Дев’ять століть війни з росією. Частина десята: козаки – шпигуни і королі Європи

05 Грудня 2023, 15:37
Польський сливовий торт, алегорія 1774 року на поділ Речі Посполито 2977
Польський сливовий торт, алегорія 1774 року на поділ Речі Посполито

XVIII століття стало епохою, коли українські землі майже повністю захопила Російська імперія. В результаті трьох поділів Речі Посполитої останню розділили між собою три держави. Крім московитів у «дерибані» колись однієї з наймогутніших країн Європи взяли участь Пруссія та Австрія. 

До останньої відійшли Галичина, Буковина і Закарпаття. А от більша частина України опинилась під скіпетром російських імператорів.

Мапа трьох поділів Речі Посполитої
Мапа трьох поділів Речі Посполитої

Процес розділу Речі Посполитої розтягнувся не на одне десятиліття і був він геть не мирним. Протистояння між різними державами Європи в ті часи набирало різних форм – від таємних спецоперацій до відкритого збройного конфлікту. 

Активну участь в цих процесах брали українці – як аристократи, так і козаки. Тим більше, що для останніх не раз це було питання виживання. 

Після смерті Івана Мазепи частина козацтва і старшини, яка з покійним гетьманом пішла за кордони Гетьманщини, вибрала нового лідера. Гетьманом обрали Пилипа Орлика, який у квітні 1710 року став автором першої української Конституції – «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького». 

Він намагався повернутися в Україну разом зі своїми прихильниками, однак московські війська були чисельніші. Наступних три десятиліття гетьман займався мандрівками, дипломатією, переговорами, плануванням шпигунських операцій і складанням союзу держав проти Російської імперії.

Читайте також: День Конституції з османською історією

Титульна сторінка Конституції Пилипа Орлика
Титульна сторінка Конституції Пилипа Орлика

Не відстав від батька, а в дечому навіть перевершив Григор Орлик. Син автора Конституції знайшов себе на службі у французького короля. 

Людовік XV був одружений з Марією Лещинською – донькою колишнього короля Речі Посполитої Станіслава Лещинського.  Останній, свого часу контактував з Іваном Мазепою і воював проти московського царя.

У Франції у спільній боротьбі проти Російської імперії зійшлись колишній король і син «голови козацької запорізької нації». Орлик домовлявся з Кримським ханством, зустрічався з магнатами Речі Посполитої, вів перемовини зі шведами, німцями та турками. 

В 1733 році саме Григор Орлик спільно з французькими офіцерами зуміли привезти в польські землі та допомогли коронуватись Станіславу Лещинському.

Читайте також: Дев’ять століть війни з росією. Частина сьома: вулкан Huayanaputina, або Як князі з козаками москву воювали

Портрет короля Речі Посполитої Станіслава Лещинського
Портрет короля Речі Посполитої Станіслава Лещинського

За свою активну діяльність Григор Орлик отримав кілька європейських орденів, титул графа і звання генерал-лейтенанта королівської армії Франції. Помер він у 1759 році.

Ще одна частина козацької старшини залишилась в українських землях. Московський цар (а згодом – перший російський імператор) Петро І після виступу Івана Мазепи на стороні шведів наказав влаштувати справжній терор в українських землях. 

Тут розквартирували російські війська, цар залишив за собою право назначати старшину (не лише її верхівку, а й навіть сотників), а діяльність гетьмана контролювалась московськими резидентами.

Новим гетьманом обрали Івана Скоропадського, але фактичну владу у своїх руках тримала його дружина Анастасія Маркович. Вплив цієї жінки на реальну ситуацію в Гетьманщині відобразився у приказці тих часів: «Іван носить плахту, а Настя – булаву».

Читайте також: Дев’ять століть війни з росією. Частина восьма: наша перша війна з династією Романових

Анастасія Скоропадська (Маркович). Авторка – Ольга Мордвинова
Анастасія Скоропадська (Маркович). Авторка – Ольга Мордвинова

Донька вихрещеного єврея – корчмаря, Анастасія зробила все для того, щоб зменшити московський вплив на життя в Україні. Козацька старшина перед поїздками до царя радились з нею, і навіть зять Маркович – російський граф Петро Толстой – відстоював козацькі інтереси.

Водночас російська влада приймала різні постанови, закони й накази, які переслідували та утискали українську культуру. Вже на початку XVIII століття ввели цензуру, а церковні книги мали друкуватись для України та для Росії без «особого наречия» (не українською, а російською мовою).

 В той самий російські імператори стимулювали шлюби українців з «великоросійсскими подаными», а не з поляками чи білорусами. 

У 1750 році гетьманом обрали Кирила Розумовського – молодшого брата Олексія Розума (Розумовського), який був фаворитом російської імператриці Єлизавети Петрівни

В партії прихильників Розумовського був і Яків Маркович – племінник Анастасії Маркович і автор «Діяріушу», в якому він детально описав життя Гетьманщини впродовж півстоліття.

Читайте також: Дев’ять століть війни з росією. Частина дев’ята: Гетьманщина і Московське царство

Яків Маркович був одним з найосвіченіших людей свого часу
Яків Маркович був одним з найосвіченіших людей свого часу

Певний період часу українськими землями керували не гетьмани, посаду яких тимчасово знищили, а усілякі Малоросійські колегії, які складались з російських чиновників. Проти цього виступала козацька старшина, серед якої важливу роль відігравав Яків Маркович. 

А тому відновлення правління гетьманів і, зокрема, сім’ї Розумовських, він сприйняв як перемогу. Розумовський став останнім гетьманом, який керував Гетьманщиною. 

В 1764 році нова імператриця Катерина ІІ скасувала цю посаду, а замість Війська Запорозького створили Малоросійську губернію. В 1773 році під тиском військ Австрії, Пруссії і Росії Річ Посполита погодилась віддати цим державам близько третини своєї території.

Через два роки за наказом тієї ж Катерини ІІ російські війська зруйнували Запорізьку Січ. Частина козаків втекла у володіння турецького султана, де створила Задунайську Січ. 

В 1793 році відбувся другий поділ Речі Посполитої. За ним Російська імперія отримала українські землі від Києва і Дніпра до міста Рівне. Поляки підняли повстання проти окупантів, проте сили були не рівними. 

В 1795 році Річ Посполита припинала своє існування. Росія забрала території від Рівного до Бреста в Білорусі, а замість колишніх воєводств створили губернії.

Читайте також: Біла та Чорна королеви: як волинянки «правили» Київщиною

Зруйнування Січі. Автор – Сергій Чайка
Зруйнування Січі. Автор – Сергій Чайка

За три десятиліття другої половини XVIII століття Україна пройшла шлях від існування автономної Гетьманщини і Запорізької Січі до повного знищення останніх. 

Землі волинських і київських аристократів, які в минулі віки штурмували Москву, ввійшли у склад Російської імперії, а нащадки відомих князівських династій стали російськими графами і князями. Проте нове ХІХ століття принесло нові виклики українцям і нові форми боротьби з Росією.

Увага! Вживаючи термін «Росія», я матиму на увазі всі державні утворення, які існували протягом століть на московських землях.

Коментар
24/02/2024 П'ятниця
23.02.2024
19:16
КОЛОНКА Чорний квадрат 242
22.02.2024