На Волині знайшли трафарети, які ймовірно належали повстанцям Горохівської округи ОУН і УПА

05 Вересня 2024, 16:45
На Волині знайшли трафарети, які ймовірно належали повстанцям Горохівської округи ОУН і УПА 1236
На Волині знайшли трафарети, які ймовірно належали повстанцям Горохівської округи ОУН і УПА

Пропагандистські трафарети повстанців стали експонатами Берестечківського народного історичного музею. Металеві таблички знайшли в селі Ощів Горохівської територіальної громади.

Трафарети випадково розкопали на одному з обійсть під час будівництва. Про це Район.Історія розповів директор музею Олег Дергай.

Вони пролежали в землі на глибині 1,5 метра не менше 80 років. 

«Найімовірніше трафарети використовували для написів на стінах. Про це свідчать цвяхи більших та менших розмірів, призначені для кріплення. Таблиці є досить об’ємними. В основному – 53 на 25 сантиметрів, що дозволяло вмістити великий обсяг тексту. Написи на трафаретах – українською та російською мовами. Останньою – звернення до росіян із закликом повалити більшовицьку владу та створити свою незалежну державу», – розповів Олег Дергай.

Читайте також: Бій у Точевиках: азербайджанці з УПА захистили селян від нацистів

Він висловив припущення щодо походження даних трафаретів, зауваживши, що можливо їх виготовляла певна кількість людей, свідченням чого є особливість шрифту та наявність граматичних помилок. 

Замість російської літери «и» в написах на табличках часто використовується українська «і». Це дозволяє припускати, що людина, причетна до написання даних пропагандистських текстів володіла російською мовою недосконало.

Читайте також: Фляга для повстанців: у музеї на Волині експонуються речі, пов'язані з діяльністю УПА

Не меншої уваги заслуговує манера виготовлення трафаретів. Наочним прикладом є елементи укріплення пошкоджених або невдало написаних літер. Такими, зокрема, є алюмінієві та мідні дротики, а також звичайні металеві заклепки.

Зважаючи на те, що знайдені таблички багато років пролежали під землею, прочитати деякі написи стало практично неможливо. Попри це, директор музею постарався власноруч відреставрувати речі, які, за його словами, свого часу мали досить велику силу.

«Оскільки трафарети довгий час знаходилися у згорненому вигляді, краще збереглися саме ті, що містилися посередині. Крім того вони були загорнуті в домоткане полотно або мішковину, про що свідчать незначні залишки ворсу. Лицева сторона трафаретів забруднена фарбою, схожою на ґрунтовку для металу. Можливо, вона була саморобною, так як змивається водою. Дані таблички, ймовірно, належали повстанцям Горохівської округи ОУН-УПА та використовувалися від 1943 року. Вони містили заклики до свободи і незалежності. Зокрема, спонукали народ боротися з радянськими й німецькими окупантами», – пояснив Олег Дергай.

Читайте також: Конференція поневолених народів: подія на Рівненщині, яка заклала традиції спільної боротьби

Директор музею також поділився інформацією щодо безпосереднього застосування трафаретів українськими повстанцями.

«Схожі трафарети, як правило, використовували для нанесення пропагандистського тексту на стіни урядових установ. Для цього одна або декілька людей прикріплювали табличку в обраному місці, замальовували її фарбою та швиденько втікали. Судячи з розповідей жителів Ощева, знайдені трафарети, що нині знаходяться в музеї, виконували таку ж саму функцію», – розповів Олег Дергай.

За однією з версій, у селі Ощів мешкала Олександра Талімонівна Новосад. Відомо, що вона була секретаркою комсомольської організації. За офіційними даними дівчина «загинула від рук українських націоналістів», що було вигідно тогочасній владі.

Швидше за все, Олександра Новосад була зв'язковою УПА, а комсомольська діяльність дозволяла уникнути підозри. Однак попри те, дівчину все ж викрили та вбили, а трафарети як наочні докази її відношення до підпілля так і залишилися надійно захованими на багато років.

Читайте також: Товариші спільної неволі: історія фото з колекції Берестечківського музею

Читайте також: На Волині знайшли табличку на івриті: що там написано

Коментар
12/09/2024 Четвер
12.09.2024
11.09.2024