145 років тому народився поет Олександр Олесь

05 Грудня 2023, 12:34
Олександр Олесь 392
Олександр Олесь

Олександр Олесь (Олександр Кандиба) – український письменник, поет, драматург. Він народився 5 грудня 1878 року в містечку Білопілля на Сумщині. 

Про це пише Український інститут національної пам'яті.


Майбутній майстер інтимно-особистісної та громадянської лірики починав із випуску рукописних журналів «Комета» та «Первоцвіт», де й побачили світ його перші вірші.

У 1903-му на відкритті пам’ятника Івану Котляревському в Полтаві зустрівся з такими метрами, як Борис Грінченко, Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Володимир Самійленко, що справило визначальний вплив на долю майбутнього поета.

Став писати українською, а його поезії наповнюються любов’ю до рідної землі. Перша збірка – «З журбою радість обнялась» –  побачила світ у 1907-му і принесла славу молодому поетові.

В обіймах з радістю журба,

Одна летить, друга спиня…

І йде між ними боротьба,

І дужчий хто – не знаю я…

Про збірку враженнями ділився Іван Франко:

«Весною дише від цих віршів… Майже кожний його віршик так і проситься під ноти, має в собі мелодію».

При цьому через брак коштів не зміг закінчити навчання в агрономічному відділенні Київського політехнічного інституту. Пізніше вступив до Харківського ветеринарного інституту і заробляв на життя працею на скотобійні.

Палко вітав початок національно-визвольних змагань українського народу в 1917-му. Однак ріки марно пролитої крові викликали зневіру. Він ніби звертається до Тараса Шевченка:

Чому тепер тебе немає,

В ці дні безладдя і негод,

Коли над кручами блукає

Війною змучений народ.

У 1919-му, після більшовицької окупації України, опинився в еміграції. Мешкав у Будапешті, Відні, Берліні, Празі, однак постійно тужив за Україною, марив ріднею землею і все сподівався на повернення. 

На чужині оспівував історичне минуле українського народу, захоплювався мудрістю князів Київської Русі, їх хоробрістю і мужністю, любов’ю до рідної землі. Багато творів присвятив дітям.

Помер 22 липня 1944-го у Празі, незабаром по тому, як дізнався про смерть сина Олега Ольжича.

Читайте також: Микола Куліш, якого нам заборонила Москва

Коментар
23/02/2024 П'ятниця
23.02.2024
19:16
КОЛОНКА Чорний квадрат 230
22.02.2024