Маленький скарб великої дружби: подарунок Лесі Українці

Цінним експонатом Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки є ніж для розрізування паперу, який подарувала Лесі Українці Марія Биковська.
Марія Биковська (в одруженні Бєляєва) подруга письменниці з ранніх літ, її ровесниця, яку вона називала Манею. Про це повідомили в музеї.
Їхні батьки – земляки, родом з Чернігівщини, разом вчилися на юридичному факультеті Київського університету, а згодом сім‘ ями проживали по сусідству у Луцьку. У дорослому віці Марія вчителювала в селі Піддубці, Луцького повіту. Певний період проживала на Далекому Сході.
«У 1904 році подруги зустрілися у Тифлісі. Ця зустіч стала розрадою для душі Лесі Українки, яка на той час важко переживала втрату старшого брата Михайла. Ймовірно, саме тоді було подаровано ніж зі слонової кістки, привезений з Китаю», – зазначили в музеї.
Ніж містить зображення рослинного орнаменту напівдорогим камінням у вигляді квітучої півонії, над якою в’ється метелик. За китайським повір’ям, він символізував власниці те, що вона не є самотньою. Саме в цей час Леся Українка була у стосунках з Климентом Квіткою.
«Шлях експонату до музею був довгим та складним. Під час вимушеної еміграції представників славетного роду ця реліквія потрапила закордон», – йдеться у повідомленні.
У 1989 році український літературознавець, директор Інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України Микола Жулинський, під час наукового відрядження до США, відвідав доньку Ізидори Косач-Борисової Ольгу Сергіїв у місті Піскатавей та повернувся зі значною частиною реліквій родини Драгоманових-Косачів (серед яких і ніж) на Батьківщину.
У листопаді 1989 року вони експонувалися в Музеї Лесі Українки Луцького педагогічного інституту на виставці «Повернення… Леся Українка та її родина в унікальному зібранні фотооригіналів другої пол. ХІХ - поч. ХХ ст., подарованому Ольгою Сергіїв із США».
Передачу експонату до Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки здійснив завідувач відділу рукописів та текстології Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України Сергій Гальченко 13 травня 1991 року.
Читайте також: Історія експоната: рояль, який належав родині Косачів
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром