На Камінь-Каширщині виявили частину човна-довбанки
15 Квітня 2025, 14:45

Володимир Хмелик і Володимир Остапук з працівниками Камінь-Каширського краєзнавчого музею на місці знайденого човна. 27 березня 2025 р., с. Бузаки
В прибережній смузі річки Турія в селі Бузаки Камінь-Каширського району виявили частину човна-довбанки.
Відлам кормової частини човна, який був наполовину занурений у воду, виявив вчитель Бузаківської школи Володимир Остапук. Про це повідомили в Камінь-Каширському краєзнавчому музеї.
Частину човна виявили в кінці березня, коли рівень води в Турії впав і він став видимим. У човна відсутня носова частина, на кормовій є значні наскрізні тріщини, збереглася перетинка. Довжина фрагмента – 143 см, ширина – 45см, глибина – 14 см.
«Навіть не зважаючи, що збережена лише частина човна, він є унікальною рідкісною пам'яткою місцевого суднобудування і свідком своєї епохи. Такі човни, виготовлені з стовбура одного суцільного дерева шляхом видовбування, називаються по-різному: човен-довбанка, човен-однодревка або моноксил. Цей тип суден використовували з доісторичних часів до XIX століття. Такі низькобортні довбанки, здебільшого, служили як індивідуальний транспортний плавзасіб, для риболовлі, перевезення вантажів чи людей тощо», – зазначили в музеї.
Читайте також: На Рівненщині знайшли човен-довбанку XIV-XV століття
Нині знахідку убезпечують від руйнування.
«Для цього ми проводимо щоденне зрошення спеціальними хімічними препаратами для збереження деревини. Наступний етап – дослідження, проведення експертизи й введення до наукового обігу», – зауважили наукові співробітники.
Наразі фрагменти деревини човна відправили на радіовуглецевий аналіз у НАН України для визначення його віку й складу деревини.
«Ми (і не тільки ми, впевнена – величезна когорта науковців, поціновувачів старовини і просто небайдужих людей!) висловлюємо безмежну вдячність жителям села Бузаки Володимиру Максимовичу Остапуку і директору ЗЗСО «Бузаківський ліцей» Володимиру Івановичу Хмелику за виявлену активну й розумну позицію щодо збереження пам'ятки й транспортування її до Камінь-Каширського краєзнавчого музею», – розповіли в музеї.
Після проведення остаточних досліджень й консервації пам'ятку представлять для огляду жителям і гостям Камінь-Каширської громади в краєзнавчому музеї.

Володимир Хмелик і Володимир Остапук з працівниками Камінь-Каширського краєзнавчого музею на місці знайденого човна. 27 березня 2025 р., с. Бузаки
Читайте також: Тягарець з річки Турії: Ковельський історичний музей поповнився новим експонатом
26/04/2025
П'ятниця
25.04.2025
13:42
10:02
24.04.2025
19:00
ГАЛЕРЕЯ
Афіша
Бізнес
Еко
Життя
Закордон
Історія
Культура
Медицина
Освіта
Спорт