Григорій Гуртовий: краєзнавець із Запоріжжя, який досліджував історію Волині

26 Грудня 2024, 14:37
Молодий дослідник історичної минувшини Григорій Гуртовий 651
Молодий дослідник історичної минувшини Григорій Гуртовий

Виповнюється 100 років від дня народження відомого волинського історика та краєзнавця Григорія Гуртового. Він народився 26 грудня 1924 року в селі Корніївка Веселівського району Запорізької області в сім’ї хліборобів. 

Навчання у 1 класі місцевої школи восени 1932-го так і не розпочалося, адже Голодомор 1932–1933 років забрав багатьох рідних і близьких. Після важкого поневіряння сім’я опинилася у Кам’янці-Дніпровській, де хлопець закінчив сім класів. 

Згодом він переселився на Донбас, де мешкав у дідуся. Після початку радянсько-німецької війни Григорій Гуртовий понад рік проживав під німецькою окупацією. У липні 1942 року разом із сестрою потрапив у німецький концтабір «Флосенбург» біля міста Різа

Волинь та переслідування

Через три роки перебування в таборі у 1945 році його звільнили. Після повернення додому, знову пережив голодомор – післявоєнний 1946 – 1947 років. З надією на порятунок, в січні 1947 року Григорій Гуртовий приїхав на Волинь у містечко Торчин, де проживав брат. 

Тут влаштувався працювати у районну газету «Вільна Україна». Не обійшлося і без переслідування КДБ. У 1953 році Григорія Гуртового зільнили з роботи в редакції газети як «ворога народу».

Читайте також: Спогади Григорія Гуртового про Голодомор

Причиною став донос-наклеп ніби до війни він був на еміграціїу Німеччині та займав там високе становище. Шість місяців тривало слідство і виснажливі допити. 

«Цим людям ніяк до тями не могло прийти, що до війни я був просто семикласником. Неповнолітнім я не міг навіть думкою емігрувати, бо бракувало до цього знань»,  – написав у спогадах Григорій Гуртовий. 

Це болісно переживала і дружина Григорія, новонароджену дитину якої уже називали «дитиною зрадника». Зрештою, доказів не знайшли, слідство за анонімкою завершили. 

Григорія Гуртового повернули на роботу в редакцію газети, яка на той час уже змінила назву на «Колгоспна правда». 

«Але атмосфера недовір’я, періодичні виклики на допити в КДБ, у зв’язку з якимось новими доносами або моїми гострими статтями, продовжувалась», – зазначив Григорій Гуртовий.

За 16 років він пройшов шлях від секретаря по роботі з робсількорами до заступника редактора. Працював в редакції до ліквідації району і газети в 1962 році. Збираючи інформацію, здійснив сотні походів довколишніми селами. 

Читайте також: Український історик захистив дисертацію вірменською мовою та публікувався в Гарвардському університеті

Молодий дослідник історичної минувшини Григорій Гуртовий
Молодий дослідник історичної минувшини Григорій Гуртовий

Під час робочих зустрічей у селах цікавився у людей історичними пам’ятками минулого Волині, які розпочав колекціонувати. А пошуки в архівах і бібліотеках доповнювали його знання. 

Частими були знахідки експонатів давнього і близького часу, які Григорій Гуртовий зберігав у своєму редакційному кабінеті. З часом експонатів стало багато і виникла мрія створити музей.

Перший на Волині музей на громадських засадах

У 1958 році при допомозі працівників Волинського краєзнавчого музею, Григорій Гуртовий створив власну виставкову експозицію в окремій кімнаті місцевого харчокомбінату. Мав неабиякий художній хист, тому власноручно виконував малюнки і підписи. 

Офіційне відкриття музею відбулося 17 вересня 1960 року. Григорія Гуртового, як збирача і хранителя історичних скарбів, призначили директором. Це був перший на Волині музей на громадських засадах. 

У 1967 році Григорій Гуртовий закінчив історичний факультет Луцького педінституту (сьогодні Волинський національний університет ім. Лесі Українки). 

Зі студентами у пошуках експонатів для музею
Зі студентами у пошуках експонатів для музею

Того ж року його музей здобув почесне звання «народного». Натхнення музейна праця Григорія Гуртового викликала захоплення у людей, екскурсії тривали постійно. Саме тому Григорію Гуртовому через два роки вдалося під експозицію отримати нове приміщення з п’ятьма залами. 

Тут музей перебував до 2004 року. 

Читайте також: Фотохудожниця давнього Луцька: спогади про Ірину Левчанівську

Унікальні експонати

Краєзнавець провів тисячі різноманітних екскурсій для місцевих жителів, учнів школи, гостей з різних країн світу. За ці роки Григорій Гуртовий поповнив експозицію новими пам’ятками.

Серед яких, зокрема, рідкісна тетрадрахма Філіпа ІІ 350-х рр. до н.е., цікавий гігантоліт палеолітичного часу і залишки мамонта, унікальна ракета кінця ХІХ століття та ін.

«Григорій Олександрович жив за принципом «Ні дня без експоната!». Він зібрав чимало унікальних експонатів: особисті речі польського письменника Юзефа Крашевського, рідкісні стародруки, козацьку зброя XVII–XVIII століття, бойову ракету ХІХ століття та інші. Віднайдені експонати ставили запитання. Шукаючи відповіді, Григорій Гуртовий заглиблювався в історичну літературу, аналізував факти. На основі цього написав сотні краєзнавчих наукових і публіцистичних статей. Найбільше захоплювався історією козацтва на Волині та минулим населених пунктів південно-західної частини регіону. Зав’язав контакти з працівниками багатьох наукових установ. Досліджував документи архівів Луцька, Житомира, Києва, Москви, Санкт-Петербурга. Завдяки Григорію Гуртовому минувшина Волині збагатилася іменами видатних історичних діячів: родини гетьманів Ружинських, Галшки Гулевичівни, Григорія Гуляницького, Стефана Стубелевича, Мар’яна Перетятковича та інших», – розповів історик Олександр Мельник.

експонати музею Гуртового
експонати музею Гуртового

У 2004-2007 роках захоплений краєзнавець побудував нову експозицію у приміщенні, яке надала Луцька районна рада. Історія району тут відображена тематично-хронологічними блоками. 

У 2009 році на Першому Всеукраїнському конкурсі на кращий громадський музей Торчинський музей посів перше місце у номінації «Історія рідного краю». 

Читайте також: Міська історія Торчина – чи можливе її відродження у ХХІ столітті? 

Курси юних екскурсоводів та наукова діяльність

З 1962 по 1996 роки Григорій Гуртовий також працював вчителем суспільствознавства, історії і малювання Торчинської загальноосвітньої школи. Для своїх учнів Гуртовий постійно організовував краєзнавчі походи для пошуку експонатів. 

Під час одного з таких походів вдалося знайти особисті речі польського письменника Юзефа Крашевського

Григорій Гуртовий у поході з учнями
Григорій Гуртовий у поході з учнями

Під керівництвом вчителя-ентузіаста при музеї працювали курси юних екскурсоводів, де виховувались прихильники історії. Григорій Гуртовий був членом Національної спілки краєзнавців України, активним учасником багатьох краєзнавчих конференцій, де висвітлював цікаві й невідомі сторінки історії Волині, Луцького району. 

Написав кілька сотень науково-публіцистичних краєзнавчих статей. За життя видав десять книг, серед яких фундаментальні праці «Волинь – край козацький», «Торчин – передзвін віків», «Волинський Ружин і гетьмани Ружинські», «Білосток з найдавніших часів. Краєзнавчі нариси» та інші.

Читайте також: Федір Вовк: антрополог, який руйнував теорію «злиття трьох народів»

Григорій Гуртовий на екскурсії з учнями
Григорій Гуртовий на екскурсії з учнями

Григорій Гуртовий також був депутатом Торчинської селищної ради багатьох скликань, ведучим радіопередач, активним громадським діячем, учасником художньої самодіяльності Торчина та майстром поетичного слова, художником. 

Григорій Гуртовий
Григорій Гуртовий

Разом з дружиною Ганною виховав двох синів. Григорій Гуртовий відійшов у вічність 1 вересня 2012 року. Похований у містечку Торчин. З 11 липня 2013 року Торчинський музей носить ім’я Григорія Гуртового. У 2024 році в Торчині з’явилася вулиця імені Григорія Гуртового.

Марка Укрпошти присвячена Григорію Гуртовому
Марка Укрпошти присвячена Григорію Гуртовому

Читайте також: Краєзнавець, який збирав спогади про Волинську трагедію

Коментар
13/01/2025 Неділя
12.01.2025
11.01.2025
10.01.2025
09.01.2025