Відійшов у вічність дисидент Анатолій Шацький

20 Березня 2025, 11:03
Анатолій Шацький 805
Анатолій Шацький

На 72 році життя у Чернігові помер громадсько-політичний діяч та дисидент Анатолій Шацький.

Сумну звістку повідомив історик Сергій Шумило.

«З паном Анатолієм я був близько знайомий з 1989 року, коли я став брати участь у Чернігові в несанкціонованих антирадянських акціях Української Гельсінської спілки (УГС) за незалежність України та став членом Чернігівської молодіжної філії УГС, яка з 1990 р. була реформована в окрему молодіжну організацію – «Спілка Незалежної Української Молоді» (СНУМ). Після реорганізації УГС на Українську Республіканську партію (УРП) з червня 1990 року пан Анатолій був обраний заступником керівника Чернігівської філії УРП, а в березні 1991 року на Першій конференції обласної організації УРП обраний головою Чернігівської обласної організації УРП. За участь у антирадянських заходах з 1989 по 1991 рр. неодноразово піддавався переслідуванням з боку органів КДБ та МВС, затримкам і адміністративним штрафам. Анатолій Шацький був щирим патріотом та борцем за незалежність України. Без його внеску тепер важко уявити історію руху за незалежність України на Чернігівщині», – написав Сергій Шумило.
Анатолій Шацький народився 22 квітня 1953 року в селі Буда Куликівського району Чернігівської області в сім’ї сільських вчителів. Під час навчання в Куликівській СШ в 1969 році виготовив рукописну книжечку власних віршів «антирадянського змісту», які прочитав на шкільному вечорі з нагоди Дня Конституції. 
 
Чернігівський ОУ КДБ порушив кримінальну справу проти 16-річного Анатолія Шацького. Під час одного з допитів в КДБ він втратив свідомість і був доставлений в лікарню.
 
В 1974 році закінчив Львівський кінотехнікум, в 1985 році – Костромський технологічний інститут. З 1974 року працював в системі матеріально-технічного забезпечення в Житомирській обл. та м. Чернігів.
 
З 1989 року брав активну участь у заходах і протесних акціях антирадянської правозахисної організації — Чернігівської філії Української Гельсінської Спілки (УГС), яку очолював дисидент-правозахисник Левко Лук'яненко.
 
За участь у антирадянських заходах з 1989 по 1991 рік неодноразово піддавався переслідуванням з боку органів КДБ та МВС, затримкам і адміністративним штрафам. Активний учасник т.зв. «ковбасної революції» 7 січня 1990 року у Чернігові.
 
З березня 1990 року офіційний член Української Гельсінської Спілки (УГС), яка невдовзі, 29-30 квітня 1990 року на всеукраїнському з'їзді в Києві була перетворена на першу в Україні антирадянську партію — «Українську республіканську партію» (УРП), яка виступала за повалення диктатури КПРС та проголошення повної незалежності України.
 
З червня 1990 року обраний заступником керівника Чернігівської філії Української Республіканської Партії (УРП). Організатор і учасник багатьох антирадянських мітингів та акцій протестів у Чернігові та Чернігівській області, які організовували УГС/УРП, НРУ, СНУМ, «Меморіал» та інші організації. 
 
Активний учасник просвітницького походу-рейду «Дзвін-90», який проводився влітку 1990 року по селах та містах Чернігівської області з метою національно-патріотичного просвітництва та популяризації ідеї незалежності України. Під час участі у поході за наказом з КГБ його звільнили з роботи.
 
В березні 1991 року на Першій конференції обласної організації УРП його обрали головою Чернігівської ОО УРП. На цій посаді працював офіційно на постійній основі. Вперше в Радянському Союзі запис в трудовій книжці був завірений печаткою з тризубом.
 
Анатолій Шацький член Народного Руху України (офіційно з березня 1990 р.). Тривалий час займав посади голови Чернігівської міської організації НРУ та першого заступника Чернігівської обласної організації НРУ. Нагороджений вищою нагрудною відзнакою Народного Руху України «За заслуги перед Українським народом» ІІ ступеня.
 
Член Організації Українських Націоналістів (ОУН). Фундатор Чернігівської ОУН, ії перший голова. На ХІІ і ХІІІ Великих Зборах Українських Націоналістів (ВЗУН) в 1993 і 1994 рр. був обраний до керівного органу ОУН – членом Контрольно–ревізійної комісії. Учасник Другого всесвітнього форуму українців ( 21-25 серпня 1997 р.).
 
Активний учасник Помаранчевої революції (листопад 2004 — січень 2005 рр.). Відзначений Подякою Президента України Віктора Ющенка, нагороджений Знаком «Гвардія революції». Учасник всіх виборчих кампаній з 1989 по 2022 роки. Обирався депутатом Чернігівської міської ради та Чернігівської районної ради.
 
Після приходу до влади президента Віктора Януковича і команди «Партії регіонів», відмовився виконати вимогу нового керівництва Чернігівської облдержадміністрації скласти мандат депутата Чернігівської районної ради та, в порушення чинного законодавства, в 2011 році Анатолія Шацького звільнили з роботи в апараті Чернігівської облдержадміністрації.
 
Учасник Революції гідності. Перебував на Майдані в Києві, зокрема під час подій 18-24 лютого 2014 р. З 2021 року – голова громадської організації «Чернігівська спілка учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті» та голова Чернігівської філії Ветеранського об'єднання Української Гельсінської Спілки (ВО УГС).
 
Похорон Анатолія Шацького відбудеться 21 березня в Полуботках.
 
Редакція Район.Історія висловлює щирі співчуття рідним та близьким!
Коментар
26/04/2025 П'ятниця
25.04.2025
24.04.2025