День народження Тараса Шевченка: цікаві факти з життя видатного українця

09 Березня 2024, 12:51
Тарас Шевченко 607
Тарас Шевченко

Тарас Шевченко народився 25 лютого (9 березня за новим стилем) 1814 року у селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (нині Звенигородський район Черкаської області) у родині Григорія Івановича Шевченка і Катерини Якимівни Бойко.

Батьки Шевченка були кріпаками магната генерал-лейтенанта Василя Васильовича Енгельгарда – поміщика, що володів 50 тисячами кріпаків і був власником близько 160 тисяч десятин землі, – йдеться на сайті Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Через рік після народження Тараса родина переїздить із Моринців до Кирилівки.

У лютому 1837 року Товариство заохочення художників дозволило Шевченкові (неофіційно) відвідувати навчальні класи. 

У квітні 1837 року Брюллов створює портрет Жуковського, який розіграли у лотереї за 2500 карбованців. За ці гроші викупили Тараса Шевченка з кріпацтва. 

25 квітня 1838 року на квартирі Брюллова Жуковський вручив Шевченку відпускну.

Цього ж року Шевченка офіційно зарахували «стороннім учнем» до Академії мистецтв. Український митець із великою жадобою слухав лекції в академії, багато читав, користувався бібліотекою Брюллова, писав вірші, відвідував театр, виставки, музеї.  

1838 року Шевченко знайомиться із художником Штернбергом.

У січні 1839 року Шевченка зарахували пансіонером Товариства заохочення художників, а згодом, у квітні, нагородили срібною медаллю 2-го ступеня за малюнок з натури. 

1840 року митця нагородили срібною медаллю 2-го ступеня за першу картину олійними фарбами «Хлопчик-жебрак дає хліб собаці». 

У цей період життя митця захоплює і літературна творчість. 

Тарас Шевченко
Тарас Шевченко

1837 року він пише баладу «Причинна», 1838 – поему «Катерина», елегію «На вічну пам'ять Котляревському», 1839 – поезію «Тополя», «До Основ'яненка».

1840 року побачила світ збірка творів Шевченка «Кобзар», що містила вісім творів: «Думи мої ...», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка», «До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч».

1841 року вийшов альманах «Ластівка» із п'ятьма творами Шевченка: баладою «Причинна», поезіями «Вітре буйний», «На вічну пам'ять Котляревському», «Тече вода в синє море...», першим розділом поеми «Гайдамаки» – «Галайда», окремим виданням вийшла поема «Гайдамаки». 

У вересні того ж року Шевченка відзначили третьою срібною медаллю 2-го ступеня за картину «Циганка-ворожка».

Із-під пензля Шевченка виходять малюнки «Козацький бенкет» (1838), «Натурниця» (1840) та низка портретів. Він ілюструє чимало художніх творів. 

1840 року з'являється «Марія» – малюнок до поеми Пушкіна «Полтава», 1841 – до оповіданнь Квітки-Основ'яненка «Знахарь», Надєждіна «Сила волі», 1842 – «Зустріч Тараса Бульби з синами» до повісті «Тарас Бульба». 

Визначним твором цього періоду є картина олійними фарбами «Катерина» 1842 року. Захоплюючись театром, Шевченко пробував свої сили і в драматургії. 

1842 року з'явився уривок із п'єси «Никита Гайдай», написаної російською мовою та поема «Слепая». 

1843 року Шевченко завершив драму «Назар Стодоля», а 1844 року в Петербурзі окремим виданням вийшла поема «Гамалія».

19 травня 1843 року Шевченко разом із Євгером Гребінкою їде в Україну. Зупинився в Качанівці, яка належала Тарновському. Із Качанівки поет виїздить до Києва, де виконує кілька малюнків історичних пам'яток. 

Під час перебування у Києві він познайомився з М. Максимовичем, П. Кулішем та з художником Сенчило-Стефановським, із яким вони 1846 року брали участь у розкопках могили Переп'ятихи біля Фастова. 

Із Києва Шевченко поїхав до Гребінки в  «Убіжище» біля Пирятина, а звідти до села Мойсівки (тепер село Мосівка Драбівського району на Черкащині), де знайомиться з О. Капністом, П. Лукашевичем. Разом із ними Шевченко побував у Яготині в маєтку Рєпніних. 

На деякий час Шевченко знову приїздить до Києва, потім відвідує Запорізьку Січ, острів Хортицю, села Покровське, Чигирин, Суботів

У серпні 1843 року в селі Березівка письменник побував у П. Лукашевича. У вересні Шевченко відвідує Кирилівку, зустрічається з братами і сестрами, пише малюнок «Хата батьків Шевченка в селі Кирилівці».

В Україні Шевченко зробив чимало ескізів олівцем до задуманої серії офортів «Живописна Україна».

Із Кирилівки їде на Березань, де пише вірш «Розрита могила». Деякий час поет живе в Ісківцях у Афанасьєва-Чужбинського, робить спроби перекладати твори польських поетів. Із жовтня 1843 року Шевченко живе переважно в Яготині у Рєпніних. 

Тут Шевченко робить на замовлення дві копії портрета М. Рєпніна, малює дітей В. Рєпніна та автопортрет, пише поему «Тризна», яку присвячує Варварі Рєпніній, знайомиться із сестрами Псьол.

Із Яготина поет їздив у Лубни, Пирятин, Березову Рудку, Ковалівку

Залишивши Яготин, Шевченко відвідав Мойсівку, побував у Я. Бальмена у Линовиці, де бачив альбом «Вірші Тараса Шевченка», переписаний латинським алфавітом та ілюстрований Я. Бальменом і художником М. Башиловим

Побував Шевченко у селі Турівці у маєтку М. Маркевича. Відвідав Київ і на початку 1844 р. виїхав до Москви, де знайомиться з істориком Бодянським, Шафариком, зустрівся з Щепкіним. Пише поезію «Чигирине, Чигирине...».

Із Москви Шевченко виїхав до Петербурга. У листопаді 1844 року побачив світ перший випуск «Живописной України», до якого увійшли шість офортів: «У Києві», «Видубицький монастир у Києві», «Старости», «Судня рада», «Дари Богдановії українському народові», «Казка». 

1844 року поет закінчує поему «Сова», створює поему «Сон», поезії «Дівичії ночі», «У неділю не гуляла...», «Чого мені тяжко, чого мені нудно...», «Заворожи мені, волхве...» та вірш «Гоголю».

У березні 1845 року Шевченко закінчив навчання в Академії мистецтв, йому було присвоєно звання «некласного художника». 

У кінці березня Шевченко виїздить до Москви, де зустрічається зі Щепкіним та Бодянським. У квітні 1845 року Шевченко приїздить в Україну, щоб постійно тут жити і працювати. 

22 квітня поет прибув у Київ, де зустрівся із Максимовичем.

Одержавши від Київської Археологічної комісії доручення зарисувати історичні пам'ятки, Шевченко вирушає на Звенигородщину. 

У Густинському монастирі він виконує кілька малюнків. У середині серпня Шевченко приїздить до Переяслава, де змальовує кілька пам'яток. Відвідавши село Андруші, він малює дві сепії «Андруші», у вересні 1845 гостює у Кирилівці.

На початку жовтня Шевченко приїхав у Миргород. Тут він написав поезії «Не женися на багатій...», «Не завидуй багатому...» та містерію «Великий льох». 

У Переяславі, де він живе у Козачковського, Шевченко пише поеми «Наймичка», «Кавказ», вступ до поеми «Єретик». Завершені твори 1843-1845 років Шевченко об'єднав у альбом «Три літа». 

Наприкінці листопада поет їздив до Києва, а незабаром його офіційно затвердили співробітником Київської Археологічної комісії. Наприкінці грудня тяжко хворий Шевченко приїхав до Переяслава, там він написав «Заповіт». 

У січні-лютому поет їздив на Чернігівщину. Навесні деякий час жив у Києві, познайомився із членами Кирило-Мефодіївського товариства Костомаровим, Гулаком, Посядою, Марковичем, Пильчиковим, Тулубом, зустрівся із Білозерським. У вересні Шевченко виїхав на Поділля й Волинь збирати перекази і пісні та описувати історичні пам'ятки. У кінці жовтня повернувся до Києва.

У січні 1847 побував у Борзні, Оленівці. У березні жив у Седневі.

 Наприкінці березня 1847 року почались арешти членів Кирило-Мефодіївського товариства. Тараса Шевченка заарештували 5 квітня 1847 року на дніпровській переправі, коли він повертався до Києва, та відібрали збірку «Три літа».

17 квітня 1847 року Т.Г. Шевченка привезли до Петербурга і ув'язнили в казематі «Третього відділу». Тут він створив цикл поезій «В казематі» («В. Костомарову», «Чи ми ще зійдемося знову?», «Мені однаково...», «Садок вишневий коло хати»). 

Його участь у Кирило-Мефодіївському товаристві не була доведена, але документом для обвинувачення був альбом «Три літа». Згодом Шевченка заслали рядовим до Окремого Оренбурзького корпусу, заборонивши писати й малювати. 

8 червня 1847 його доставили в Оренбург, а незабаром відправили в Орську фортецю. Цей шлях він описав у повісті «Близнеці».

В Орській фортеці із-під пера Шевченка з'являються нові вірші: «Думи мої, думи мої...», «Згадайте, братія моя...», поеми «Княжна», «Сон».

 У кінці 1847 року він відновлює листування з друзями і знайомими, зближується з багатьма польськими засланцями: Фішером, Завадським, Крулікевичем, Вернером.

У першій половині 1848 року в Орській фортеці Шевченко написав чотири твори: «А нумо знову віршувать», «У бога за дверми лежала сокира», «Варнак», «Ой гляну я, подивлюся...».

 У березні 1848 року Тараса Шевченка як художника включили до складу Аральської описової експедиції. 

Тут він виконав малюнки «Пожежа в степу», «Джангисагач», «Укріплення Раїм. Вид з верфі на Сирдар'ї», «Урочище Раїм з заходу», «Укріплення Раїм», «Спорядження шхун» (два малюнки), «Пристань на Сирдар'ї», та інші.

Восени 1849 року експедиція повернулася до Оренбурга, і Шевченко залишився опрацьовувати її матеріали. 

23 квітня 1850 року Т. Шевченка заарештували за доносом офіцера Ісаєва, поета відправили до Орська і там допитували, згодом його перевели у віддалене Новопетровське укріплення. Тут Шевченко читав періодичні видання, зустрічався з ученими й мандрівниками, які відвідували укріплення, листувався зі знайомими.

Улітку 1851 року Тараса Шевченка як художника включили до складу Каратауської експедиції, де він здобув деяку можливість малювати. Після смерті Миколи Першого на Шевченка не була поширена амністія політичним в'язням і засланцям. 

Лише 1857 року, завдяки клопотанню друзів, поета звільнили із заслання. Чекаючи дозволу на звільнення, Шевченко почав вести «Щоденник».

2 серпня 1857 року  Шевченко відбув із Новопетровського укріплення, одержавши дозвіл від коменданта Ускова їхати до Петербурга. 

Дорогою Шевченко малював краєвиди і портрети. Прибувши до Нижнього Новгорода, довідався, що йому заборонено в'їзд до обох столиць. Доброзичливий медик засвідчив хворобу Шевченка, що дало йому можливість прожити усю зиму у Нижньму Новгороді. 

За зиму 1857-1858 рр. Шевченко створив багато портретів, малюнків, редагував і переписував у «Більшу книжку» свої поезії періоду заслання.

Тарас Шевченко. 1860 рік
Тарас Шевченко. 1860 рік

Одержавши дозвіл на проживання у столиці, 8 березня поет залишив Нижній Новгород і через два дні прибув до Москви. Тут він зустрічається з друзями, знайомиться з діячами науки і культури.

27 березня Шевченко прибув до Петербурга, де познайомився із М. Чернишевським. Жив поет спочатку в Лазаревського, а потім в Академії мистецтв, у відведеній йому майстерні.

Як художник Шевченко після заслання найбільшу увагу приділяє гравіруванню. У жанрі гравюри він став справжнім новатором у Росії. 

1856 року почали з'являтися у пресі переклади деяких його творів. 

У травні 1859 року Шевченко одержав дозвіл виїхати в Україну і за поетом встановили суворий таємний нагляд. 

Кілька днів жив у Кирилівці, бачився з рідними. У цей період він написав чимало поезій та малюнків. Поет мав намір купити недалеко від села Пекарів ділянку землі, щоб збудувати хату й оселитися.

15 липня поблизу села Прохорівки його заарештували, звинувативши у блюзнірстві. Згодом поета звільнили, але наказали виїхати до Петербурга. 

7 вересня 1859 року він прибув до Петербурга. На початку 1860 року вийшов друком «Кобзар», двома накладами вийшов альманах «Хата» із дев'ятьма новими поезіями Шевченка, об'єднаними під редакційною назвою «Кобзарський гостинець». У журналі «Народное чтение» як лист до його редактора опубліковано автобіографію поета.

Незважаючи на фізичне знесилення внаслідок заслання, поетичні сили Шевченка були невичерпні. 

2 вересня 1860 року Рада Академії мистецтв ухвалила надати Шевченкові звання академіка гравірування. 

1861 року Шевченко видав підручник для недільних шкіл, назвавши його «Букварь южнорусский». Поет дбав про поширення освіти серед народу. На початку 1861 року поет почував себе дедалі гірше.

13 січня Шевченко одержав від Білозерського два примірники першого номера журналу «Основа», де на перших десяти сторінках було вміщено його поезії під назвою «Кобзар». 

У рецензії «Современника» на цей номер журналу підкреслено першорядну роль Шевченка в українській літературі, світове значення його творчості. 

У своєму останньому вірші «Чи не покинуть нам, небого» поет висловив впевненість, що його творчість не потоне в річці забуття.

10 березня 1861 року о 5 годині 30 хвилин ранку помер Тарас Шевченко. 

Над домовиною Шевченка в Академії мистецтв виголошено промови українською, російською та польською мовами. 

Поховали поета спочатку на Смоленському кладовищі в Петербурзі. 

26 квітня 1861 року домовину із тілом поета поїздом повезли до Москви. На Україну труну везли кіньми. 

До Києва прах Шевченка привезли 6 травня увечері, а наступного дня його перенесли на пароплав «Кременчуг». 

8 травня пароплав прибув до Канева, й тут, на Чернечій (тепер Тарасова) горі, поета поховали. 

Коментар
25/05/2024 П'ятниця
24.05.2024
23.05.2024