Перші шпальти світової преси 6 травня про війну в Україні

06 Травня 2022, 23:32
У Краматорську внаслідок авіаудару підірвало стіну будинку. Фото «NYT» 1876
У Краматорську внаслідок авіаудару підірвало стіну будинку. Фото «NYT»

Війна в Україні не сходить із перших сторінок світових ЗМІ, а головними темами є  намагання ЄС прийняти ембарго на російську нафту, Зеленський запрошує Штайнмаєра і Шольца до Києва та путін вибачається перед Ізраїлем за антисемітські висловлювання свого міністра.

 Британія 

 

«Guardian». Заголовок анонс: «Подруга» Путіна. ЄС планує включити колишню гімнастку до санкційного списку.

 

 

 

Попередження Банку Англії, що інфляція перевищить 10%, фігурує на багатьох перших смугах. Financial Times повідомляє, що Банк заявив, що економіка Великобританії "скотиться до рецесії" цього року, оскільки вищі ціни на енергоносії збільшать інфляцію. Відсоткову ставку було підвищено до 1%, найвищого рівня з 2009 року. Це насамперед пов'язано з війною між Україною та Росією та санкціями, що вводяться проти Росії. Що призводить до зростання цін на енергоносії.

 

 

Ті ж причини наводить і Metro, газета каже, що рахунки за електроенергію зростуть на 40%, а економіка залишиться «незмінною». У документі йдеться, що керуючий Банку Англії Ендрю Бейлі звинуватив у «дуже різкому зростанні» пандемію та війну в Україні.

 

 

Шотландія. Дві українські сестри намагаються знайти безпечне місце у Кінросі за програмою «Дома для України», але зіткнулися з проблемами з візою, повідомляє The Courier. Газета повідомляє, що Анастасія та Даша Ніцкевич, 23 та 17 років, застрягли в Німеччині після втечі з будинку під Києвом, і їм довелося «ухилятися» від банд, які займаються торгівлею людьми.

Європа

 

Австрія. Газета «Der Snadart» вийшла з темою: «6,5 млрд для України». Австрія підтримує біженців 42 мільйонами євро.

На міжнародній донорській конференції у Варшаві у четвер з надання допомоги біженцям Україні було взяті обіцянки на загальну суму понад 6,5 мільярдів євро. За даними МЗС, Австрія вносить 42 млн євро. Комісія ЄС пообіцяла 200 млн. 

Головний матеріал: «Заява Нехаммера спричиняє падіння цін на Віденській фондовій біржі».

Канцлер хоче зняти кризовий прибуток із державних енергетичних компаній.

Різке зростання цін на енергоносії збирає великі гроші в скарбницю австрійських виробників електроенергії та таких компаній, як OMV, і це пробуджує жадібність у політиків. Якщо державні компанії приносять великий прибуток, у виграші мають бути власники, і врешті-решт це платники податків, сказав федеральний канцлер Карл Нехаммер (ÖVP), який розглядає можливість вилучення прибутку.

Не було добре сприйнято інституційними інвесторами, і акції енергетичних компаній сильно впали на фондовій біржі.

Ексканцлер і екс-член правління Verbund Крістіан Керн висловлює розуміння: «Це серйозна криза, яка потребує надзвичайних заходів. Тепер справа не в красі ринкової організації, а у соціальній згуртованості. Астрономічні надприбутки, які енергетичні компанії отримали через путінську агресію, досягли неприйнятного рівня».

Але в інтерв'ю STANDARD Керн жорстко висловлюється про уряд у цілому: жодного конкретного плану боротьби з цим не визнаю. Загалом не вистачає антикризової компетенції, особливо в енергетичному секторі. Керн: "Політиці не вистачає відповідей".

 

 

«Kleine Zeitung» - Війна Путіна поділяє німецькі ліві. Колись пацифістські Зелені ведуть перед собою СДПН, що коливається.

 

 

Бельгія. Газета: «De Morgen» - «ЧИ РОСІЙСЬКІ СОЛДАТИ ґвалтують чоловіків і хлопців?». Як сексуальне насильство (знову ж таки) функціонує як зброя війни.

Підпис на фото: «Російські солдати на Червоній площі під час святкування Дня Перемоги, 9 травня 2019 року».

 

 

Данія. Газета «Morgenavisen Jyllands-Posten» заголовки на першій шпальті.

·         Данія намагатиметься змусити ЄС сплатити частину рахунка за пожертвування данською зброєю Україні.

·         Щоб заощадити енергію, в Італії ввели обмеження на те, скільки можна включати кондиціонери.

 

 

Польща. «Gazeta Wyborcza» - «В Україну надходить зброя».

 

 

Франція. «Le Figaro» - «Україна: страх зближення».

Підпис під фото: «Поставляючи до Києва важке озброєння для ослаблення Росії, західні держави наближаються до співучасті у війни ризикуючи бути втягнутим у розширення конфлікту.

 

 

«La Monde» - «ЄС намагається прийняти ембарго на російську нафту».

 

 

Ірландія.  Газета «The Irish Time» - «ЄВРОПА І РОСІЯ 2022».

Анонс вкладки: «Унікальна настінна карта континенту, що змінюється сьогодні».

Стаття: «Росія закликає Україну віддати Маріуполь».

  • Київські війська в спустошеному місті все ще контролюють металургійний завод «Азовсталь».
  • Ірландія заморозила близько 1,25 млрд російських активів, сказав Ковені Dáil.

Кремль закликав Україну наказати здатися останнім захисникам Маріуполя.

Вимога з’явилася після того, як київські війська в спустошеному місті заявили, що вони все ще зберігають контроль над величезним металургійним заводом «Азовсталь», незважаючи на «важкі, криваві бої» та інтенсивні російські бомбардування.

Високопоставлений чиновник ООН повідомив, що колона автобусів прямувала до Маріуполя вночі в надії евакуювати приблизно 200 цивільних осіб, які залишилися з Азовсталі, де, як стверджує Росія, українські «націоналістичні» бійці використовують їх як живий щит.

У Варшаві низка країн і великих компаній пообіцяли 6,5 мільярдів доларів (6,2 мільярда) на підтримку та відбудову України. Міністр закордонних справ Саймон Ковені повідомив Dáil, що станом на 29 квітня Ірландія заморозила близько 1,25 мільярда євро російських активів.

Президент Росії Володимир Путін сказав прем’єр-міністру Ізраїлю Нафталі Беннету, що його війська забезпечать безпечний прохід мирним жителям з «Азовсталі», а також вибачився за заяви міністра закордонних справ Москви Сергія Лаврова про те, що Адольф Гітлер «мав єврейську кров».

«Російські військові залишаються готовими забезпечити безпечний від'їзд цивільного населення. Що стосується військових, які залишаються на «Азовсталі», то київська влада має наказати їм скласти зброю», – сказали в Кремлі, про що Путін сказав Беннету під час вчорашньої телефонної розмови.

 

Італія. «La Stampa» головний заголовок: "Азовсталь – фортеця".

Заголовки:

·         "ЄС, компроміс з нафти". Відмова на ембарго відразу, щоб переконати Угорщину та Словаччину.

·         Путін, вибачився перед Ізраїлем за слова Лаврова про Гітлера

·         Зеленський запрошує Шольца і Штайнмайєра до Києва

·         Фон дер Ляйєн: Москва заплатить.

·         Кабаєва під прицілом

·         "Нова газета Європа": "Так скінчилася Москва".

·         Фінський міністр: "Нас вштовхнули в НАТО".

 

 

"Війна шпигунів" - головний заголовок La Repubblica.

«Розвідка США допомагає українцям знаходити та вбивати ворожих генералів. Це план Байдена щодо ослаблення Москви».

  • Росія імітує запуски ядерних ракет з Калінінграда, неподалік Польщі, і відчуває захист від хімічних бомб»
  • «Путін вибачається перед Ізраїлем за антисемітські висловлювання Лаврова».

 

 

Швеція. «Aftonbladet» вийшла с заголовком: «Путінський план залякування проти Швеції».

 

 

Читайте такожПерші шпальти світової преси 4 травня про війну в Україні

 

Швейцарія. «Tages-Anzeiger». Заголовок: «Комісія США націлилася на Швейцарію».

 

Державна Гельсінська комісія піддала різкій критиці швейцарський фінансовий центр та кримінальне переслідування. Швейцарія є "провідним помічником" президента Росії Володимира Путіна. Федеральна рада відреагувала на подив нервово.

Комісія різко висловилася щодо Швейцарії. Місцева судова система корумпована росіянами, пише орган, де домінують американські парламентарії від обох основних партій. Швейцарія є «провідним помічником» президента Росії Володимира Путіна та його поплічників. На публічному брифінгу комісія, яка називає себе одночасно державною та незалежною, обґрунтувала свої твердження. Оголошення про захід у Вашингтоні вже викликало знервованість у Федеральному палаці в Берні. Федеральний президент Іньяціо Кассіс поскаржився на це держсекретарю США Ентоні Блінкену. Федеральна рада рішуче відкидає звинувачення, заявив представник. Прямих наслідків звинувачень для Швейцарії не передбачається.

Однак федеральна прокуратура може опинитися під більш пильною увагою. Перед вторгненням Росії в Україну вона оголосила, що видасть росіянам велику суму заморожених грошей від кримінальної справи, що не відбулася.

Західна влада також все більше уваги приділяє адвокатам та довіреним особам, підозрюваним у приховуванні грошей для впливових росіян. ЄС та Великобританія оголосили про заборону консультаційних послуг. Експерт з корупції, який брав участь як експерт на брифінгу в США, пропонує ввести санкції проти помічників зі Швейцарії.

 

 

Нідерланди. Газета «de Volkskrant» - «Поки Європа платить за газ у євро, Путін не може отримати доступу до своїх грошей».           

Мільярди євро, які європейські компанії заплатили за російський газ останніми місяцями, схоже, не приносять прямої користі російській економіці і, отже, війні в Україні. Нинішній режим санкцій заморозив ці гроші для президента Путіна. Доходи від газу знову стануть доступними, якщо відтепер буде задоволено його вимогу платити у рублях. Ця умова викликає замішання серед країн-членів ЄС: що тепер робити?            

Неясно, чи є навмисним чи ненавмисним наслідком пакету санкцій те, що Росія не отримує євро. Адже коли оголошувалися ці санкції, завжди йшлося, що платежі за російський газ мають бути продовжені. Це тому, що Європа просто не може обійтись без російського газу.

Але публікація брюссельського економічного аналітичного центру Bruegel показує, що хоч газ і оплачено, Росія нічого з ним зробити не може. Це підтверджує джерело у Європейському центральному банку (ЄЦБ). На думку авторів Брейгеля (зокрема колишнього високопосадовця ЄЦБ), це головна причина, через яку Путін з кінця березня вимагає оплати російського газу в рублях. Росія може використовувати заморожені євро як забезпечення кредитів, але це дорого і складно.         

Те, що євро зараз не тече в російську скарбницю, пов'язане з тим, що всі закордонні активи російської держави, зокрема й євро, заморожені. "Газпром" не може обміняти євро на рублі, а потім перевести їх до Росії, тому що центральний банк Росії також знаходиться під санкціями. Як тільки «Газпром» намагається перевести євро до Росії або центрального банку, цей платіж стикається з блокуванням платіжної системи в євро «Target2». На думку амстердамського професора економіки Сведера ван Вейнбергена, це не означає, що Путін нічого не може зробити із замороженими євро.           

  «Він може віддати їх як заставу країнам, які не беруть участь у санкціях, наприклад, Китаю; але це складно, і тоді йому також доводиться погоджуватися на суттєву знижку. Ця блокада через Target2 справді кидає пісок у колеса».           

  Заморожування євро за газ було проігноровано у спекотних суперечках між країнами ЄС про те, чи мають вони погоджуватися з указом Путіна про те, що його газ оплачуватиметься в рублях. У середині квітня Росія відключила газ Польщі та Болгарії, бо вони відмовилися виконати вимогу. Угорщина та кілька німецьких енергетичних компаній заявили минулого тижня, що мають намір виконати платіжну вимогу Путіна.

            

 

 Газета «Het Parool» - «США грають по-крупному за допомогою України».

 

 

Німеччина. Газета «FAZ». – Підпис під фото: Бій за металургійний завод: За українською інформацією, на майданчику «Азовсталі» зараз перебувають російські солдати.

Колонка праворуч: "Київ не планує контрнаступ до червня".

За оцінкою радника президента України Олексія Арестовича, Україні слід почекати до середини червня, перш ніж розпочати контрнаступ проти настання Росії на півдні та сході країни. Сподіваємось, що на той час Україна отримає більше зброї з-за кордону, сказав Арестович у четвер. Раніше дата малоймовірна. Далі радник президента повідомив, що бої точаться навколо металургійного заводу "Азовсталь" у південно-східному українському порту Маріуполь.

Головний матеріал: "Зеленський запрошує Штайнмайєра, Шольца та весь федеральний уряд".

·         Телефонна розмова із Федеральним президентом

·         Мерц: Вдячний, що він виконав моє прохання. 

Після більш ніж тритижневого дипломатичного конфлікту між Берліном та Києвом у четвер усе налагодилося. Федеральний президент Франк-Вальтер Штайнмаєр три чверті години розмовляв телефоном із президентом України Володимиром Зеленським. Тоді в Офісі федерального президента заявили, що Селенський запросив не лише Штайнмайєра, а й федерального канцлера Олафа Шольца (СДПН) та весь федеральний уряд відвідати Київ. Інтерв'ю було охарактеризовано як «дуже важливе та дуже хороше».

Нині Штайнмайєр не має конкретних планів поїздок. А ось у річницю закінчення Другої світової війни у ​​неділю у Києві чекають на голову Бундестагу Бербеля Баса (СДПН). Бундестаг заявив, що «правильно, що президент на запрошення свого українського колеги побажав відвідати Україну, аби вшанувати пам'ять усіх жертв Другої світової війни та провести з ним політичні переговори». Планування цього тривало кілька тижнів. Згідно з протоколом, Бас є другим за величиною представником у Німеччині після Штайнмайєра. Шольц також оголосив у четвер увечері, що міністр закордонних справ Анналена Бербок (зелені) також незабаром прибуде до Києва.

 

 

«Der Tagesspiegel». – «Демонстрації для Путіна: ми повинні з цим миритися?

Підпис на фото: «У дні вшанування перемоги Росії над нацистською Німеччиною 8 і 9 травня загрожують пропагандистські кампанії – не лише в Берліні. Чого боїться влада 

Головний матеріал: «Зеленський запрошує Штайнмаєра і Шольца до Києва

·         Президенти вирішують свої суперечки телефонним дзвінком

·         Росія практикує використання ядерних ракет.

Стаття: «Нафтове ембарго може призвести до проблем з бензином у Берліні.

 

 

Газета «Augsburger Allgemeine». Заголовок: «Зеленський ламає лід».

Телефонна розмова зі Штайнмаєром відкриває новий діалог із Києвом.

 

 

Газета: «Neue Westfälische» - «Зеленський запрошує Штайнмаєра і Шольца до Києва».

Тижнями між Німеччиною та Україною триває своєрідний льодовиковий період. Телефонний дзвінок – це перший крок.

 

 

Інші країни 

 

Туреччина. «Daily Sabah» - «Київ шукає перемир’я для евакуації, оскільки війна загострюється».

Президент України Зеленський звернувся до ООН з проханням допомогти врятувати життя постраждалим, які залишилися в пастці на металургійному заводі «Азовсталь», останньому стрибку опору в Маріуполі, оскільки Москва намагається зірвати доставку західної зброї, бомбардуючи залізничні станції та лінії постачання.

 

 

Ізраїль. «The Jerusalem Post» - «Путін вибачився перед Беннетом за слова Лаврова про Гітлера».

Президент Росії Володимир Путін вибачився перед прем'єр-міністром Нафталі Беннетом за слова міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова про те, що у Гітлері була єврейська кров, повідомила у четвер канцелярія прем'єр-міністра.

Під час телефонної розмови на честь 74-ї річниці незалежності Ізраїлю «прем'єр-міністр вибачився перед президентом Путіном за висловлювання Лаврова і подякував йому за роз'яснення свого ставлення до єврейського народу та пам'яті про Голокост», повідомляє PMO.

У російському повідомленні не згадувалося про вибачення Путіна, але йшлося, що два лідери обговорили роль Червоної Армії у розгромі нацистів напередодні Дня Перемоги 9 травня. Путін також надіслав добрі побажання ветеранам Червоної Армії в Ізраїлі.

 

 

Газета «HAARETZ» - «Путін вибачився за нацистські коментарі МЗС, каже Беннет».

Через чотири дні після того, як його міністр закордонних справ зробив образливі висловлювання про зв’язки між євреями та нацизмом, президент Росії Володимир Путін у четвер приніс вибачення прем’єр-міністру Нафталі Беннету, йдеться в заяві офісу Беннета. Під час телефонної розмови, яку Путін зробив, щоб привітати Беннета з Днем незалежності Ізраїлю, Беннетт прийняв вибачення російського лідера за слова міністра закордонних справ Сергія Лаврова і подякував йому за «роз’яснення його поваги до єврейського народу та пам’яті про Голокост».

Вибачення Путіна прийшли після висловлювань італійському ЗМІ, оприлюднених минулої неділі Лавров, у якому він стверджував, що Адольф Гітлер має єврейське коріння і що єврейство президента України Володимира Зеленського не означає, що Україна вільна від неонацистських тенденцій. Лавров прокоментував це, коли його запитали, чому Росія сказала, що їй потрібна «денацифікація» України.

 

 

Індія. «the pioneer» - «Моді та Макрон переглядають зв'язки, закликають до негайного припинення війни в Україні.

 

 

Китай. «CNINA DAILY» - «Москва спростовує чутки про те, що 9 травня оголосить війну».

Росія відкинула припущення про те, що президент Володимир Путін планує офіційно оголосити війну Україні 9 травня, коли в країні пройде Парад Перемоги, але також оголосила, що у середу успішно провела імітацію ракетно-ядерних ударів поблизу свого кордону з Україною.

Російський уряд досі називав свій конфлікт з Україною «спеціальною військовою операцією», але деякі західні ЗМІ припускають, що Путін може готуватися до важливої ​​заяви у понеділок під час щорічного святкування у Росії перемоги колишнього Радянського Союзу та його союзників у Другій світовій війні проти нацистської Німеччини.

Деякі західні експерти заявили, що прогнозоване ними оголошення може включати цілу низку можливих сценаріїв, починаючи від прямого оголошення війни і закінчуючи оголошенням перемоги. «На це немає жодних шансів. Це нонсенс», - заявив прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков у відповідь на повідомлення. Він додав, що люди не повинні слухати чутки про те, що може бути прийняте рішення щодо національної мобілізації.

День Перемоги 9 травня – одна з найважливіших національних подій у Росії – пам'ять про величезні жертви, принесені Радянським Союзом для перемоги над нацистською Німеччиною у війні, відомій у Росії як Велика Вітчизняна війна. Генеральна репетиція військового параду на Червоній площі пройде у суботу, як було заплановано.

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу повідомив, що крім Москви паради пройдуть у 28 містах Росії, у них візьмуть участь близько 65 тисяч осіб особового складу та понад 460 літаків.

Російські сили також провели у середу імітацію ракетно-ядерних ударів по західному анклаву Калінінградської області, який перебуває на кордоні з членами ЄС Литвою та Польщею. У ході військових навчань у середу Росія відпрацювала "електронні пуски" мобільних балістичних ракетних комплексів "Іскандер" з ядерними боєголовками поблизу цих кордонів, йдеться у заяві Міноборони.

У повідомленні йдеться, що російські війська відпрацювали поодинокі та множинні удари по цілям, що імітують ракетні комплекси, аеродроми, об'єкти інфраструктури, бойову техніку та пункти управління. Залучені підрозділи також відпрацьовували «дії в умовах радіаційного та хімічного зараження». Росія привела свої ядерні сили в стан підвищеної бойової готовності незабаром після початку операції, а Путін попередив про «блискавичну» відплату, якщо Захід безпосередньо втрутиться в український конфлікт.

 

 

ЯпоніяКолонка: "Чи зможе Європа вижити без російської нафти?"

Після 20-річної політичної боротьби Бельгія збиралася закрити свої атомні електростанції у 2025 році, але війна в Україні та зростання цін на енергоносії змусили розвернутися та знову розпалили дебати по всій Європі про найкращий шлях до безпечного, низьковуглецевого енергетичного майбутнього.

Крістоф Колліньон, мер Юї, у горизонті та історії якого домінує атомна електростанція Тіанж, сказав, що більшість жителів середньовічного міста на сході Бельгії вітали рішення продовжити термін служби старіючого реактора до 2035 року.

«Іноді потрібно бути прагматичним і менш ідеологізованим», — сказав Коліньйон, який пам'ятає відкриття першого заводу в 1975 році, додавши, що кожен у Ві знає когось, хто там працює.

«Питання у тому, чи можемо ми слідувати графіку закриття? Прямо зараз відповідь — ні», — сказав він, назвавши крайній термін 2025 року надто жорсткою для забезпечення енергетичної безпеки Бельгії.

 

 

США. Газета «NYT» - Підпис під фото: «У Краматорську внаслідок авіаудару підірвало стіну будинку. Український військовий повідомив, що ймовірно, ніхто не загинув.

Головний матеріал: «Як українці відвойовують землю на Сході, в Росії»

·         Прориви металургійного заводу

·         Запеклі бої від Харкова до Маріуполя —військові намагаються дати надію Путіну на перемогу

Колонка: «Розвідка США допомогла Україні в її ударі по російському флагману».

 

 

 «WSJ». Головний заголовок: "Російські ракетні удари по Україні посилюються"

Підпис під фото: Український військовослужбовець у четвер йде поруч із зруйнованим внаслідок обстрілу багатоквартирним будинком у Краматорську на сході України. Росія посилила удари по інфраструктурі, зокрема на заході України, звідки до країни надходить зброя.

 Заголовок історії: "Для маріупольців дні пролетіли як у тумані".

 

 

Читайте такожПерші шпальти світової преси 5 травня про війну в Україні

Коментар
28/04/2024 Неділя
28.04.2024
27.04.2024
26.04.2024