Голова польського інституту нацпам'яті жодного разу не звертався щодо ексгумацій решток загиблих на Волині

19 Вересня 2024, 17:38
Голова польського інституту нацпам'яті жодного разу не звертався щодо ексгумацій решток загиблих на Волині 642
Голова польського інституту нацпам'яті жодного разу не звертався щодо ексгумацій решток загиблих на Волині

Польський інститут національної пам'яті (Instytut Pamięci Narodowej) відреагував на запит українського і польського суспільства щодо того, скільки разів та до яких українських державних інституцій звертався його голова Кароль Навроцький у справі перепоховань решток жертв Волинської трагедії.

Про це 19 вересня пише історик Олександр Зінченко.

Голова IPN Кароль Навроцький стверджував, що багато разів звертався до українських інституцій щодо проведення ексгумацій польських громадян, які загинули внаслідок польсько-українського конфлікту на Волині, Галичині, Холмщині під час Другої світової війни. Але не уточнював, до яких саме інституцій і коли саме він звертався.

«Чесно кажучи, я під великим враженням: польські колеги не змогли увійти у відчинені двері. Польські колеги також запитували IPN про ці подробиці. Сьогодні IPN публічно відповів на ці запити. Зʼясувалося, що за весь час своєї каденції від липня 2021 року Кароль Навроцький… не звертався жодного разу щодо ексгумацій решток загиблих на Волині», – написав Олександр Зінченко.

Протягом 2015-2023 років Польща ігнорувала свої зобов'язання щодо дотримання міждержавної угоди 1994 року, яка захищала місця поховань жертв нашого трагічного минулого.

Після майже двох десятків актів вандалізму щодо українських місць пам'яті у Польщі Український інститут національної пам'яті оголосив у 2017 році про встановлення мораторію на будь-які дії на території України. У Польщі цей мораторій охрестили «забороною на ексгумації» жертв конфлікту на Волині. 

Українська сторона багато разів пояснювала, що це – реакція на бездіяльність польської влади, яка протягом років ігнорувала звернення української сторони й не виконувала жодних своїх зобов'язань.  

Нагадаємо, що в Україні провели пошукові, а згодом ексгумаційні роботи в Пужніках Тернопільської області. Там виявили та перепоховали рештки польських громадян. Натомість на відновленій надгробній плиті на горі Монастир поблизу польсько-українського кордону не вказали жодного імені з 62 воїнів УПА, які поховані на тому місці.

Читайте також: Міф про ексгумації заради політики

Коментар
28/04/2025 Понеділок
28.04.2025
27.04.2025
26.04.2025
25.04.2025