Знахідка в архіві: село Гаї Лев'ятинські на фото 1915 року

Старі світлини є чудовим джерелом для вивчення історії населених пунктів Великої Волині, адже вони здатні розповісти про життя людей, їх побут, архітектуру та культуру минулих століть.
Відшукати столітні фотографії міст таких як Луцьк, Рівне, Ковель чи Володимир не є складно, адже вони часто ставали об'єктами уваги фотографів. Однак справжньою рідкістю є знімки сіл, які зберігають атмосферу тиші і спокою, далеку від урбаністичного шуму.
Кожна така світлина – це не просто кадр з минулого, а маленька частинка історії, що відкриває перед нами невідомі сторінки життя наших предків, їхню повсякденність, і, що найважливіше, невидиму нитку, що з'єднує нас з тією епохою.
У Баварському архіві зберігаються світлини села Гаї-Лев'ятинські, яке нині є частиною Дубенського району Рівненської області. Це село має цікавий історичний контекст, адже саме в його околицях відбувалися запеклі бої у серпні-вересні 1915 року.
На фото можна побачити храм – це церква Святого Михайла. До наших часів храм не зберігся, бо був знищений в роки світових війн. Оскільки в Тернопільському архіві зберігаються метрики цього храму кінця ХІХ століття, то можна вважати, що він був вже зведений у 1890-х роках. Натомість найпізніші метрики датуються 1930-ми роками.
На цих старих світлинах із Баварського архіву, які зробили німецькі військові фотографи, можна побачити не тільки дерев'яну церкву та традиційну забудову села, а й позиції військ, ймовірно, австрійських, які брали участь у бойових діях Першої світової війни.
Ці знімки є не тільки цінними документами того часу, а й важливими свідченнями тих драматичних подій, що залишили свій слід на історії села та регіону в цілому.
Читайте також: Камінь-Каширський на фото часів Першої світової війни з колекції Баварського архіву
Джерело: Staatlichen Archive Bayerns
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром