Ретропортрети ожили: презентували фотопроєкт про рівнян ХІХ століття

У Рівному відбулася презентація фотопроєкту «Портретна фотографія кінця ХІХ століття», який створили фотограф Олександр Харват та дослідник Василь Гудзій.
Захід відбувся у Музеї фотографії, галереї другого поверху Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки, на якому побувала журналістка видання Район.Історія.
Фотопроєкт дав можливість не лише побачити рівнян кінця ХІХ століття, а й дізнатися більше про перших фотографів і фотоательє міста в період з 1867 по 1917 роки. Олександр Харват разом із краєзнавцями зібрав архіви, вивчав підписи на зворотах зображень, досліджував місця розташування колишніх фотомайстерень.
Коли вперше з'явились фотографи у Рівному на сьогодні невідомо. Першою зі знайдених датованих світлин, зроблених в Рівному, є портрет невідомого священника Адольфа Адлера 1867 року.
Читайте також: Старовинні світлини з волинських фотосалонів
На виставці презентували 54 фотографії, зроблені до 1900 року.
«Наше минуле зникає. Ми бачимо, як зникає минуле у будинках, вулицях...І коли бачимо старі фотографії, вони навіть на той час здавалося, що вони були, цікавішими. Також зникає наша історична пам'ять, зникає наше минуле, і зникає, звичайно, і минуле в обличчях, про людей. Тому така думка виникла, що треба відновити фотографію, що це треба збирати та зберігати. І ми вирішили це систематизувати. Зібрати було досить непросто, бо його не так багато є. Є частина фотографій, багато з колекції електронних фотографій Василя Гудзія», – розповів фотограф Олександр Харват.
Історичні фотографії для виставки також надав краєзнавець та колекціонер старих фотографій Олег Марків, також представлені зібрані фотографії Галини Данильчук, її родини, Тетяни Лукашевич, Олександра Литвинчука, також є фото з музейної колекції, музею фотографії, з колекції польського музею.
Василь Гудзій, знаний у Рівному дослідник та популяризатор історії міста, доповнив виставку унікальними світлинами, які регулярно публікує у фейсбук-спільноті «Історія міста Рівне». Він також розповів як збирає архіви.
«Я досі збираю. Я позавчора зібрав двох, викачав з інтернету, двох Гальперіних і одного Німена. В тиждень хоч одну фотографію можна знайти. А фотографій зараз менше стало. Під час війни ще стали менше викладати на продаж. В основному збираю з інтернет-аукціонів. Менше вже з приватних колекцій. У Рівненському та Житомирському архівах також», – зауважив дослідник.
Василь Гудзій наголосив, що його улюблені світлини – фотографа Іцка Бершовича Гальперіна; в той час також творили родина Гальперіна, Гальперін Шахна, Гальперін С., Олександр Міколаєвський, який працював в Луцьку, Рівному та Житомирі, Василь Крутовський (1887-1904рр.), Єлізавета Селівестрова (1896-1904 рр.), Рувім Гаско (1897-1917 рр. і пізніше), Олексій Добровольський (1894-1896 рр.), також представлені світлини невідомих фотографів.
Читайте також: Фото лучан столітньої давнини з аукціонів
Згодом по фотопроєкту планують видати фотоальбом, до якого запрошують долучатися рівнян, усіх, хто має в колекції старовинні фотографії або має інформацію та дані про фотохудожників та митців кінця ХІХ століття.
Відвідувачі дізналися, скільки фотографів працювало в Рівному понад сто років тому, а також розпізнали прізвища, які нині асоціюються з культурним обличчям міста. До бібліотеки завітали краєзнавці, музейники та науковці, які активно долучалися до обговорень і фотографування у стилі ретро.
Читайте також: Рівненські гімназистки на світлинах початку ХХ століття
Організатори заохотили гостей до стилізації образів під кінець ХІХ століття, й чимало відвідувачів прийшли у відповідному одязі, ще більше посилюючи враження подорожі в часі. Старі фото викликали живу зацікавленість – відвідувачі охоче позували для тематичної фотосесії, занурюючись у атмосферу міста столітньої давнини.