Як працюватиме закон про деколонізацію: розбір основних аспектів

08 Червня 2023, 16:14
Український інститут нацпам'яті пояснив, як буде реалізовуватися закон про деколонізацію 1428
Український інститут нацпам'яті пояснив, як буде реалізовуватися закон про деколонізацію

З 27 липня 2023 року набуває чинності Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Він задає правову рамку для процесу, який активно триває в Україні вже понад рік та отримав назву деколонізація.

Український інститут національної памʼяті створив інфографіку, в якій пояснює основні положення закону про деколонізацію та звертає увагу на найбільш чутливі моменти.

Наразі символи – назви та памʼятні знаки, які вважаються маркерами російської імперської політики, усуваються з публічного простору рішеннями органів місцевого самоврядування. З 27 липня набудуть чинності визначені законом критерії, механізми та терміни деколонізації.

«Ухвалений Верховною Радою і підписаний Президентом України закон дав оцінку російській імперській політиці як злочинній. Він же визначає завдання для всіх нас – позбутися нав’язаних імперією колонізаційних маркерів, що були покликані прив’язувати Україну до Росії чи демонструвати вищість російської культури. Тому очищення нашого публічного простору від цієї імперської символіки є складовою ментального спротиву агресору. І закон, що незабаром вступить у дію, визначає правові рамки цього. У той же час його реалізація потребуватиме об’єднання зусиль і тісної співпраці органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, експертів і громадськості, адже закон визначає процедури і чіткі терміни, впродовж яких Україна повинна позбутись російської імперської символіки – і зробити це виважено», – зазначив заступник голови Українського інституту національної памʼяті Володимир Тиліщак

Нагадаємо,  що 21 березня 2023 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 7253, який після другого читання отримав назву «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Президент України Володимир Зеленський підписав цей закон 21 квітня.

Читайте також: Верховна Рада призначила додатковий вихідний у травні: що відзначатимуть у цей день

Довідково:

З моменту повномасштабного вторгнення РФ, упродовж 2022 року в Україні перейменували щонайменше 7,5 тисяч топонімів, назви яких були повʼязані з Росією, СРСР чи Російською імперією. Також демонтували десятки памʼятників. 

Коментар
17/07/2024 Середа
17.07.2024
16.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром