На міжнародній конференції у Варшаві обговорили нові наративи та майбутнє українських музеїв
У Варшаві відбулася масштабна конференція «Заповнення сліпих плям 2.0: нові наративи та роль музеїв у відбудові України». Захід пройшов 4 та 5 листопада.
Про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій.
Конференція зібрала дипломатів та урядовців Польщі, Німеччини та України, а також понад 130 українських музейників. Вони обговорили сучасні виклики та перспективи повоєнного розвитку музейної справи в Україні.
Заступниця Міністра закордонних справ Польщі Генрика Мосціцька-Дендис, наголосила, що Україна продовжує боротися за свою свободу та своє місце в західній культурній родині. Підтримка України з боку Польщі буде непохитною в усіх відношеннях.
Заступниця Міністра культури та національної спадщини Польщі Марта Цєнковська додала, що потрібно посилити культурну співпрацю між Україною та Польщею.
Представник Німеччини Лоренц Барт наголосив, що Німеччина та Польща об’єднані в прагненні допомогти Україні та Європі на цьому шляху.
Музейники ділилися досвідом, шукали нові підходи до висвітлення української історії та культури, а також обговорювали можливості для розширення співпраці з міжнародними партнерами. Центральною темою стала деколонізація музейних наративів та створення нових експозицій, що відображатимуть українську ідентичність та історію.
Заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анастасія Бондар закликала до деколонізації музеїв, наголосивши на важливості «очищення» культурної спадщини від нав’язаних наративів. За її словами, це сприятиме розкриттю справжньої сутності багатогранної та унікальної України.
«Україна завжди була багатогранною, і саме ця єдність у розмаїті – і регіональному, і культурному – робить нас унікальними. І тому зараз перед нами стоїть надзвичайно важливе завдання: не просто зберегти, а і переосмислити нашу культурну спадщину так, щоб вона стала містком у майбутнє, а не каменем-тягарем минулого. Дякую нашим партнерам за постійну підтримку і віру в Україну. Я впевнена, що виклики та перетворення, які ми зараз переживаємо, здатні змінити погляд на культуру і музеї не лише в Україні, а й в інших країнах», – зазначила Анастасія Бондар.
Під час конференції також йшлося про другий етап впровадження електронної системи реєстру Музейного фонду України. Проєкт Solidarity Fund реалізується за підтримки Польщі.
Також українські музеї презентували документ «10 думок» про необхідність нового «музейного» погляду та деколонізацію, що охоплює як експонати, так і представлення біографій.
Генеральна директорка Фонду «ОБМІН» Малгожата Лавровська-фон Тадден зазначила, що українські музеї готові захищати культурну різноманітність, і для цього потрібно професійно та ретельно працювати з викликами колоніального минулого.
Нагадаємо, конференцію OBMIN заснували влітку 2022 року як платформу для обміну ідеями та досвідом між українськими музейниками. Очікується, що результати цьогорічної зустрічі стануть основою для нових стратегій розвитку українських музеїв та посилення їхньої ролі на міжнародній культурній арені.
Читайте також: У Миколаєві презентували 430 оцифрованих експонатів з фондів двох музеїв