«Голокост у гебіті «Рівне»: у місті презентували виставку про долю євреїв у роки Другої світової війни
У Рівному громадська організація «Мнемоніка» презентувала виставку «Голокост у гебіті «Рівне».
Подія відбулася у вівторок, 19 листопада. Презентацію відвідали журналісти видання Район.Історія.
Захід організували за підтримки «Claims Conference», організація, що фінансово підтримала проєкт, також єврейська громада Дюссельдорфу та проєкт «Tracks of Memory», який проводиться за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.
На події у Рівненській обласній науковій бібліотеці представники організації підкреслили важливість збереження історичної пам’яті. Експозиція має на меті привернути увагу до трагічної сторінки історії Рівненщини під час Другої світової війни.
Виставка складається з 11 тематичних стендів, що висвітлює події Голокосту в містах і селах Рівненської області. Особливу увагу приділили місцям трагедій, зокрема урочищу Сосонки, де відбулася одна з найбільших масових акцій знищення євреїв на території України під час нацистської окупації.
Фото з Бундесархіву
У листопаді 1941 року в Сосонках вбили понад 17,5 тисяч євреїв, а в лісах неподалік поховані ще близько 7 тисяч людей за офіційними даними. За іншими підрахунками загинуло до 21 тисячі невинних жертв.
Опісля окупації нацистами Рівного, вони заарештували на вулицях 150 чоловіків та розстріляли їх, 9 липня 1941 року на околицях Рівного вбили ще 400 євреїв. 6 липня загинуло 60 євреїв Тучина, і того ж місяця вбили кілька євреїв у Корці та Гощі. Такі злочини відбувалися і надалі.
Ця трагедія стала третьою за масштабами акцією масового винищення євреїв в Україні після трагедій у Бабиному Яру в Києві та Дробицькому Яру в Харкові.
«Мнемоніка» як громадська організація була створена у 2016 році з ініціативи трьох істориків: доктора політичних наук Максима Гона, кандидатки історичних наук Наталії Івчик і кандидата історичних наук Петра Долганова. Згодом організація почала розширюватись.
«Мнемоніка» займається політикою пам’яті, толерантністю, представленням іншостей в соціокультурний простір міста і намагається повернути пам'ять про тих, хто опинився на маргінесі.
Катерина Попова, членкиня громадської організації «Мнемоніка», помічниця проєктного менеджера, наголосила, що ідея виставки виникла 5 років тому.
«Ідея виставки – показати Голокост в низовій одиниці «Гебіт Рівне», низова одиниця була створена нацистами в роки окупації України. Взагалі такі дослідження ще не проводились, звідси й ідея виставки», – розповідає Катерина Попова.
Організаторка зазначила, що цей проєкт започаткували у 2022 році, коли розпочалося повномасштабне вторгнення, з часом до цього проєкту почали повертатись, тож у 2024 році його змогли втілити.
«Завдячуємо ми безпосередньо нашому директору Максиму Гону, який займався науковою частиною цієї виставки, різним інституціям, студії Наталії Івчик та партнерам», – зі словами вдячності каже Катерина.
Організатори виставки наголошують, що збереження пам’яті про ці події є важливим не лише для істориків, а й для всього суспільства, особливо в умовах російської агресії в Україні.
«У нас ще є англомовний варіант цієї виставки, ми плануємо відправити її закордон в Німеччину. Ми сподіваємось, що ця локальна історія зможе зачепити особистими досвідами якомога більше людей і пам’ять про Голокост буде не на маргінесі, а ми завжди будемо пам’ятати про ці страшні події», – наголосила членкиня організації.
Для тих, хто не зміг бути присутнім на відкритті, виставка буде доступна для перегляду ще протягом двох тижнів у Рівненській обласній науковій бібліотеці, а далі її переміщатимуть по навчальних закладах.
Переглянути цей допис в Instagram