«Бандера – український Гітлер» і «ми допомагаємо убивцям»: польські політики зняли передвиборче відео у Львові

26 Лютого 2025, 18:00
Польські політики на Цвинтарі Орлят у Львові, фото - сторінка Менцена в Х 3354
Польські політики на Цвинтарі Орлят у Львові, фото - сторінка Менцена в Х

 

Приїхав поляк з полячкою до Львова, прийшли вони до пам’ятника Степану Бандері та музею Романа Шухевича, наговорили сім мішків гною на українців і втекли додому гавкати на них з-за Бугу у мережі Х.

 Якось так виглядає провокація від кандидата у президенти Польщі від радикальної «Конфедерації» Славоміра Менцена.

Разом з депутаткою Європарламенту Анною Брилькою він на тлі тривожної музички записав відео біля памʼятника Бандері, у якому сказав, що «українці продовжують вшановувати злочинців, винних у вбивстві 100 тисяч поляків» і Україна «має зупинити культ Бандери».

Свої п’ять грошів (срібляників?) доклала й Брилька: «Це так само, якби в Німеччині встановлювали пам'ятники Гітлеру».

Потім вони пішли до Меморіалу львівських орлят, де поклали квіти, і саме там Менцен вирішив сказати, що як майбутній президент він не дозволить висилати польських солдатів в Україну, а Львів – загалом «польське місто».

Плани піарників Менцена були далекосяжні, контенту зі Львова треба було привезти більше, тому вони завітали ще й у Білогорщу, де рускі рік тому розбили «шахедом» музей Романа Шухевича – будинок, де той прийняв свій останній бій. Нині там ремонт.

«Польський уряд дає гроші на відбудову Львова, а українці відбудовують музей Шухевича, який замордував 100 тисяч поляків», - аж захекався від праведного популістського гніву Менцен, знову оперуючи міфічним числом загиблих.   

У коментарях під його постами в Х поляки хочуть приєднання Львова до Польщі. Пишуть, що українці не вдячні, біженцям пора додому, бійцям «Азову» треба заборонити вʼїзд до Польщі, світ повинен закінчити підтримку України і «це не наша війна».

Найпідліше, що такий візит він вирішив здійснити саме у треті роковини повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Українці там також бажають Менцену багато «добра». Тобто, загалом польський політик свого домігся – підпалив ще одне віртуальне вогнище ненависті обох народів.

На його вояж різко відреагував мер Львова Садовий, який назвав Менцена «проросійським політиком з польським паспортом» та порадив йому «проявити хоробрість і записати подібне відео, наприклад, біля Донецької стели».

У відповідь Менцен сказав, що «негайно займеться» питанням заборони в’їзду для Садового. Він також огризнувся на пост Вахтанга Кіпіані, який натякнув, що Менцен шукає слави Броніслава Перацького – міністра внутрішніх справ Польщі, одного з організаторів пацифікації у Галичині, убили 15 червня 1934 року у центрі Варшави.

Хто такий цей Менцен

Він один із лідерів антиукраїнської польської партії «Конфедерація», яка організовувала блокаду на українському кордоні. Нині Менцен – кандидат на посаду президента Польщі. При цьому тішиться різким зростанням рейтингу та довіри до себе. У перегонах він поки третій услід за мером Варшави Рафалом Тшасковським («Громадянська коаліція» Туска) та директором Інституту національної пам’яті Каролем Навроцьким («Право і справедливість»).

Але, згідно з останнім опитуванням United Surveys для Wirtualna Polska, якби президентські вибори відбулися сьогодні, лідер «Конфедерації» отримав би у першому турі третє місце з 16,3%. Це на 6,%% більше, ніж на початку року.

Водночас кандидат антиукраїнської "Конфедерації" досяг особистого рекорду у рейтингу особистої довіри: 28,3%

У грудні в опитуванні IBRiS для Onet він мав 22,2%. 

Перед виборами до Європарламенту у 2019 році Менцен прочитав суперечливу антиєвропейську лекцію про політичний маркетинг, де заявив, що «Конфедерація» виступає проти «євреїв, гомосексуалів, абортів, податків і Європейського Союзу». Після повномашстабного вторгнення Росії в Україну Менцен розповідав про небезпеку «українізації» Польщі.

Крім цього, він разом з проросійським політиком Ґжеґожем Брауном брав участь у мітингах польських фермерів, які блокували український кордон та висипали зерно.

ZAXID.NET з посиланням на розслідувачів InformNapalm повідомляв про зв'язки засновника «Конфедерації» Януша Корвіна-Мікке з російськими агентами. Йдеться про те, що діяльність політика фінансували з Росії.

Польські політики знову «грають» на українцях

Якщо у вас є нерви після трьох років повномасштабки та «шоу Трампа», то, звісно, можете слати прокльони ще й Менцену.

Але нумо пригадаймо, що це не перша спроба використати українців під час виборів у Польщі. В Україні ці дії загалом здаються безперервною канонадою упродовж двох років, адже поляки постійно на виборах у цей час: парламентських жовтня 2023 року, місцевих та європейських у 2024 році, а з кінця минулого року у них палає від президентської кампанії.

Навесні 2022 року польські політики змагалися, хто більше підтримає Київ, а сьогодні змагаються, хто сильніше вдарить по українцях. Польська політика роками крутиться навколо теми ексгумації волинських жертв і так званої «Волині-1943».

Тому спокійно - нині додалися нові методи отримати «бонус на українцях».

Менцен умисно спровокував хейт поїздкою до «польського міста» Львів та апеляціями стосовно Бандери і Шухевича. Але ще раніше кандидат Туска Тшасковський анонсував зміни у виплаті 800+ злотих для українців.

На початку року кандидат «Права і справедливості» Навроцький сказав, що не бачить України в ЄС і НАТО, а минулого тижня заявив, що «до війни в Україні доклалися європейські політики». На думку правого політика, «наївність і дурість європейських політичних еліт і, на жаль, їхнього польського помічника Дональда Туска», частково відповідальні за події в Україні.

Навроцький, котрий є наразі головою Інституту Нацпамʼяті Польщі, відзначив, що свого часу Туск начебто тепло ставився до Путіна, що, на його думку, допомогло Росії зміцніти та атакувати сусідню країну.

Навроцький 24 лютого, на треті роковини великої війни, жодного слова не сказав про Україну. Натомість відвідав мʼясну фабрику. На відео звідти він куштує ковбасу і каже, що вона смачна. 

Польські політологи припускають, що Навроцький може розраховуватиме на підтримку кандидата Менцена у другому турі виборів, якщо він відбудеться.

Цікаво, що єдина кандидатка у президенти, яка відвідала Київ 24 лютого на знак солідарності з Україною — це Магдалена Беят з партії «Лівих».

Вибори у Польщі на якийсь час припиняться. Але свіжа соціологія констатує, що польські політики добре «приклали» українців, які у їхній країні переважно не байдикують, а працюють.

В опублікованому 4 лютого опитуванні United Surveys для WP 55% респондентів позитивно оцінювали присутність та інтеграцію українців у Польщі. Рік тому таких було 64%. Натомість 19% дуже негативно оцінює присутність українців, а 4% – скоріше негативно. 

Згідно з дослідженнями Центру Мерошевського, слова, які поляки найчастіше асоціюють з українцями – це «вимогливість» та «хитрість». А 56% поляків очікують, що після війни сусіди повернуться на батьківщину.

Менцен, Тшасковський та Навроцький - кандидати у президенти Польщі, фото - WP
Менцен, Тшасковський та Навроцький - кандидати у президенти Польщі, фото - WP

 

Коментар
26/04/2025 П'ятниця
25.04.2025
24.04.2025