Позбавлені рідної землі: у Рівному відбувся захід, присвячений 80-м роковинам депортації українців
11 Вересня 2024, 18:44
618
Позбавлені рідної землі: у Рівному відбувся захід, приурочений 80-м роковинам депортації українців
У Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбувся захід «Позбавлені рідної землі», присвячений до 80-х роковин депортації українців з Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини, Бойківщини та Любачівщини.
Захід відбувся у понеділок, 9 вересня. Про це повідомили на сторінці Рівненського краєзнавчого музею.
У музеї представили виставку «Вигнання», яку розробив Український інститут національної пам’яті. Виставка складається із 18 банерних стендів на яких у фотографіях, документах, картах та діаграмах представлена історія найзахідніших частин українського світу, де розповідається про передумови, хід та наслідки депортацій. Експозиція доповнена фондовими матеріалами РОКМ.
Трагічні події, пов’язані з примусовим виселенням десятків тисяч українців з їхніх історично-етнічних земель у 1944-1951 роках, відбулися в рамках операцій, організованих радянською та польською владою. Саме 9 вересня 1944 року в Любліні СРСР та Польща уклали угоду про «взаємний обмін населенням» — примусово виселяли українців із Польщі, а поляків з України.
Депортація мала на меті насильницьке переселення українців на територію УРСР і призупинення тисячолітнього існування найзахіднішої гілки українства. Захід у музеї спрямований на вшанування пам’яті жертв депортації та збереження історичної спадщини для прийдешніх поколінь.
Зустріч розпочалася зі спільного перегляду документальної стрічки «Вкрадена Вітчизна», яку створило Київське товариство «Холмщина».
Очільниця РОКМ Алла Жижкевич розповіла історію щорічного національного пам’ятного дня та наголосила, що ми продовжуємо відстоювати свою незалежність і землю у нинішній час. Модератором заходу виступив старший науковий співробітник відділу історії Олександр Булига.
Спогадами про примусові переселення поділилися безпосередні учасники тих подій або члени родин, що постраждали в ході депортацій:
- лікар Олексій Ярмощук, автор чисельних книг, уродженець Холмщини;
- засновник Рівненської міської громадської ветеранської організації «Товариство Холмщина» Григорій Косюр;
- уродженка с. Верещик Влодавського повіту (Холмщина) Галина Власюк;
- син педагога, науковця, історика, громадського діяча, уродженця Перемишля Йосипа Пацули – пан Юрій;
- редактор, виходець із сім’ї переселенців Олег Зень.
Директор НВК «Колегіум», голова громадської організації «Суспільно-громадське товариство «Забужжя» Петро Куделя детально висвітлив увесь перебіг подій навколо примусових депортацій з Закерзоння та розповів історію своєї родини, яку теж спіткала подібна трагічна доля.
01/12/2024
Неділя
01.12.2024
30.11.2024
14:31
11:30
29.11.2024
28.11.2024
ГАЛЕРЕЯ
Бізнес
Еко
Життя
Закордон
Історія
Культура
Медицина
Освіта
Спорт