Чи можна біля сараю зберігати російський танк?

13 Липня 2022, 10:17
Покинутий танк 1337
Покинутий танк

Росіяни поступово виходять з українських міст та селищ і, тікаючи, інколи залишають свою техніку. Уявіть, що ви повертаєтесь додому і знаходите в себе біля дому російський танк. Ви вирішили завезти собі його на подвір'я та припаркували біля сараю. Виникає дилема: що з ним зробити? Можливо, варто орати ним поле? Та ні, це зовсім непрактично та й витрати палива шалені. Зберегти його як експонент, щоб після перемоги хизуватися перед друзями? Теж цікава ідея. Але поміркуймо, що ж і з ним варто робити з точки зору права.

За загальним правилом, встановленим ч. 2 ст. 337 Цивільного кодексу, якщо ви знайшли загублену річ, вам необхідно заявити про знахідку територіальному органу поліції або органові місцевого самоврядування.

Втім, знахідкою є річ, яка втрачена або загублена власником поза його волею. Якщо ж російські військові залишають танк, відступаючи з міста, то вибування фактично відбувається за їх власним рішенням, тобто за їх волею.

У випадку із танком це не дуже змінює ситуацію. Цивільний кодекс передбачає, що особа, яка заволоділа рухомою річчю, від якої власник відмовився, набуває право власності на цю річ з моменту заволодіння нею. Проте просто залишити танк на вулиці — не достатній спосіб відмови від власності. Танк — це вид озброєння, очевидно, підлягає реєстрації, подібно до автомобіля. Коли ви залишаєте авто на вулиці, це не означає, що ви відмовляєтесь від права власності на нього. 

Так, для того, щоб відмовитись від майна, яке підлягає реєстрації, потрібно подати відповідну заяву. Зрозуміло, що російський танк ніхто в Україні не реєстрував, на територію України він потрапив незаконно, а отже, і визначити, що було б належним способом відмови від нього — складно. Тому рухаємось далі.

Для знахідки також важливо встановити те, хто є власником речі. Якщо власник невідомий, то річ визнається безхазяйною. Саме так і мало б трапитись із російським танком. В Україні цей танк не зареєстрований, інформації про те, кому конкретно він належить, немає, а отже, і власника встановити не можливо. Як результат — танк безхазяйний.

Після того, як ви повідомили органи поліції чи орган місцевого самоврядування про знахідку і після встановлення того, що знахідка є безхазяйною, така річ може перейти у комунальну власність. За процедурою, визначеною ч. 2 ст. 335 Цивільного кодексу, відповідний орган ставить річ на облік, робить про це оголошення у друкованих ЗМІ і після спливання одного року за заявою уповноваженого органу управління майном передає таку річ у власність громади. Зверніть увагу — лише після року часу. Тобто не одразу після отримання чи не одразу після повідомлення про знахідку. Втім, ці правила стосуються знахідок у мирний час, і коли законодавець приймав відповідні норми, він точно не розраховував, що доведеться коли-небудь узаконювати російські танки.

Цікавим є й те, що ч. 2 ст. 339 ЦК встановлює право того, хто знайшов загублену річ, вимагати від особи, якій річ була повернута, або особи, яка набула право власності на цю річ, відшкодування необхідних витрат, пов’язаних зі знахідкою, а також винагороду за знахідку в розмірі до 20% вартості речі.

Тож, якщо ви знайшли танк і повідомили про це відповідні органи, а надалі танк перейшов у комунальну власність, ви маєте право на компенсацію понесених вами витрат, а також на отримання винагороди у розмірі до 20% вартості танка. Серед таких витрат можуть бути кошти на перевезення, наприклад, до сараю, витрати на паливо тощо.

Проте все стає доволі складнішим, якщо танк ще цілком боєздатний. П. 12 Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у ЗСУ передбачає, що захоплене у противника озброєння, військова техніка та інше військове майно, яке може використовуватися стороною, що їх захопила, є  військовими трофеями. Такі трофеї належать державі. Тож, якщо танк, який ви припаркували біля сараю, ще може бути корисний ЗСУ, він фактично є трофеєм і належить державі. Отже, такий танк не є безхазяйним, а передати його потрібно саме державі. 

Інше цікаве питання: чи можуть вас притягнути до кримінальної відповідальності за зберігання танка біля свого сараю?

Розглянемо перший варіант. Ви зберігаєте танк, який є у бойовому стані та у якому зберігаються боєприпаси чи інша зброя. 

В такому випадку такі ваші дії є кримінальним правопорушенням, передбаченим ст. 263 Кримінального кодексу. Частина 1 цієї статті передбачає відповідальність, зокрема, за  зберігання вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу. За таке правопорушення ви можете потрапити до в'язниці від 3 до 7 років. Окрім цього, законодавець навіть передбачив звільнення від кримінальної відповідальності за цією статтею, якщо особа добровільно здасть такі предмети органам державної влади.

Будьмо відверті, навіщо вам зберігати такий танк у себе? Наші захисники можуть знищувати ворогів їхньою ж зброєю та навіть не витрачати ресурсів на відновлення такого танка.

Інший варіант, якщо “ваш” танк не є у бойовому стані, у ньому немає жодних боєприпасів та взагалі він сильно пошкоджений. У такому разі ваші дії не є кримінальним правопорушенням, передбаченим статтею 263 КК України. Проте, відповідно до описаної вище процедури, ви повинні повідомити про знахідку  територіальному органу поліції або органові місцевого самоврядування.

Отже, чи можна зберігати російський танк у себе біля сараю? Ні, не можна. В будь-якому випаду його краще одразу ж передати нашим збройним силам. Вони точно знайдуть йому краще призначення, ніж слугувати пам’ятником історії на вашому подвір’ї.


Марко МАЛІНОВСЬКИЙ, Юрій ПУКАВСЬКИЙ

**

 

Матеріал підготовлений в рамках студентської магістерської програми «Права людини» Школи права УКУ

Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024