П'ять років у пошуках минулого: Район.Історія святкує ювілей

П'ять років тому, 1 квітня 2020 року Національна мережа гіперлокальних медіа Район.in.ua запустила тематичне онлайн-видання – Район.Історія. Мета була амбітною та благородною – досліджувати, зберігати та популяризувати історію краю.
Ідея створення Район.Історія виникла з потреби зберігати локальну історію, яка часто залишається поза увагою великих медіа. Команда редакції почала свою роботу у квітні 2020 року, об'єднавши журналістів, істориків, краєзнавців та ентузіастів. Від самого початку метою було розкриття тем, що пов'язують минуле із сьогоденням, допомагають краще зрозуміти культурну спадщину та історичні процеси.
За ці роки онлайн-видання стало платформою для публікації досліджень, інтерв'ю та статтей дослідників. Завдяки кропіткій роботі істориків та краєзнавців, видання опублікувало унікальні архівні документи, фотографії та свідчення очевидців, які пролили світло на події минулого.
Сайт Район.Історія – справжня спільнота любителів історії. Читачі активно діляться власними спогадами, а також допомагають у пошуку нових історичних матеріалів.
«Головна цінність видання – унікальна спільнота читачів, яка щоразу підтримує нові проєкти та відвідує різноманітні заходи, які організовує редакція – лекції, екскурсії та зустрічі, спрямовані на популяризацію історії. Автори активно звертаються до актуальних тем, підкреслюючи, як історичний досвід формує наше сьогодення. Це дозволяє читачам краще розуміти сучасні соціально-політичні процеси в Україні та світі. Завдяки цьому видання стало важливим майданчиком для дискусій щодо майбутнього країни на основі уроків минулого», – розповідають у редакції.
Район.Історія продовжує розвиватися, зберігаючи свої місію та цінності. У майбутньому редакція планує ще більше зосередитися на інтерактивних проєктах, розширенні мультимедійного контенту, залученні нових авторів та розвитку проєкту «Волинська експедиція».
Автори
За п'ять років видання Район.Історія сформувало коло авторитетних авторів, які спеціалізуються на різноманітних темах.
Серед них – історики, краєзнавці, письменники та журналісти: дослідниця Леся Бондарук, журналістка, авторка проєкту «Занесло в село» Олена Лівіцька, науковий співробітник Володимирського історичного музею Богдан Янович, історик Віталій Скальський, історикиня Яна Лис, музейниця Людмила Завада, учасник Волинського осередку дебатного клубу Оксен Дадаян, політик та поет Іван Мирка, письменник Микола Вавренчук, історик та реставратор Микола Бендюк, голова ради директорів «VolWest Group», фундатор Музею сучасного українського мистецтва Корсаків Віктор Корсак, журналістка Людмила Максимчук, постійна мандрівниця Волинської експедиції Наталія Мурахевич, журналістка Лілія Помернюк, письменниця та дослідниця історії Османської імперії Олександра Шутко, журналіст Віталій Максимчук, музейниця Валентина Машлай, археолог та дослідник Юрій Мазурик, журналістка Оксана Палій, історикин та наукова співробітниця адміністрації Державного історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир» Орися Вознюк, автор проєкту «Екскурсії з істориком» Андрій Павляшик, директорка Камінь-Каширського краєзнавчого музею Наталія Пась, політичний діяч Олег Місірук, письменник Андрій Криштальський, історик Віктор Деркач, історик Богдан Зек ,акторка Наталка Шепель, журналістка Настя Боднарська, блогерка Анна Данильчук, директорка Ківерцівського краєзнавчого музею, голова Волинської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії і культури Оксана Сущук, доцент кафедри давньої історії України та архівознавства у Львівському національному університеті імені Івана Франка Олексій Вінниченко, кандидатка філологічних наук Марина Демедюк, священник Віктор Мартиненко, архівіст Ігор Кулик, журналістка Юлія Лозинська, історик Любомир Дударчук, менеджерка з адвокації Green Deal реформ та зеленого переходу в Україні NGO Razom We Stand Ольга Євстігнєєва, журналістка Тетяна Маркопольська, етнографиня Алла Дмитренко, авторка історичних романів Ганна Гороженко, блогер Олексій Гадзінський, історик мистецтва Богдан Ворон, журналістка Тетяна Пятковська, історикиня Тетяна Яцечко-Блаженко, провідна наукова співробітниця Волинського краєзнавчого музею Людмила Пінчук, історик, народний депутат України Володимир В'ятрович, історик Євген Гулюк, польський журналіст Славомір Сєраковський, історик Станіслав Моторний, старша наукова співробітниця Гадяцького історико-краєзнавчого музею Марія Рахмун ,історик та публіцист Олександр Зінченко, журналістка Мирослава Малик, завідувачка Меморіального музею В'ячеслава Липинського Віра Чопко, журналістка Надія Страшко, історик Володимир Бірчак та мистецтвознавиця Альона Ромашко.
Відгуки
З нагоди 5-річчя онлайн-видання, фундатори та автори проєкту розповіли, за що вони люблять та цінують Район.Історія.
Історикиня, наукова співробітниця адміністрації Державного історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир» Орися Вознюк каже, що Район.Історія – особливе видання, адже тут можна знайти й прочитати абсолютно про всіх історичних, культурних діячів, і, що найцінніше – про маловідомі постаті, які в радянський період були знищені фізично, і навіть їхні праці, надбання були під забороною.
«Насправді таких видань в Україні і на цей час мало. Пропагувати історію ось так може не кожен. Мені приємно, що в якийсь момент мої наукові дослідження теж стали частиною Району.Історія. Я дуже тішуся, що деякі мої статті мають більше 10 тисяч переглядів. А історія моя почалася з маленьких публікацій про життя та людей міста Володимир, і редакторка видання Оксана Мельничук запропонувала мені створити свій блог. З того часу і живемо разом.
Я багато читаю про історію нашого краю, тому в мене в хромі є закладка сайту для зручності. Відкриваю майже щодня. Тішуся новим публікаціям. Особливо мені подобаються статті Лесі Бондарчук про Кенгірське повстання, як жінки йшли проти танків. Нещодавно читала про Тараса Бульбу-Боровця, чия постать на фоні Бандери і Шухевича трохи призабувається. З великим задоволенням читаю статті Олександри Шутко про життя османських султанів та нащадків нашої любої Роксолани. Подобаються матеріали Віталія Скальського про Володимир. Це завжди якесь нове відкриття для мене. Про якусь вуличку, будинок і т.д. Я все це збираю по крупинці, адже про історію Володимира не так багато зараз пишуть.
Тож Району.Історія зичу тільки процвітання. Хай все, що ви робите приносить вам велике задоволення і всі історичні статті знаходять своїх поціновувачів. В наш час не легко тримати ЗМІ, але ваша команда професіоналів показує приклад стійкості. І я вірю, що скоро ваше видання напише великими буквами ПЕРЕМОГА. Це стане новим початком нашої історії, де ми вже не будемо мати права на помилку», – зазначила історикиня, наукова співробітниця адміністрації Державного історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир» Орися Вознюк.
«Вітаю з ювілеєм! Ціную як автор, який публікується – для мене це унікальний локальний медійний майданчик, який є взірцем незалежного та професійного медіа. Я дуже поважаю керівницю та редакцію за їхню любов до своєї роботи, відкритість та повагу до поглядів та ідей інших. Район. in.ua – мережа видань, які нас об'єднують. І хочу побажати у цей дуже складний час для вільних медіа стійкості та наснаги продовжувати роботу, яка є нічим іншим, як правдивим служінням нашим громадам та Україні», – зауважив історик мистецтва Богдан Ворон.
«Люблю локальну історію, тому стежу за вашим виданням. Команда потужна і професійна. Улюблена авторка – Оксана Мельничук», – сказала головна зберігачка фондів Ковельського історичного музею Мирослава Мороз.
«Онлайн-видання Район.Історія – одне з небагатьох в Україні, яке срямоване саме на популяризацію української історичної спадщини. Мені надзвичайно цінна співпраця з таким виданням, оскільки це чи не єдина можливість у нашому регіоні отримати інформацію про нові здобутки та досвід своїх колег-істориків, дізнатися про можливості реалізації нових ідей у культурних установах та навчальних закладах, і, головне, мати змогу презентувати для широкого кола читачів свої проєкти, анонси виставок, дослідження та реалізовані активності.
Можу без перебільшення сказати, що видання «Район.Історія» – це одне з найважливіших джерел комунікації у креативній індустрії Волині і не тільки. Професійний рівень журналістів та дописувачів, актуальність піднятих тем мотивує до фахового зростання. А з іншого боку, є реальною підтримкою та впливовим фактором у спілкуванні з різними гілками влади і місцевого самоуправління, громадами.
Радію, що у нас є таке видання, і, не зважаючи на труднощі, воно існує та розвивається долаючи щоденні виклики, які стоять перед ЗМІ. Бажаю улюбленому виданню успіхів та реалізації усіх задумів та підтримки!» – зазначила директорка Ківерцівського краєзнавчого музею, голова Волинської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Оксана Сущук.
«Район.Історія – моє улюблене видання, яке постійно читаю і куди хочеться завжди написати щось ексклюзивне. Важко сьогодні згадати, якою була моя перша стаття сюди, бо їх стало чимало за цю п’ятірочку років. Я люблю це видання за те, що воно стало лінією фронту у боротьбі за українську національну ідентичність. У час, коли проти України багато років ведеться інформаційна війна, а нашу історію ворог намагається викривити, сфальшувати чи підмінити, тут є майданчик для боротьби за правду. Історичну правду. І це помітно на всеукраїнському рівні, бо матеріали з посиланням на «Район.Історія» передруковують відомі й маловідомі видання. Важливо, що тут – затишне місце читача історичних матеріалів є для кожного в Україні та за її межами, а також окремо пишеться й своя, волинська сторінка історичного видання. З першим ювілеєм, Друзі!», – привітала головна спеціалістка Першого міжрегіонального територіального відділу Управління забезпечення політики національної пам’яті в регіонах та підвідомчих установ Українського інституту національної пам'яті Леся Бондарук.
«Район.Історія – це приємне відкриття. Видання, яке дозволяє пізнати свою країну в її різних історичних закутках. Видання яке обʼєднує нас – небайдужих до історії з усіх усюд в кілька кілків. Завжди цікаво читати нових дописувачів. Найбільше люблю читати про нові відкриття з Володимира від Орисі Вознюк. Про якість роботи редакторів Район.Історія свідчить плідна робота з уже визнаними істориками, такими як Віталій Скальський, Володимир Бірчак та Леся Бондарук. Коли треба щось знайти про Волинь, завжди в першу чергу шукаю у цьому виданні.
Я у свою чергу щиро дякую за сприяння та небайдужість до моїх краєзнавчих розвідок, бо більшість з них вперше знайшли свого читача саме на «Район.історія». Важливо що видання завжди має зворотній звʼязок з дописувачами та читачам, що на сьогодні особливо цінно. Як історикиня надзвичайно втішена, що завдяки вам, історія стає значно доступнішою для широкого загалу читачів. Українці різних регіонів можуть вивчати спільне і відмінне в нашій культурі на сторінках доступного ресурсу. Район – це історія у смартфоні», – сказала провідна наукова співробітниця Волинського краєзнавчого музею Людмила Пінчук.
«Те, що побачу в стрічці новин Facebook, те і читаю, більше, звісно уваги приділяю новинам про колаборантів Херсона, та ще статті на тему виставок в Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків. Тетяна Маркопольська гарно пише», – поділився адвокат Сергій Дмитрук.
«Уперше я побачила цікаві статті на новому тоді сайті «Район.Історія» 5 років тому і поцікавилась, хто ж його редактор? І яка ж удача! Цією людиною виявилася… моя читачка, історикиня за фахом – Оксана Мельничук, з якою ми уже листувалися у фб з приводу моїх книжок. Тож я одразу написала пані Оксані. Поспілкувавшись, ми одразу домовились, що я напишу статтю для сайту «Район.Історія» про волинян в історії Османської імперії. Відтоді наша плідна співпраця триває, за ці роки вийшло чимало публікацій, що подекуди набирали більше 300 тисяч переглядів. Сподіваюся, історія нашої співпраці триватиме й надалі! Зі святом і до нових зустрічей!», – зазначила письменниця Олександра Шутко.
За ці роки видання стало важливим інструментом для всіх, хто цікавиться історією України, її культурами та традиціями, і безсумнівно буде продовжувати вражати своєю якістю та змістовністю в майбутньому.
«Ми вдячні кожному читачу за підтримку. Саме завдяки вам Район.Історія стала не просто виданням, а справжньою спільнотою любителів минувшини. Однак, щоб мати змогу продовжувати досліджувати нашу історію, нам потрібна опора. Такою опорою для нас є ви – наші читачі. Тож, підтримайте Район.Історія, ставши нашим постійними підписниками. Ми й надалі будемо працювати для вас, досліджуючи сторінки нашої історії та зберігаючи пам'ять про наше минуле», – каже редакторка видання Оксана Мельничук.