В Ужгородському замку представили рукопис Тиводара Легоцького про церкву в селі Великі Береги
06 Жовтня 2024, 18:51

В Ужгородському замку представили рукопис Тиводара Легоцького про церкву в селі Великі Береги
До відзначення 194-річниці від дня народження видатного вченого, засновника музейної справи на Закарпатті Тиводара Легоцького музейники представили новий експонат – рукопис про церкву у селі Великі Береги.
Про це повідомила завідувачка відділу історії та краєзнавства Закарпатського обласного краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького Валерія Русин на сторінці в Facebook.
«Це поселення, розташоване на декілька кілометрів північно-східніше Берегова, протягом всього середньовіччя знаходилося в королівській власності. Першу церкву тут історичні джерела згадують вже наприкінці ХІІІ ст., яка в 1554-му році була занята реформатським населенням», – пише Валерія Русин.
В одній із вітрин експозиції «Тиводар Легоцький (1830 - 1915) – історик, археолог, музеєзнавець» з самого початку демонструється малюнок Т. Легоцького від 1876 року з видом церкви з південного боку в селі Великі Береги. Рукопис стане вдалим доповненням до цього малюнку.
Свій рукопис Тиводар Легоцький назвав «Заохочення до самопізнання». Наукові співробітники опублікували переклад опису церкви:
«Стеля церкви села Великі Береги є дерев'яною і на ній є такі написи: «В ім'я вічного царя і на честь Господа Ісуса Христа, на радість березької церкви, від її старого розпаду прикрашено новою стелею за власні кошти паном Ондрашом Чобі, свого часу головним старостою міста Берег, разом зі своєю коханою дружиною пані Ержибет Петеш року 1743. Цю стелю виготовлено руками жителів Дебрецена, цеховим майстром Яношом Остолош Одоньї та Яношом Остолош Поп 1743».
Aле ж якою цікавою є дощата стеля, розділена на чотиригранні дошки, на яких барвистими яскравими кольорами намальовані різноманітні предмети та сценки, узяті з природи та Біблії, такі як квіти, листя, існуючі і надумані монстри, казкові фігури, птахи, семиголовий, дихаючий вогнем, змій, Джошуа і Колоп із гігантським гроном винограду, битва Давида і Голіафа та ще деякі рідкісні зображення.
Незрівняною поміж інших є велетенська довгошия гуска, яка своїм дзьобом клює ніс засмученого вусатого чоловіка, намальованого на грудній частині гуски, а навколо написано цей мудрий вислів: «Nosce te ipsum: capes tibi Nasum» (Пізнай себе та отримаєш свого носа). Це є незвичний спосіб заохочення до самопізнання…»
«Такий опис церкви зробив наприкінці ХІХ ст. Тиводар Легоцький із власним тонким судженням і висновком щодо побаченого. Запрошуємо до Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького, де можна багато цікавого дізнатися про вченого й побачити серед інших раритетів і його публікації, оригінальні рукописи, зокрема і про церкву в с. Великі Береги», – йдеться в дописі.
Нагадаємо, що в Ужгороді відкрили пам'ятну дошку історику Тиводару Легоцькому.
Читайте також: Історія гербу Ужгорода: від давнини до сучасності
27/04/2025
Неділя
27.04.2025
26.04.2025
11:49
25.04.2025
13:42
10:02
24.04.2025
19:00
ГАЛЕРЕЯ
Афіша
Бізнес
Еко
Життя
Закордон
Історія
Культура
Медицина
Освіта
Спорт