Східна Європа вимагає суду над комунізмом

04 Серпня 2022, 13:02
Східна Європа вимагає суду над комунізмом КОЛОНКА 5104
Східна Європа вимагає суду над комунізмом
Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас, президент Литви Ґітанас Науседа, прем'єр-міністр Латвії Кріш’яніс Каріньш, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький і президент Румунії Клаус Йоганніс підписали спільне звернення до Євросоюзу: російська війна в Україні змушує ЄС приділити більше уваги засудженню злочинів усіх тоталітарних режимів ХХ століття та вшануванню пам'яті їх жертв.
 
«Вся Європа має зрозуміти, що відбувається, коли злочини тоталітарних режимів залишаються безкарними. Зараз Росія щодня повторює злочини радянського режиму в Україні. У той час як кінець Другої світової війни означав мир для країн Західної Європи, потім для Естонії та інших країн нашого регіону, він приніс нові масові вбивства, депортації та репресії з боку комуністичних режимів. Щоби зупинити воєнну машину Кремля та притягнути воєнних злочинців до відповідальності, нам потрібно зрозуміти коріння російського імперіалізму», — пояснила прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас.
 
«На додаток до злочинів нацизму, факти про злочини ідеології комунізму, яка відповідальна за мільйони жертв у деяких частинах Європи, не можна ігнорувати в довгостроковій перспективі. Такий підхід послаблює ЄС загалом, чим користуються треті сторони. Таке символічне місце пам’яті є дуже важливим поверненням до суті об’єднаної Європи та для кращої стійкості та майбутнього самого ЄС», — сказав президент Платформи Марек Мутор.
 
Цитата зі спільного листа-звернення про європейську пам’ять:
 
«Тло та коріння ідеології нинішнього кремлівського режиму в багатьох випадках є відображенням попередників нещодавньої Росії: СРСР та Російської імперії. Росія ніколи не засуджувала совєтські злочини, а її нинішнє керівництво відкрито терпить і навіть з ентузіазмом підтримує радянську спадщину. Необхідно посилити зусилля на рівні ЄС для боротьби зі спробами Росії переписати історію та використовувати наративи тоталітарних режимів у контексті війни проти України, використовуючи правові, політичні інструменти та інструменти підвищення обізнаності. Без точної, чесної та всебічної оцінки минулого, ми не зможемо ефективно запобігати майбутнім злочинам на нашому континенті та розслідувати нинішні злочини в Україні.
 
Демократичний світ рішуче засудив нацистський режим і притягнув до відповідальності його лідерів і злочинців. Гіркі уроки нацизму та злочини режиму стали обов’язковою частиною навчання історії в наших освітніх системах. Водночас пам’ять і знання про радянські злочини ще не знайшли належного місця у свідомості європейців».
 
 
 
Коментар
24/07/2024 Середа
24.07.2024
23.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром