Дев’ять століть війни з росією. Частина четверта: виникнення московського царства

18 Жовтня 2022, 17:30
Дев’ять століть війни з росією. Частина четверта: виникнення московського царства 5897
Дев’ять століть війни з росією. Частина четверта: виникнення московського царства

Ця війна триває уже дев’ять століть. І розпочалась вона тоді, коли один з нащадків великих князів київських вщент спалив і пограбував столицю своїх предків. 

Ішли віки, змінювались назви цієї держави. У різний час вона використовувала різні методи і різні імена. Моїх предків вона називала гайдамаками, малоросами, мазепинцями і петлюрівцями. Проте незмінними залишались її цілі: підпорядкувати мою землю, позбавити мій народ самоідентифікації.

Як же виникла росія і чому ми з ними не братні народи?

У цій серії статей я спробую прослідкувати історію наших взаємовідносин. Увага! Вживаючи термін «росія», я матиму на увазі всі державні утворення, які існували протягом століть в московських землях.

Понад 700 років тому на межі Європи і Азії з’явилось московське князівство. Буквально за півстоліття воно зміцнило свої позиції і почало воювати проти своїх сусідів. 

За домінуючу роль у Заліссі москва зійшлась у двобої з Тверським князівством. Останнє товаришувало і навіть породичалось через свою княжну з Великим князівством Литовським, яке об’єднало під своїм крилом більшість теперішніх українських і білоруських земель. 

В свою чергу, московити були вірними слугами Золотої Орди і не соромились використовувати татар у боротьбі проти сусідів-слов’ян.

Читайте також: Дев’ять століть війни з росією. Частина перша: Андрій Боголюбський

Руські землі у кінці XIV століття. московське князівство виділене червоним
Руські землі у кінці XIV століття. московське князівство виділене червоним

Правителі Золотої Орди таке підлабузництво цінували, але дітей московських князів у заручники все ж таки вимагали. Не минула ця доля і сина Дмітрія Донського Васілія. Той поїхав до татар, прожив там кілька років, але потім звідти втік. 

І так як пряма дорога до москви була йому закрита, то втікав він через південь України, Молдову і далі на північ.

Так московський спадкоємець потрапив до Великого князівства Литовського, де князь Вітовт (той, що у нас в Луцьку з’їзд європейських монархів організовував) вирішив розіграти шлюбну карту і домовився, що Васілія вернуть в москву, але за це він одружиться з його донькою Софією

Княжич погодився і в 1390 році донька литовського князя стала великою княгинею московською.

Читайте також: Як одягався князь Вітовт

Софія Вітовтівна в москві
Софія Вітовтівна в москві

У Софії з Васілієм народилось 5 синів і 4 доньки. В шлюбі вони прожили 35 років, проте це не завадило Васілію майже повоювати зі своїм тестем. «Повоювати» – тому що московського князя напружила зростаюча міць сусіднього князівства і він зібрав війська для війни, а «майже» – тому що до прямого зіткнення не дійшло. 

Армії постояли на різних берегах річки Угра і розійшлись. А потім Васілій помер і фактичною правителькою москви стала Софія, яка в той самий момент «з сином і великим князівством своїм, з землями і людьми подалася в опіку і під оберіг» свого батька.

Велике князівство московське опинилось під протекторатом литовського володаря. Звичайно, такий розклад речей не сильно сподобався частині московських і залісських князів і бояр. А тому там спалахнула громадянська війна.

Читайте також: Дев’ять століть війни з росією. Частина друга: Золота Орда

Залісські князі проти княгині Софії
Залісські князі проти княгині Софії

Софія, не дивлячись на невдачі та поразки, зуміла вижити й навіть передати престол в москві своєму наймолодшому сину Васілію ІІ. За те, що його осліпили родичі, він отримав прізвисько Темний, під яким ввійшов в історію. А ще в історію він ввійшов як ініціатор створення окремої московської церкви!

На той момент митрополит Київський фактично проживав саме в москві. Проте в якийсь момент митрополит Ісидор поїхав до Італії, де вчергове планувалось об’єднання католицької та православної церков. Ісидор цю ідею підтримав, а от московський князь – ні.

Він наказав зібрати собор місцевих єпископів, на якому заклеймив прокляттям і митрополита, і його союзників. Саме московський правитель у 1448 році змусив обрати новим митрополитом рязанського єпископа Йона. Але на це добро не дав найголовніший в церкві – Вселенський Патріарх.

І в москві вирішили, що хай так і буде: «патріарха ми не слухаємо, він нам не указ, а буде у нас своя церква, і нічого що ніхто її не визнає!» Невизнаною московська церква була впродовж півтора століття – аж до 1593 року.

Читайте також: Дев’ять століть війни з росією. Частина третя: Московське князівство

Створення московської церкви проходило не без крові
Створення московської церкви проходило не без крові

Справу Васілія Темного продовжив його син Іван. Точніше, продовжив кілька справ! По-перше, Іван не соромився втручатись у справи церкви. Він конфіскував церковні володіння на завойованій ним Новгородській землі. 

Втручався у проведення церковних соборів, підтримуючи своїх кандидатів. І добудував головний кафедральний собор кремля – Успенський.

По друге, Іван одружився з родичкою візантійських імператорів Софії. Саме тоді в москві з’явилась ідеологія «москва – третій Рим», за якою саме це місто стало третьою світовою столицею і нікого крутішого від них не мало бути. З завищеною самооцінкою у Івана і його колег проблем не було!

До речі, саме від візантійців москва перейняла їх старий герб – двоглавого орла. А ще вони придумали легенду, що східна видозмінена тюбетейка – це не що інше, як шапка Мономаха, яка теж має візантійське імператорське походження. З фантазією у хлопців теж все було добре!

Читайте також: Арешт Вселенського патріарха як початок московського патріархату

Візантійський герб Софії Палеолог став гербом москви
Візантійський герб Софії Палеолог став гербом москви

По третє, Іван дуже активно завойовував сусідні землі. Були остаточно підкорені Рязанське, Тверське і Білозерське князівства. Знищена і приєднана могутня Новгородська республіка. А ще у 1480 році москва перестала платити данину Золотій Орді після 240 років монгольського іга.

Іван домовився про союз з кримським ханом Менглі Гераєм, який вогнем і мечем пройшов по українських землях і вщент спалив Київ. Так після кілька десятиліть затишшя, відновилась війна москви з Литвою. І однією з арен бойових дій стали українські землі.

Читайте також: Джаніке-Ханум або Як жінка вижила серед чоловіків-тиранів

З подання москви почались набіги татар на українські землі
З подання москви почались набіги татар на українські землі

Війни, які почались за Івана ІІІ, з невеликими перервами тривали майже 80 років. Московському правителю вдалось розбити війська литовських і руських князів і навіть захопити в полон одного з найвідоміших українських магнатів – Костянтина Острозького

Перед смертю Іван Васильович зумів добитись прийнятних для нього умов від Великого князівства Литовського, серед яких був титул «Государ всієї Руси». Так московське князівство перетворилось на царство.

Читайте також: Київська митрополія і московський патріарх: анексія чи «прісоєдінєніє»

 Дев’ять століть війни з росією. Частина п’ята: «собіранія руських Земель», або як наші предки воювали з московським царством

 Дев’ять століть війни з росією. Частина шоста: царя Дмитра на московський престол посадили волинські князі

Коментар
29/05/2024 Середа
29.05.2024
28.05.2024
27.05.2024