125 років тому створили першу політичну партію Наддніпрянщини

11 Лютого 2025, 14:03
Левко Мацієвич 382
Левко Мацієвич

У Харкові студенти на «Раді чотирьох» 11 лютого 1900 року створили Революційну українську партію (РУП) – першу політичну партію Наддніпрянської України.

Серед чотирьох її засновників були Дмитро Антонович (син історика Володимира Антоновича), Боніфатій Камінський, Левко Мацієвич і Михайло Русов (син подружжя Русових, відомих громадських та політичних діячів). Про це пише Український інститут національної пам'яті.

Дмитро Антонович. Фото: uk.wikipedia.org
Дмитро Антонович. Фото: uk.wikipedia.org

Поява цієї партії засвідчила перехід української інтелігенція від культурницької до політичної діяльності. Політичною платформою РУП стала брошура адвоката Миколи Міхновського (він не був членом РУП) «Самостійна Україна», 100 примірників якої надрукували у Львові

«Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна, від Карпатів аж по Кавказ», – йшлося у «Самостійній Україні». Це була промова Міхновського, виголошена на Шевченківському святі у Полтаві.

Обкладинка брошури Миколи Міхновського «Самостійна Україна». 1900. Фото: uateka.com
Обкладинка брошури Миколи Міхновського «Самостійна Україна». 1900. Фото: uateka.com

 У спогадах Дмитро Антонович писав:

«У 1900 р. Русови жили в Полтаві. Здійснюючи свою мрію, Михайло Русов 19 лютого за ст. ст. у Полтаві, під фірмою «Семінарської громади» та за її активною участю зорганізував вечірку – Шевченківські роковини, на яку приїхали й ми з Харкова… Вечірка, як на свій нелегальний характер, була досить велелюдна – чоловік до 60. Між господарями-семінаристами були: Симон Петлюра, Сергій Андрієвський, брати Міхновські (Володимир і Олександр) – небожі Миколи Міхновського, Олександр Русов, Кость Мацієвич, Іван Липа».

Михайло Русов. Фото: uk.wikipedia.org
Михайло Русов. Фото: uk.wikipedia.org

РУП мала осередки (громади) у Києві, Харкові, Полтаві, Чернігові, Лубнах. Після І з’їзду партії, що відбувся 1902 року в Києві, утворили закордонний комітет у Львові.

Лев Мацієвич. Фото: uk.wikipedia.org
Лев Мацієвич. Фото: uk.wikipedia.org

 

Рупівці активно розповсюджували нелегальну літературу серед людей. Навіть розкладали книжечки в копиці зі збіжжям. 

«Як снігом було засіяно їхніми (РУП) листками Україну. З вікон вагонів, пішки, на велосипедах, проїжджаючи сотні верстов на селянському возі, розвозили і розкидали насіння українські революціонери. Щось нове, незвичайне освітило давно приспану, відсунену від політичного життя країну…Селянин з великим зацікавленням взявся за кинуту йому літературу, його власною мужицькою мовою писану», – писала газета «Іскра», що була рупором російських соціал-демократів.

Юрій Коллард, один із членів РУП. Фото:  uk.wikipedia.org
Юрій Коллард, один із членів РУП. Фото: uk.wikipedia.org

Коментар
27/03/2025 Четвер
27.03.2025
26.03.2025
25.03.2025