«Київська Русь. Витоки»: у Литовському національному музеї експонують цінності з України

18 Вересня 2024, 15:15
У Литовському національному музеї експонують цінності з України. Фото з сайту музею 693
У Литовському національному музеї експонують цінності з України. Фото з сайту музею

У Литовському національному музеї відкрили виставку «Київська Русь. Витоки». Загальна вартість 300 експонатів з України складає понад десять мільйонів євро. 

Відкриття виставки відбулося 18 вересня. Про це повідомили на сайті музею.

Відвідувачі зможуть побачити побачать золоті та срібні прикраси, ювелірні вироби, що належали еліті Київської Русі, скарби, заховані купцями чи ті, які були військовою здобиччю. Їх доповнять зброя вікінгів та предмети, пов'язані з побутом, ремеслами і торгівлею, монети, що перебували в обігу в торгівлі того часу, а також артефакти, що датуються періодом хрещення Київської Русі.

«Останніми роками, зі зрозумілих причин, у Литві з'явилося багато можливостей ознайомитися з культурною спадщиною України, але ці експонати є винятковими – вони нагадують про часи створення Київської Русі. Це вперше, коли експонати такого значення будуть виставлені в Литві. Це частина золотого фонду українських музеїв, яку вони погодилися надати нам для виставки. Ці експонати представлять спадщину Київської Русі, яка була наповнена розкішшю, і дозволять нам представити історію створення і процвітання цієї ранньосередньовічної держави, яка охоплює майже триста років», – сказала генеральна директорка ЛНМ і куратор виставки Рута Качкуте.

Фото з сайту Литовського національного музею

Найбільш вражаючим експонатом виставки є коштовності, знайдені поблизу села Сахнівка на Черкащині 1900 року. Серед них золоті й срібні браслети, різноманітні золоті прикраси на шию, а також близько десятка трикутних золотих головних уборів, які були улюбленою прикрасою слов'янських жінок.

«Пишність і коштовність цих прикрас не залишають сумнівів, що вони належали князю або його найближчому оточенню», – сказав Егле Завекене, археолог Національного музею археології та куратор виставки.

Фото з сайту Литовського національного музею

Окрему групу експонатів складають предмети та зброя, якими користувалися вікінги. На виставці буде представлений меч X століття, знайдений у Києві, з розкішно оздобленим руків'ям. Він добре відомий зброєзнавцям і неодноразово публікувався в науковій літературі.

Експонати виставки мають не лише мистецьку, а й велику культурно-історичну цінність. Українські музеї надали для виставки особливо важливі предмети, які вже стали частиною української ідентичності. Вони відображають велич Київської Русі, на підвалинах якої будується сучасна українська ідентичність.

«Найкраще це ілюструє цеглина, знайдена поруч з першою цегляною церквою, збудованою в Києві, з особистим гербом Великого князя Київського Володимира – тризубом, який зараз є гербом української держави. Сама православна церква була зруйнована монголо-татарами в середині XIII століття і більше ніколи не відбудовувалася, і на сьогоднішній день знайдено лише понад 10 фрагментів таких цеглин різного розміру», – зазначила Рута Качкуте.

Фото з сайту Литовського національного музею

Ця виставка є результатом тісної співпраці Національного музею Литви з музеями та культурними установами України, інших європейських країн та Литви.

«Було нелегко знайти когось, хто погодився б застрахувати і перевезти експонати в країну, яка перебуває у стані війни. Литовська стрілецька асоціація допомогла перевезти експонати до Литви. Зв'язок з установами в Україні також був складним через обмеження електроенергії в Києві. Лише за 24 дні до відкриття виставки ми отримали підтвердження, що всі українські установи мають дозвіл на перевезення експонатів», – розповіла координаторка виставки Симона Ширвидайте-Шлюпене.

Фото з сайту Литовського національного музею

Експонати надані Національним історичним музеєм України, Інститутом археології НАН України, Львівським історичним музеєм, Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм, Археологічно-історичним музеєм ім. Ельбінга, ім. Національний музей історії Латвії, Музей історії культури Університету Осло, Талліннський університет, Музей Сааремаа, Музей Готланда. 

Виставку також доповнять матеріали з литовських музеїв: Музею грошей Банку Литви, Національного художнього музею Мікалоюса Константінаса Чюрльоніса, Військового музею Вітовта Великого, Дирекції Державного культурного заповідника Кернаве та Тракайського історичного музею. Виставка проходить під патронатом Президента Литовської Республіки Гітанаса Науседи.

Виставка триватиме до 30 березня 2025 року в Будинку історій у Вільнюсі (вул. Т. Костюшка, 3).

Фото з сайту Литовського національного музею

Фото з сайту Литовського національного музею

Коментар
26/04/2025 П'ятниця
25.04.2025
24.04.2025