На Тернопільщині перепоховали тіла вояків УПА з трьох областей

03 Грудня 2022, 11:38
Похорон вояків УПА 590
Похорон вояків УПА

Науковці з’ясували, що полеглі вояки є вихідцями з Тернопільської, Львівської та Рівненської областей.

У селі Лідихів Почаївської громади перепоховали 10 вояків УПА. Бій, у якому загинули воїни УПА, відбувся 30 листопада 1944 року. Пошукова експедиція розпочалася рік тому. Про це пише Суспільне.

Рештки бійців, зазначається в публікації,  знайшли в братській могилі на глибині пів метра. Наймолодшому з них було приблизно 15-17 років, найстаршому – 35.

82-річна Любов Залужна приїхала з Радивилова Рівненської області. Тут тепер похований її батько-упівець – Йосип Луцюк, 1905 року народження.

​«Мені мама казала, що мені було 9 місяців, бо я з 1941 року, а батько пішов 1942. Він взяв мене на руки і обійшов поле. Він знав і відчував, що вже додому не повернеться. І пішов з дому босий. через те його псевдо було "Босий"», – розповіла Любов Залужна. 

Очевидець повідомив її матері, що чоловіка вбили. Проте тіло жінка забирати не наважилася, боялася заслання на Сибір. Син Любові Віктор тривалий час збирав інформацію про дідуся.

 

«Знаю, що служив він в сотні "Шпали", в курені "Докса", потім їх під’єднали до куреня "Чернеця", під проводом якого відбувся оцей бій. Я попросив нашого краєзнавця Ярмуся Василя Дмитровича, він працює в нас в училищі, щоб зайнявся більш предметно цим. Досліджуючи ці обставини, ймовірність 90%, що він тут прийняв свій останній бій. Мета моя була – привести маму сюди, бо стільки років вона не знала, де її тато», – сказав він.

Леся Свидовецька приїхала з Бродів. Жінці мати розповіла про те, що її родич загинув біля Лідихова. Упівцю ще не було й вісімнадцяти. А його батьків відправили в 10-річне заслання на Сибір.

«Запрошена сюди, як родичка Тимчишина Михайла Миколайовича, який народився в селі Гаї-Дітковецькі, Львівської області. Бачила я його фотографію в батьків. Це був високий, широкоплечий, молодий, гарний хлопець, русявий, з блакитними очима. На стіні в батьків завжди висів його портрет. Це була їхня надія», – говорить Свидовецька.

Пошуком, ексгумацією та перепохованням займався меморіально-пошуковий центр «Доля». Директор центру Святослав Шеремета каже, що це, можливо, перша експедиція, коли вдасться ідентифікувати останки. Під час ексгумаційних досліджень було проведено антропологічні дослідження решток. Відібрали генетичний матеріал, щоб визначити збіг останків з ДНК родичів. Це є унікальна ситуація, тут представлені три області України – колишній Почаївський район, Бродівський район і Радивилівський район.

До досліджень долучився обласний центр охорони пам'яток культурної спадщини.

«Через нашу програму фінансувалася ексгумація хлопців, які були знайдені. Завдяки дослідженням КП ЛОР "Доля" і громадської організації "Меморіал Південна Волинь". Через спільну працю в нас все вийшло. Потребує дослідження ще одне місце братської могили. Надіюся, що після нашої перемоги, ті дослідження будуть продовжені», – каже директорка обласного центру охорони пам'яток культурної спадщини Марина Ягодинська.

Читайте такожВ околицях села на Сарненщині пройшлися стежками боївок та місцями боїв УПА

 

Любов Залужна
Любов Залужна

Віктор Залужний
Віктор Залужний

Леся Свидовецька
Леся Свидовецька

Святослав Шеремета
Святослав Шеремета

 

 

 

Коментар
15/06/2024 П'ятниця
14.06.2024
13.06.2024
12.06.2024