Польща: у Каліші завершили ремонтні роботи на кладовищі воїнів УНР
На кладовищі українських воїнів встановили понад 200 хрестів.У місті Каліш, що на заході Польщі, завершили ремонтні роботи на кладовищі воїнів УНР, що тривали з 2023 року. Про це в коментарі Укрінформу повідомив колишній голова Обʼєднання українців у Польщі Юрій Рейт, який займається впорядкуванням українських військових поховань у Польщі.
За його словами, до початку ремонтних робіт на кладовищі залишалися один чи два оригінальні хрести. Тепер там їх 240, більшість з яких має металеве обрамлення. В обрамлення деяких вміщені елементи оригінальних хрестів, знайдені під час підготовчих робіт до відновлення кладовища.
«Монтування елементів оригінальних хрестів в металеве обрамлення нових козацьких хрестів було зроблено для того, щоб показати звʼязок минулого із сьогоденням», – зазначив Рейт.
За оцінками, на цьому кладовищі у довоєнний час було до 400 хрестів на могилах, за архівними даними встановлено наявність 300, а також підтверджені 190 прізвищ похованих тут людей. Рейт зауважив, що значною мірою це вдалося зробити завдяки архівам і книжкам історика з Перемишля Олександра Колянчука.
Колишній голова ОУП підкреслив, що військовий цвинтар діяв з 1921 по 1940 рр. Після приходу радянської армії на кладовищі був підірваний монумент у пам'ять про вояків УНР. До 1992 року тут випасали худобу.
Рейт повідомив, що процес відновлення кладовища розпочався в 1990 році, коли він направив офіційного листа до мерії Каліша та Ради охорони пам’яті боротьби та мучеництва Польщі. Процес тривав до 1999 року, коли цю територію було загороджено, але далі у питанні відновлення некрополя виникла пауза аж до 2013 року, коли тут було знято верхній пласт землі й виявлено залишки козацьких хрестів. Власне, реновація розпочалася у 2023 році зусиллями української та польської сторін.
На кладовищі також встановлено гранітний монумент із тризубом, подібний до знищеного радянською армією. На ньому є напис українською мовою «Тим, що вмерли, але не зрадили України. Українська Армія». На інформаційній таблиці на вході на кладовище і біля памʼятника зазначено встановлені 190 прізвищ похованих.
Тут покояться воїни 1-ї Запорізької , 4-ї Київської, 5-ї Херсонської та 6-ї Січової стрілецьких дивізій УНР. Серед них – генерал-хорунжий Наум Никонів, полковники Володимир Бокітько, Олександр Вовк, Олекса Воронін, Дмитро Гудзів, Микола Єфремов, інші офіцери, старшини, прості козаки і члени їхніх сімей.
Закінчення ремонту цього кладовища завершує проєкт з відновлення українських військових некрополів у Польщі з нагоди 100-річчя Української революції 1917-1921, в межах якого були відновлені цвинтарі в Ланьцуті, Варшаві, Любліні.
Відновлення кладовища відбулося за сприяння та участю Українського історичного товариства в Польщі, посольства України в РП, Національного інституту відновлення історичних памʼяток при Міністерстві культури і національної спадщини Польщі, підрядних компаній. Проєкт співфінансований Міністерством культури і національної спадщини РП та Офісом воєводи Великопольського воєводства.
Читайте також: У селі Скірче прибрали старий польський цвинтар