Музею української діаспори подарували архів художника та військового УНР Віктора Цимбала
02 Грудня 2024, 14:47
268
Члени Польсько-українського об’єднання під портретом гетьмана Івана Мазепи роботи Віктора Цимбала. Третій справа – В. Цимбал. Буенос-Айрес, 1950-ті. Колекція Музею української діаспори
Музей української діаспори отримав у дарунок цілісний архів українського художника-емігранта й військового УНР Віктора Цимбала. Він є представником другої хвилі еміграції, який більшу частину життя провів в Аргентині та США.
Дарунок музей отримав від правнука художника – Антона Цимбала, який зараз в лавах ЗСУ захищає батьківщину у війні з росією. Про це повідомили в музеї.
На початку цього року з нагоди 25-річного ювілею музею Антон Цимбал вже поповнив зібрання 12 карикатурами та графічним портретом Гетьмана Павла Скоропадського, заклавши основу колекції творів художника.
Восени музей отримав ще чотири коробки з архівами Віктора Цимбала: оригінальними документами, листами, фотографіями, графічними творами, виданнями й замітками про художника київського, празького, аргентинського й американського періодів.
«Окремий розділ у творчості художника Віктора Цимбала посідають політичні карикатури. Зазвичай художник сам вигадував для них сюжети, але іноді йому надсилали пропозиції», – йдеться в повідомленні.
Серед подарованих музею матеріалів – оригінальний лист від 28 грудня 1944 року, який написав український громадсько-політичний діяч і видавець Андрій Білопольський, який також емігрував до Аргентини.
У листі Білопольський пропонує Цимбалу три теми для політичних карикатур: на Шарля де Голля, Вінстона Черчилля й Йосипа Сталіна. Невідомо, чи були саме ці карикатури створені художником. Але серед переданих до колекції музею матеріалів маємо інший графічний сатиричний твір Віктора Цимбала – «Атлантійський чартер», де присутні всі три вищезгадані політики.
«Цимбал зобразив Сталіна, Рузвельта і Черчилля, які стоять поруч з надгробком «Атлантійський чартер. 1940-1943». Очевидно, мова йде про Атлантичну Хартію, підписану в 1941 році Черчиллем і Рузвельтом, де серед іншого проголошувалася ідея прав народів на непорушність державних кордонів. Проте 1943 року Тегеранська конференція повністю перекреслила прийняті хартією положення й погодила інші кордони держав, за якими, зокрема, Україна входила до складу СРСР. Друга частина карикатури – це алюзія на картину «Народження Венери» Ботічеллі, яку виносить, ймовірно, Клемент Еттлі – інший британський політик, член коаліційного уряду Черчилля. Карикатура свідчить про крихкість і незахищеність західних альянсів, чим завжди користувався в своїх інтересах СРСР. Саме тому Цимбал додав до свого художнього твору дотепний і дошкульний коментар: «Народився в Океані, поховали в Тегерані»», – йдеться в повідомленні.
Наукові співробітники музею розпочали ґрунтовне опрацювання, систематизацію та дослідження архіву.
Члени Польсько-українського об’єднання під портретом гетьмана Івана Мазепи роботи Віктора Цимбала. Перший справа – Андрій Білопольський, третій справа – Віктор Цимбал. Буенос-Айрес. Аргентина. 1950-ті. Колекція Музею української діаспори
Читайте також: В Музей української діаспори у Києві передали сім творів автора герба УНР Василя Кричевського
13/01/2025
Неділя
12.01.2025
09:51
11.01.2025
20:00
10.01.2025
09.01.2025
18:25
13:47
ГАЛЕРЕЯ
Бізнес
Еко
Життя
Закордон
Історія
Культура
Медицина
Освіта
Спорт