Презентували онлайн-портал з оцифрування настінних написів Софії Київської
11 Грудня 2024, 14:41
365
Презентували онлайн-портал з оцифрування настінних написів Софії Київської
На стінах Софійського собору збереглося близько 7500 графіті — написів та малюнків, які охоплюють тисячолітню історію.
Завдяки співпраці України та Швеції, із застосуванням сучасних цифрових технологій, створили інтерактивний онлайн-портал, який забезпечить збереження та доступність графіті для подальших досліджень. Про це повідомляє Національний заповідник «Софія Київська».
«Софія Київська — це перлина світової культурної спадщини, серце України. І зараз, на жаль, вона перебуває під загрозою. Тому ми намагаємось комплексно підходити до питання збереження цієї святині: від постійного моніторингу усіх технічних параметрів до створення 3D-сканів пам'ятки. У 2022 році під час обстрілу Києва, ракети вибухали у безпосередній близькості до собору. Ми фіксували вібрації від цих вибухів і оцінювали небезпеку, що нависла над собору. Тому ми, як ніхто інший, добре розуміємо важливість документування пам’ятки всіма доступними способами. Софія — це архітектура, історія, мистецтво, а її графіті є унікальними свідками давніх часів», – розповіла генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська.
Графіті собору є важливим першоджерелом для досліджень у різних галузях науки. Вони є безцінним джерелом знань про розвиток мови, культуру, торгівлю та соціальні процеси.
«Питання систематичного вивчення графіті постало ще у 1921 році, щось було зроблено, але матеріали до нашого часу не збереглись. Після Другої світової війни роботи поновились, їх здійснював Сергій Висоцький, який опублікував понад триста графіті. З 2006 по 2020 роки тривав процес вивчення та публікації всіх доступних для вивчення графіті, вони були опубліковані у 12 книгах. Частина з них тепер буде доступна у 3D-форматі, що не лише збереже нашу спадщину, а й зробить її відкритою для широкого загалу. З часом всі графіті собору стануть доступними у 3D-форматі», – зазначив дослідник графіті Софії Київської, доктор історичних наук Вячеслав Корнієнко.
Цей захід організовано в межах проєкту «Написи Святої Софії» у співпраці з:
- Національним музеєм історії України;
- Göteborgs universitet;
- Гетеборзькою дослідницькою інфраструктурою в галузі цифрових гуманітарних наук;
- Центром критичних досліджень спадщини;
- Академією спадщини при Університеті Гетеборга;
- Шведським дослідницьким агенством FORMAS.
Даний проєкт поєднує історичну цінність із сучасними технологіями, забезпечуючи збереження і популяризацію графіті Софії Київської як важливого свідчення нашого минулого.
Читайте також: Софія Київська увійшла до організації Europa Nostra, що опікується європейською культурною спадщиною
13/01/2025
Неділя
12.01.2025
09:51
11.01.2025
20:00
10.01.2025
09.01.2025
18:25
13:47
ГАЛЕРЕЯ
Бізнес
Еко
Життя
Закордон
Історія
Культура
Медицина
Освіта
Спорт