Команда Маріупольського музею створює електронний каталог для збереження колекції та розслідувань злочинів рф

14 Лютого 2025, 18:00
Маріупольський краєзнавчий музей 503
Маріупольський краєзнавчий музей

Команда Маріупольського краєзнавчого музею за підтримки Товариства Рафаеля Лемкіна розпочала створення електронного каталогу фондової колекції музею. Більшість експонатів музею знищені внаслідок російського вторгнення, а вцілілу частину – окупанти незаконно вивезли.

Про це повідомили на сайті музею.

Робота із втраченою колекцією Маріупольського краєзнавчого музею має на меті не тільки зберегти в електронному вигляді цінні пам’ятки української культури та мистецтва, а також зробити внесок у розслідування злочинів РФ проти культурної спадщини України.

Від початку повномасштабного вторгнення Маріупольський краєзнавчий музей став прикладом знищення Росією української культурної спадщини та викривлення історичних фактів. 

Через російські бомбардування, і як наслідок пожежі, було зруйновано будівлі музею та унікальні музейні експонати. Окупанти також заявляли у пропагандиських медіа про втрату колекцій та вивезення вцілілих артефактів до окупованого Донецька

Проте точна кількість втрачених експонатів досі невідома. Зокрема, серед викрадених експонатів картини художників Івана Айвазовського «Біля берегів Кавказу» та Архипа Куїнджі «Червоний захід сонця» (ескіз) та «Осінь у Криму».

Електронний каталог музейної колекції міститиме систематизовану інформацію про предмети, що зберігалися та вивчалися в Маріупольському краєзнавчому музеї. Ресурс включатиме дані про художню, етнографічну, археологічну, документальну та інші колекції, забезпечуючи доступність для широкого кола користувачів. 

Каталог стане корисним інструментом для науковців, мистецтвознавців, дослідників. Крім цього, відомості про музейну колекцію є цінною базою для провадження розслідувань злочинів проти культури та убезпечення збереженої частини колекції від подальшого переміщення та/або знищення.

На початок 2022 року зібрання музею складало близько 60 тисяч предметів, серед яких художня, археологічна, етнографічна колекції, які відображають культуру та історію Донеччини. Повномасштабне вторгнення Росії на територію України перекреслило та зруйнувало усі досягнення й напрацювання. 

Сьогодні Маріупольський краєзнавчий музей продовжує роботу в екзилі аби відтворити цінне фондове зібрання бодай у цифровому форматі. 

Команда Маріупольського краєзнавчого музею працює над створенням електронного каталогу фондової колекції музею у співпраці з Громадською спілкою «Товариство Рафаеля Лемкіна», Hemo: Ukrainian Heritage Monitoring Laboratory, Громадською організацією «Музей сучасного мистецтва» та технічною командою Artory за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Читайте також: Зруйнований росіянами: українець та американець створили цифрову реконструкцію музею Куїнджі

Коментар
27/03/2025 Четвер
27.03.2025
26.03.2025
25.03.2025