Одесі понад 600 років: історик розвінчує російські міфи про заснування міста

19 травня Одеса відзначила чергову річницю першої письмової згадки про населений пункт на своїй території. Про справжню історію міста розповів професор кафедри історії України ОНУ імені. Мечникова Тарас Гончарук під час лекції «Кочубіїв - Хаджибей - Одеса. До 607-ї річниці першої письмової згадки міста», – інформує Суспільне.Одеса.
За словами історика, перша згадка про порт Кочубей, розташований на місці сучасної Одеси, датується 19 травня 1418 року. Тоді польський король Владислав Ягайло пообіцяв Константинополю постачання подільського зерна через цей порт.
«Кочубей відвантажував зерно для Візантійської імперії, яка потребувала харчів», – зазначив Гончарук.
Пізніше порт став відомий як Хаджибей, а в 1795 році отримав назву Одеса.
Професор підкреслив, що в XV столітті територія перебувала під впливом Русько-Литовської держави, яка мала вихід до Чорного моря.
«Між Дністром і Південним Бугом згадуються міста, як-от Чорне місто навпроти Білгорода-Дністровського», – додав він.
Дослідник Олександр Степанченко уточнив дату першої згадки Кочубея, прив’язавши її до свята Трійці – 19 травня 1418 року.
Гончарук наголосив, що історики XIX століття знали про давнє походження міста, але не наважувалися суперечити офіційній російській версії, яка приписувала заснування Одеси Катерині II.
«Олександр Болдарев ще раніше заявив, що Одесі не 200, а 600 років. Місто існувало за 400 років до Катерини, яка тут ніколи не була», – сказав професор.
Російська імперська історіографія, за словами Гончарука, ігнорувала присутність на цих землях греків, татар, запорожців чи османів, стверджуючи, що «півтора тисячі років тут нічого не було».
Історик Аполлон Скальковський пов’язав заснування Одеси з коронацією Миколи I – 2 вересня за новим стилем.
«Наш край – це концепція Новоросії, починаючи від Катерини, вони визнають, що тут колись були греки, потім тут 1 500 років нічого не було, ані татар кримських, ані Золотої Орди, ані Османської імперії, не було запорожців. Що зробив Скальковський? У нього дата заснування міста чудом збіглася з датою коронації Миколи I, а це головне свято Російської імперії. Коронація 22 серпня за старим стилем, за новим – 2 вересня», – додав Тарас Гончарук.
Історик також пояснив, що версія про штурм Хаджибея Де Рібасом у 1789 році та «заснування» міста через п’ять років нелогічна.
«Тут уже жили люди, використовувалися турецькі споруди, як-от Хаджибейський маяк у парку Шевченка», – пояснив Гончарук.
Уперше місто Кочубіїв згадувався у 1415 році в «Історії Польщі» хроніста Яна Длугоша. Російська імперія захопила ці землі наприкінці XVIII століття, перейменувала і почала стверджувати, що до неї міста тут не існувало. Декілька письмово задокументованих згадок про існування саме міста Хаджибей зберігаються й в Одеській національній науковій бібліотеці.
Завідувачка відділу краєзнавства Євгенія Бережок гортає сторінки статті «Хаджибей у 60-х роках XVIII століття» історика та бібліографа Самуїла Борового. Вона демонструє зображення плану фортеці з російських архівів, яке датується кінцем XVIII століття.
«Ось позначена фортеця, тут такі побудови невеликі. І що найцікавіше — і Смолянінов у першій третині XIX століття називає Хаджибей містом, вони не називають його просто фортецею», — зазначила Євгенія Бережок.
Про «сліди» Хаджибею вже не топонімічні, а містобудівні на сучасному плані Одеси пише у статті на сайті Лівий берег херсонець, краєзнавець та історик архітектури Сергій Дяченко.
Дослідник економічної історії України кінця XVIII — першої половини XIX століття, історії Одеси та Південної України Тарас Гончарук вважає, що міфи про Одесу змінюються постійно.
«Були колись традиційні міфи. Свого часу приїжджі до Одеси, ще у 80-ті роки, казали: «Ми думали про Одесу набагато гірше, ніж вона є». З того часу багато змінилося. Був якийсь міф про одеську злочинність. Одеса була достатньо толерантна, інтелігентна. Радянська Одеса дуже толерантно ставилася до української мови. Казали: «Ой, як цікаво». Потім міф видозмінювався завдяки телебаченню, «засновниця Катерина», ще щось…», – розповів він в ефірі Громадського радіо.
Таким чином, історик закликає переосмислити офіційну версію заснування Одеси, повернувши місту його справжню понад 600-річну історію.
Читати також: Одеса – місто з однією «с»
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром