В гостях у Роксолани: волинський рукопис про посольство до Стамбула

На Волині, у Романові (нині Житомирська область) зберігався рукопис XVI століття про польське посольство до Стамбула. У ньому міститься цінна інформація про подорож до Османської імперії та аудієнцію у султана Сулеймана.
Палац Ілінських
Романів має давню історію. Першим документом, в якому він згадується, є Литовська метрика XV століття. З другої половини XVI століття Романів належав князям Острозьким і був приписаний до Чуднівського замку. Однак його розквіт пов’язаний із родиною Ілінських, яка походить від роду Гижицьких з Мазовії.
Уперше Романів для сімейного гніздечка обрав Ян Каетан Ілінський. У 50-х роках XVIII століття граф збудував поміж парком та цвинтарем палац і облаштував чудовий став зі штучним островом (польською – «виспа»), що став сучасним урочищем Виспа. Потім його син – Юзеф Август перетворив Романів на «Другий Рим».
До батьківського двоповерхового палацу він добудував третій поверх та два крила, внаслідок чого оновлена споруда набула П-видної форми та була оточена 76 колонами на зразок коринфських.
У палаці налічувалося 156 окремих приміщень, серед яких – і два мозаїчні салони, що за багатством оздоблення могли позмагатися з найкращими королівськими залами.
Читайте також: Казковий палац у Смордві на столітніх фото
Також були каплиця, драматичний та оперний театри. Водевілі там грали актори з Франції, а опери ставила трупа із Відня та Петербурга. А ще Ілінські мали власний хор, співаки якого пройшли навчання у Римі, оркестр та навіть балет із кріпаків, яким керував балетмейстер з Одеси.
На першому поверсі одного крила палацу в Романові містилися апартаменти графа Генріха Ілінського – сина Юзефа Августа. У нього була велика бібліотека – спадок від батька. Саме там зберігався рукопис «Опис турецької подорожі» Еразма Отвіновського – польського поета епохи Відродження та протестанта.
Читайте також: Перша жінка-лікарка з Речі Посполитої лікувала Радзивілла «Рибоньку»
Він 1557 року, за наказом польського короля Сигізмунда І Августа, відбув із великим послом Анджеєм Бзіцким до Стамбула.
Аудієнція у султана Сулеймана
Описуючи свою подорож, Отвіновський робив щоденні нотатки про маршрут пересування, місця відпочинку й ночівлі у Кам’янці-Подільському та Хотині. Діставшись Стамбула, докладно описував визначні місця – мечеть Святої Софії, площу Іподром і султанський палац Топкапи.
За його словами, османи дуже урочисто зустрічали польське посольство – з бубном і зурною (східним дерев'яним духовим музичним інструментом із проникливим звучанням) та виділили для ночівлі найкращі караван-сараї (заїжджі двори) неподалік новозбудованої мечеті Сулейманіє.
За рік – 15 квітня 1558 року у її дворі поховали кохану дружину султана Сулеймана, Роксолану (Гюррем-султан). Над її могилою звели розкішну гробницю.
У рукописі також міститься інформація про аудієнцію у султана Сулеймана польського посла та членів його посольства, зокрема й Отвіновського. Той описав султанський палац Топкапи – три його брами та ґанки.
На другому ґанку, який отримав назву «Майдан Дивану» (диван – дорадчий орган влади османського султана), Отвіновський побачив багато дерев, серед яких вільно блукали газелі та павичі.
Саме там в ошатному приміщенні султан Сулейман приймав польських послів. За третьою брамою, коло якої на приймання чекало польське посольство, розміщувався султанський гарем, де мешкала Роксолана.
Читайте також: Луцький договір: шпигунські пристрасті та програні війни
Потурчені поляки
Отвіновський, оповідаючи про аудієнцію у султана Сулеймана, зазначив, що польський посол вручив десять великих кубків, стільки ж шкірок соболів і пару британських псів. Султан натомість обдарував усіх членів посольства коштовними каптанами та запросив їх до урочистого частування.
Ідеться у рукописі й про випадок, який міг спричинити міжнародний скандал і навіть коштувати життя Отвіновському. Але уникнути цього вдалося, завдяки спостережливості султанського драгомана – Ібрагім-бея, тобто Йоахіма Стража, який був поляком за походженням, полоненим у Збаражі кримськими татарами.
Читайте також: Пригоди волинського шляхтича Михайла Чайковського: від козацького ватажка до османського паші
Той помітив за паском Отвіновського рукоятку гарно оздобленого ножа і поглядом дав знак прикрити її. Адже іноземцям було суворо заборонено проносити зброю на аудієнцію султана.
Прикметно, що на той час на дипломатичній службі у султанському палаці працював також інший польський шляхтич Ян Кердей, який потурчився, ставши Саїд-беєм. Він прислуговував особисто Роксолані та став героєм мого роману «Роксолана. Союз із Ягеллонами».
Адже саме ця султана-українка – уродженка Польського королівства зіграла значну роль в укладанні мирних угод між османами та поляками. Це призвело до зменшення кількості людоловських нападів кримських татар на заселені українцями землі Польського королівства.

Читайте також: Як волиняни поверталися із кримськотатарського полону
Щодо пригод Отвіновського, то він під час повернення додому зі Стамбула потрапив у халепу. Його ув'язнили в Османській імперії. Але, попри байдужість посла Анджея Бзіцкого, зумів врятуватися.
Рукопис Отвіновського нині зберігається у Кракові в Ягеллонській бібліотеці та є цінним історичним джерелом. Уперше його надрукували лише 1860 року.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром