Палац Гутовських та старовинна церква у Піщі: історія

25 Січня 2022, 09:00
Млин палацу Гутовських 626
Млин палацу Гутовських

З кінця XVIII століття Піща стає власністю Гутовських. За однією з легенд, навіть свою назву село отримало від польських П’ясків, звідки походила родина поміщиків. Це вони збудували у Піщі гуральню, яка щороку давала прибутку на 17 тисяч рублів, млин, завели ставки, через які траплялися конфлікти з селянами.

Про це пише Сергій Наумук у «Волинських новинах».

 Поміщик був найбільшим землевласником. Скажімо, у 1913 році Фадей Гутовський мав 3534 десятин (тобто близько 3860 га) землі.

Читайте такожПіща: розповіли, яким було село під час російсько-французької війни

Гутовські проживали у Піщі до 1939 року. Після війни садибу використовували військові, а згодом – місцевий колгосп. Нині від колишнього маєтку збереглося кілька споруд: каплиця, житловий будинок, млин (у цьому приміщенні раніше діяла гуральня) та господарське приміщення (дехто з дослідників вважає, що це конюшня). А от від палацу залишилися лише фундаменти.

Млин палацу Гутовських
Млин палацу Гутовських

 1992 році садибу зарахували до пам’яток архітектури місцевого значення. Зусиллями місцевих ентузіастів територію навколо кілька разів розчищали від сміття та рослинності. Проте без уваги держави пам’ятка продовжує руйнуватися. Окрім часу, давні споруди страждають від сучасних скарбошукачів.

Читайте також: Історія розвитку молочної галузі шацького краю 

Житловий будинок з садиби Гутовських
Житловий будинок з садиби Гутовських

Господарські будівлі 1890 року
Господарські будівлі 1890 року

Каплиця садиби Гутовських
Каплиця садиби Гутовських

Вважають, що місцевий храм збудовано у 1801 році. І він є найстарішим в колишньому Шацькому районі. Дослідники кажуть, що піщанський храм відходить від традицій дерев'яного зодчества Правобережної України і за своїм типом наближається до слобожанських церков.

Хоча історики пишуть, що ще у 1510-1531 роках в Піщі згадано церкву. Відомо, що у 1796 році вона називалася Симеонівською. Приміщення кілька разів ремонтували, про що є записи на стінах. У 1878 році церква стала називатися Казанської ікони Богородиці.

Свято-Казанська церква розташована просто на березі озера
Свято-Казанська церква розташована просто на березі озера

 Волинський дослідник Олександр Цинкаловський згадує, що в піщанському храмі є старі ікони. Окремо виділяє твір місцевого художника-самоука – образ «Іона во чреві кита». На дзвіниці є п’ять дзвонів. На найбільшому з них – завважки 18 пудів (295 кг) – дарчий напис поміщика Міхала Гутовського від 1854 року. Під час Першої світової війни дзвони ховали у Піщанському озері, аби німецько-австрійські війська не забрали їх на кольоровий метал.

Читайте такожПіща: як у воєнні роки виглядала місцева церква

А ще Піща може похвалитися тим, що на місцевому кладовищі є цікава капличка. Збудували її на рік пізніше за церкву – 1802-го. У XVIII – на початку ХІХ століття такі були поширені на Волині. Нині це вже унікальний (тут це слово абсолютно доречне) зразок архаїчного храму хатнього типу.

Читайте також: Цвинтарну каплицю села Піща хочуть музеєфікувати

Цвинтарну каплицю дослідники вважають унікальною
Цвинтарну каплицю дослідники вважають унікальною

 

Коментар
25/05/2022 Середа
25.05.2022
24.05.2022
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром