На честь Стефана Турчака запровадили національний конкурс диригентів

28 Лютого 2024, 18:49
Стефан Турчак 427
Стефан Турчак

Стефан Турчак – диригент, педагог народився 28 лютого 1938 року, в селі Мацьковичі, під Перемишлем (нині Польща).

На його честь у 1994 був запроваджений національний конкурс диригентів імені С.Турчака, який став Міжнародним, – інформує «Український інститут національної пам'яті».

Народився в родині  хліборобів, але музика завжди була присутня в сім’ї. Батько брав участь у драмгуртку, сам навчився грати без нот на скрипці та сопілці. Мати співала у церковному хорі та виконувала народні пісні. 

Малий Стефко вчився грати на старенькій скрипці, подарованій дідусем. Хлопчик грав щодня, підбираючи мелодії на слух.

У 1947 році, під час операції «Вісла», родину примусово вивезли в Радянську Україну. 

Сім’я Турчаків оселилася у Дублянах поблизу Львова. Коли хлопчикові було 12 років, померла мама. Батько згодом одружився, а Стефан залишився жити з бабусею та дідусем.

Музичну освіту здобував в Львівському музично-педагогічному училищі імені Філарета Колесси. До училища поступив відразу після  дублянської семирічної  школи, не маючи необхідної музичної й теоретичної підготовки. 

За його плечима був лише досвід художньої самодіяльності в аматорських колективах.  Після закінчення училища рацював учителем музики і співів у Сокальському педагогічному училищі.

Із 1957 по 1962 роки навчався у Львівській консерваторії імені Миколи Лисенка. Значний вплив на формування  його творчої особистості мали заняття в композиторів та педагогів Станіслава Людкевича, А. Кос-Анатольського, А.Солтиса та Р.Сімовича

Влітку 1962 року Турчак приїхав до Києва. Спершу став диригентом-асистентом Державного оркестру. А з 1963 року очолив його. 

У 1966 році він поставив на сцені Київського театру опери та балету імені Шевченка свій перший спектакль – масштабний, наповнений внутрішньою експресією «Отелло» Джузеппе Верді. Незважаючи на складність твору, дебют пройшов успішно.

У 1967 року Турчак став головним диригентом ведучого оперного театру України.

З його ім'ям пов'язані етапні прем'єри шевченківського колективу 70-80-х років XX століття, серед яких опери «Тарас Бульба» М. Лисенка, «Ярослав Мудрий» Г. Майбороди, «Борис Годунов», «Хованщина» М. Мусоргського, «Абесалом і Етері» З. Паліашвілі, «Орфей і Еврідіка» Х. Глюка, «Аїда» Дж. Верді.

Загалом він поставив на київській оперній сцені майже сорок вистав. І кожна ставала мистецькою подією, яскравим тріумфом українського оперно-балетного виконавства.

Завдяки Стефану Турчаку Київська опера стала одним з найкращих театрів України, а українська опера отримала визнання на міжнародному рівні. 

Помер Стефан Турчак 23 жовтня 1988 року після важкої хвороби.

 

Коментар
18/04/2024 Четвер
18.04.2024
17.04.2024