи без. Якщо не знаю певних тонкощів, досліджую змістовніше і відтворюю за технологіями Середньовіччя повністю цей екземпляр».

Техніки шиття книжкового блоку Валентин Колонтай використовує різні, в залежності від періоду.

«Якщо це час Візантії у Середньовіччі, то роблю шиття альфа-петлею або ланцюжком. Якщо готика, то це шиття на шкіряних шнурах або ременях – так звана риб'яча кістка. Плетений каптал, що скріплює книжковий блок (комплект зошитів або аркушів, книжка без палітурки. - Gazeta.ua) на сучасних книгах замінює шматочок тканини, який його імітує. А в середньовічних кодексах то була декоративна деталь, яка додатково укріплювала сам книжковий блок. Також використовую техніки сліпого тиснення на шкірі, тиснення фольгою, гарячої емалі, елементи ручного друку та інші», - ділиться майстер.

Оздоблення книг із металу робить сам. Якщо складні, залучає ювелірів.

«Проблем із матеріалами немає. Можна усе замовити поштою. Папір можна купити будь-який. Пергамент із кози чи вівці я виготовляю сам. Шкіра для оздоблення оправ також є зараз будь-яка», - говорить художник.

Канцелярський ніж, голка, нитка – інструменти, якими створюють книжковий блок.

«Використовую різноманітні ножі для обробки шкіри, кліше і плитку для його нагрівання, молотки, преси для проклеювання книжкового блоку, створення гарячого тиснення. Найважчі моменти створення книги - в голові. Кожен наступний проєкт потребує процесів, яких я ще не робив. Скажімо, раніше не виконував тиснення фольгою, а тут треба. Думаю, практики нема, зараз візьму і зіпсую. Тоді треба просто організуватись і зробити. Не вийшло – переробив. Технічно ця справа не має надскладності», - пояснює Валентин.

 

Книга у Середньовіччя була дуже дорогою, особливо в ранній період XII -XIIІ століття.

«Їх робили переважно у монастирських майстернях. Над одним кодексом трудився один майстер або декілька. З пергаменту створював книжковий блок, сам робив оправу. А перед тим самостійно міг і шрифтову частину наповнювати. Згодом, коли міста набули сили, з'явились університети, то виникли і окремі цехи, які розділяли весь процес. Тоді вже багато людей працювало над тим, щоб зробити одну книгу. Хтось робив пергамент, інший мініатюри, ще хтось писав шрифти, зшивав, робив оправу. Чим далі, тим книга ставала дешевшою, перетворювалась від статусної до більш утилітарної. Ставала доступною не тільки для аристократів, але й для міщан та студентства. З'явились світські тексти, а не лише релігійні».

Читайте також: В Україні видали книгу про епоху князя Вітовта

Валентина Колонтая епоха Середньовіччя захоплювала з дитинства: 

«Вражали лицарі, дами. Згодом почав цікавитись зброєю того періоду, книжковими реконструкціями. Розумію, що сприймав це стереотипно. Адже в Середньовіччі був свій бруд, біль і випробування. Тепер чим більше я пізнаю, як було насправді, тим більше моя любов розростається. Цей період, як дитинство людства. Багато сучасних процесів ідуть корінням саме звідти, там виникають, розвиваються», - пояснює.

Одна з технік ручного друку, які використовує майстер – офорт.

«Роблю друкарську форму, гравіюю голкою на міді чи латуні, травлю в кислоті, - описує процес. - Виймаю з кислоти, промиваю розчинником, тоді затираю фарбу, зайву забираю, зверху кладу зволожений папір і прокатую по станку. Має два металеві вали, і коли між ними проїздить форма з папером, він забирає фарбу на себе і маємо відбиток. У цій технології від XV століття до сьогодні нічого не змінилось. З однієї форми можна надрукувати один відбиток, а можна 200, наприклад».

Замовників майстру не бракує, каже:

«Те, що роблю, популярне і дуже нішеве. Колекціонери замовляють друковану графіку і серйозні проєкти. Є люди, які невідомо чим займаються, але хочуть таку книгу. Є ті, хто цікавиться історією, релігією. Часто беруть на подарунок, особливо на свята».

Роботи Валентина Колонтая дарували Всесвітньому патріарху Варфоломію та американській моделі Періс Гілтон.

«Зробив гостьову книгу для Гранд-Готелю у Львові, зберігається на рецепції. Замовники подарували її Періс Гілтон до відкриття оновленого закладу, приїжджала до Львова 2018-го», - розповів митець.

Для Вселенського патріарха Варфоломія делегація від Львівської міської ради замовила альбом на середньовічну тематику.

«Туди вклеювали листи від дітей і їхні фото. Зробив шкіряну оправу, елементи тиснення за мотивами мініатюр Галицького євангелія. Потім мені привезли фото, де Варфоломій гортає альбом»– згадує Валентин.

Коментар
21/06/2024 П'ятниця
21.06.2024
20.06.2024
19.06.2024