300 років тому народився Григорій Сковорода

03 Грудня 2022, 13:14
Григорій Сковорода 903
Григорій Сковорода

3 грудня — день народження Григорія Сковороди,  українського просвітителя-гуманіста, філософа і поета.

«Мандрівна академія», «людина-університет» своєї епохи. Це про Григорія Сковороду. За життя він не видав жодної книги, пише Сила пам'яті, Натомість читачі його шукали самі, масово читали та цитували, переписували рукописи та пропагували їх. 
 
«Кругом листочки обведу та й списую Сковороду» – писав про нього навіть Тарас Шевченко.
 
Видатний український філософ-містик, богослов, поет та педагог був чи не найцікавішою постаттю історії українського духу. Народився він 3 грудня (за новим стилем) 1722 року в с. Чорнухи Полтавська області.
 
Офіційних даних щодо цієї постаті, яка стала мегапопулярною вже за життя, збереглося небагато. Натомість є чимало легенд.
 
Цікаві факти із життя відомого українського філософа
 
Народився в родинні спадкових козаків.
 
Про точну дату народження світ дізнався лише через 200 років після народження філософа. Саме тоді дослідники віднайшли в одному із листів Сковороди згадку про святкування власного дня народження.
 
Григорій Сковорода мав виняткові здібності до навчання. Вже у 16 років вступив до Києво-Могилянської академії – першого вищого навчального закладу в Україні. Вивчав латинську, грецьку, церковнослов’янську, польську, німецьку та інші мови. Грав на сопілці, флейті, скрипці, гуслях, лірі, бандурі.Проте вищої освіти так і не отримав.
 
Працюючи педагогом у Харківському колегіумі, мав власну систему оцінювання. Замість балів він писав справжні вироки: «вельми туп», «справжнє безглуздя», «досить гострий», «звєрок востроє» тощо.
 
Його називають зачинатилем жанру байки. Писав твори переважно староукраїнською та латинською.
 
Надавав перевагу особистій духовній свободі. Філософські трактати присвячував переважно етиці. А головним сенсом людського існування вважав самопізнання.
Відстоював права людської особистості в кожній людині, що на ті часи означало сильну демократичну тенденцію. Відкрито засуджував московських гнобителів.
 
Якось Катерина ІІ забажала побачити вже за життя відомого українського філософа особисто. Він прибув на її запрошення до палацу. Коли зайшла цариця до приймальної зали, всі присутні вклонилися, крім Сковороди. На питання Катерини, чому він не кланяється, відповів: “Не я бажав тебе бачити, а ти сама захотіла на мене подивитися. А як же ти мене роздивишся, коли я перед тобою удвоє зігнуся”.
 
 
Коментар
Код блоку:
31/01/2023 Вівторок
31.01.2023
30.01.2023