Теременський бій між українськими повстанцями і радянськими партизанами у спогадах «Вороного»
В останню декаду липня 1943 р. відбулися найбільші на Острожчині Рівненської області бойові зіткнення між українськими повстанцями і радянськими партизанами.
Ці події в автобіографічній книзі описав повстанський командир Микола Андрощук-«Вороний» – уродженець Дерманя, а пізніше житель хутора Озеро, поблизу села Розваж, активіст Українського Доброчинного Товариства і підпільник ОУН в Острозі у 1930-і роки. 1938-1939 років польська влада ув'язнила «Вороного» в острозькій тюрмі. Про це на сайті Державного історико-культурного заповідника Острога пише Микола Манько.
Книга спогадів Миколи Андрощука-«Вороного» охоплює період з весни 1943 р. по весну 1944 р. і подає широку картину дій українських повстанців на південній Волині. Автор брав безпосередню участь у тих подіях і зустрічався з багатьма повстанськими командирами — Д. Клячківським – «Климом Савуром», П. Олійником – «Енеєм», М. Свистуном – «Ясеном».
«Вороний» писав мемуари орієнтовно 1948 р. в повстанському бункері, де він переховувався, вже важкохворий на туберкульоз. У руки радянських спецслужб машинопис із спогадами «Вороного» потрапили вже після смерті автора. В наші дні їх виявив і опублікував окремою книгою, фрагмент з якої публікується нижче, відомий дослідник визвольного руху Ігор Марчук із відділу «Інститут дослідів Волині» Рівненського обласного краєзнавчого музею.
В Суражському лісі, під с. Теремне, р[айо]н Остріг, вже від 3-ох місяців стояла на даному постої більшовицька партизанка – «отряд Михайлова» в силі коло 350 чол[овік], в тому числі до 100 бувших червоноармійців, між котрими було багато старшин і підстаршин з ЧА. «Отряд» цей, абсолютно не входив в жодні сутички з німцями, а обмежувавсь тільки на грабленню і тероризуванню населення з сусідніх з лісом сіл, як: Теремне, Андрушівка, Зелений Дуб, Переморівка, Наворочиці, Вілія, р[айо]н Остріг, та Закоти і Сураж, р[айо]н Шумськ. На ці села партизанка мала вплив. А коли вже повстанчий рух полонив і ці села, з яких багато молоді пішло до УПА, то більшовицькі партизани пробували тероризувати свідоміши родини, які брали активну участь в повстанчому русі, або яких сини пішли в повстанці.
В дійсності, «отряд Михайлова» робив свою розвідчо-енкаведівську роботу. До того мав він по селах своїх людей-агентів, що докладно інформували про все. Від «отряду» курсував зв’язок на схід в Славутські ліси.
У місяці липні к[оманди]р Клим Савур, що якраз в той час перебував на півдні, дав наказ зліквідувати «отряд» в Суражському лісі. Поведено докладну розвідку, при допомозі місцевої молоді, котра мала змогу підійти близько до табору (шукаючи корів, коней по лісі). Розвідкою керував Палій, котрий зібрав вичерпуючі дані, та накреслив план розположення табору. Через 4 дні все було готове, і 7 сотень війська УПА – від Крука та Черника, вночі непомітно підсунулись під табор, та замкнувши його в персні, – окопались. Зрання розпочався завзятий бій, що тривав кілька годин, але результатів ще не дав жодних. Блокада тривала 3 дні. Становище в більшовицькому таборі ставало щораз гірше, вже не було харчів і води. Командування групи УПА, знаючи ситуацію в таборі противника, який був дослівно замкнутий військами УПА – постанови[ло] тримати блокаду ще день-два. І це було напевно загибіллю для більшовицьких партизанів], коли б не сталося щось таке, чого найменше командування Групи сподівались від «східняків», яких було багато в УПА, і з яких не малий процент були агентами енкаведе. Сталося це на відтинку сотні Петра, де було багато «східняків», а між ними і б[увший] старший лейт[енант] ЧА Орел (котрий пізніше з табору Крука втікав до більшовицької партизанки на Лановеччині), що був вишкільником в таборі Крука. [На] третій день блокади в ночі пропущено через становище сотні без бою рештки більшовицької партизанки, на цьому акція й закінчилась. З нашої сторони було вбитими 4-ох повстанців, в тому числі чотовий від Черника. Всіх 4-ох величаво похоронено на цвинтарі в с. Антонівцях. Зі сторони противника кількість вбитих тяжко ствердити, бо упротязі блокади він своїх вбитих закопував. У таборі зверху було тільки 9 трупів. Взагалі все що було поза окопами, увесь обоз, худоба, майно, ще першого дня було вже в руках повстанців.
Публікатор Ігор Марчук порівнює дані М. Андрощука-«Вороного» із спогадами учасника тих боїв М. Скорупського-«Макса», який стверджує, що операція розпочалась 23 липня і на два курені було 19 вбитих і понад 15 поранених повстанців. У числі 19-ти кілька тяжко поранених, які через кілька днів померли у шпиталі. 9-ох поховано на цвинтарі села Теремне (між ними один чотовий). 26 липня у с. Антонівці поховано курінного А. Мичковського-«Осипа» та ще кількох вояків. Більшовицькі партизани мали 54 вбитих. Про це можна прочитати у книзі М. Скорупського «Туди, де бій за волю» (Київ, 1992).
Читайте також: Подвиг сторчанівців у бою під Гурбами