У Львові відреставрували старовинну металеву браму

16 Квітня 2025, 14:20
У Львові відреставрували старовинну металеву браму 325
У Львові відреставрували старовинну металеву браму

На Підзамчі завершили реставрацію сецесійної металевої брами в будинку № 12 на вулиці Якова Остряниці. 

Про це повідомляє Львівське комунальне підприємство «Бюро спадщини».

Ця брама стала однією з перших, які вдалося відреставрувати в межах цього історичного району Львова, і водночас – наразі найвіддаленішою точкою, куди сягнув  проект з відновлення брам та дверей.

Брама перед реставрацією була вкрай занедбаною. Нижні частини обох стулок були суттєво уражені корозією, місцями – повністю зруйновані. Їх довелося демонтувати та виготовити заново, зберігаючи первісну форму і пропорції. Також брама повністю втратила оригінальне засклення. У радянський період, а згодом і в часи незалежності, замість скла на стулках були листи металу. Під час реставрації відновили рамки для скла й вставили нове засклення.

Особливої уваги вимагали декоративні елементи: металевий орнамент був вкритий численними шарами фарби, які суттєво спотворювали первісний вигляд. Усі нашарування було ретельно зчищено, після чого майстер відновив пластичність форм і дрібних деталей.

Відновлення бічних частин брами, які тривалий час залишались заклиненими й не відкривались, стало важливою складовою реставраційних робіт поряд з відновленням основної стулки. Також брама не мала базової фурнітури: були відсутні клямки, притульні планки, інші механічні елементи, необхідні для її повноцінного функціонування. Усе це відтворили за зразками аналогічних брам того періоду.

«Це дуже вразлива брама – як за своїм станом, так і за розташуванням. І саме тому її відновлення стало показовим. Ми зуміли повернути не лише зовнішній вигляд, а й функціональність. Вперше за десятки років усі елементи запрацювали, як слід», – розповів реставратор Ярослав Пащак.

Реставрація брами в сецесійному будинку на Якова Остряниці, 12 – це ще один крок у збереженні міського ландшафту Львова, де кожна брама – не просто елемент фасаду, а свідчення епохи, стилю, історії спільноти, що жила за цими дверима.

«Загальна вартість реставрації брами складала 108093 грн. З цієї суми мешканці будинку доклали 32428 грн (30% загальної суми), а частка міста складала 75665 грн (70% загальної суми)», – зазначила директорка ЛКП «Бюро спадщини» Стефанія Топилко.

Нагадаємо, нещодавно у Львові затвердили нову Програму «Співфінансування» відновлення дверей та вікон в будинках історичного ареалу, яка буде діяти до 2029 року. 

Читайте також: В Одесі відреставрували двері будинку Покровської церкви

Коментар
26/04/2025 П'ятниця
25.04.2025
24.04.2025