У Києві відкрили виставку «Мазепіана у музейних зібраннях та приватних колекціях України»

06 Жовтня 2024, 13:02
У Києві відкрили виставку «Мазепіана у музейних зібраннях та приватних колекціях України» 783
У Києві відкрили виставку «Мазепіана у музейних зібраннях та приватних колекціях України»
В бібліотеці Успенського собору Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» відкрили виставку «Мазепіана у музейних зібраннях та приватних колекціях України». 
 
Про це повідомили в заповіднику.
 
Цього року виповнюється 315 років з дня смерті одного з найвизначніших гетьманів України, дипломата та ктитора – Івана Мазепи. Експозиція об’єднала унікальні артефакти, багато з яких вперше були представлені широкому загалу.
 
Серед них – портрети Івана Мазепи, наукові та популярні видання, оригінальні машинописи відомих поетичних творів, присвячених Мазепі, марки та конверти Підпільної та Пластової пошти України, програми святочних академій, театральних вистав, художні альбоми та різного типу нагороди і відзнаки імені великого гетьмана, які усі разом демонструють різні етапи історичного розвитку мазепинського руху.
 
Представлені експонати включають рідкісні артефакти з Музею-архіву преси, що постав на основі приватної колекції журналіста та історика Вахтанга Кіпіані, з приватної колекції відомого києвознавця Віктора Кіркевича та інших колекціонерів.
 
Виставка також висвітлила складну долю образу Мазепи, пам’ять про якого намагались знищити як за імперських, так і за радянських часів. 
 
У той же час, завдяки українцям, котрі опинились в еміграції, цю пам’ять наполегливо зберігали, сприяючи тому, аби постать гетьмана стала уособленням національної боротьби та відродження.
 
«Від часів російської імперії та до сьогодні його образ трактувався по-різному. Для імперських режимів він був «зрадником» і «кривоприсяжником», а для українців – символом прагнення до самостійності та незалежності. Ця постать залишається ключовою для розуміння нашої національної ідентичності, особливо в умовах сучасних викликів», – зазначила кураторка виставки, докторка історичних наук, професорка Ольга Ковалевська.
Особливий інтерес викликають експонати, які стали емблемами патріотичних рухів у XX столітті, а також мазепинські символи, що використовуються сучасними українськими військовими підрозділами. 
 
Тут можна простежити, як ідеї мазепинства не тільки вплинули на історичний розвиток України, але й продовжують надихати сьогоднішніх захисників України у боротьбі за свободу.
 
Проєкт реалізували завдяки співпраці Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Михайла Старицького та Панаса Саксаганського, Національної історичної бібліотеки України, а також приватних колекціонерів, які зробили можливим презентацію унікальних експонатів широкій аудиторії.
 
Виставка працюватиме до 29 листопада 2024 року. Відвідування можливе лише за попереднім записом та у супроводі кураторки виставки Ольги Ковалевської.
 

Фото Юрія Юрченка

Коментар
09/11/2024 П'ятниця
08.11.2024
07.11.2024