Наймасштабніший збройний конфлікт в історії: 85 років тому розпочалася Друга світова війна
01 Вересня 2024, 16:02
521
Львівський вокзал після бомбардування нацистської авіації у вересні 1939 року. Джерело: Український інститут національної пам'яті
Друга світова війна розпочалася 85 років тому, 1 вересня 1939 близько 4-ї ранку, коли польське місто Велюнь зазнало страшного бомбардування.
Гітлерівські нацисти після влаштування ганебної Гляйвіцької провокації, пішли війною на Польщу. Британія та Франція, дотримуючись союзницьких угод, оголосили війну Третьому Райху. Так розпочалася Друга світова війна. Про це пише Український інститут національної пам'яті.
Для українців Друга світова також розпочалася 1 вересня 1939 року. Тоді ж нацисти почали бомбардування Львова та низки інших західноукраїнських міст, що тоді перебували у складі Польщі.
До останнього дня війни, 2 вересня 1945 року, українці воювали на різних фронтах глобального конфлікту, часто – один проти одного.
Для нашого народу Друга світова війна не лише історія перемоги над нацизмом, але також – національна трагедія. Українці, позбавлені власної державності, у ній змушені були воювати за чужі імперські інтереси та інколи вбивати інших українців.
Захищати своїх рідних та свій дім від ворога до лав Червоної армії пішло понад 7 мільйонів українських синів і доньок. В арміях Союзників воювали 250 тисяч, а в Українській повстанській армії – понад 100 тисяч вояків.
Україна була одним із театрів, де відбувалися найзапекліші бойові дії Другої світової. Загинуло близько чверті населення тогочасної України.
Прямі людські втрати України у Другій світовій становлять понад 8 мільйонів осіб, економічні – 285 мільйонів тогочасних рублів. Війна розкрила для українців руйнівну «силу» обох тоталітарних режимів. Усім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України (Голокост, розстріли мирного населення, спалення сіл, депортації).
Однак довго замовчувалися численні злочини комуністичного режиму – розстріли політичних в’язнів у Західній Україні в червні–липні 1941 року, підрив центру Києва і греблі ДніпроГЕСу в 1941 році, знищення в Одесі поранених червоноармійців, скинутих в море разом із санітарними машинами тощо.
З Україною пов’язане і завершення війни. 2 вересня 1945 року генерал Кузьма Дерев’янко, який народився на Уманщині, від імені СРСР приймав беззастережну капітуляцію Японії.
Умиротворення європейськими лідерами Гітлера привело до колосальних трагічних наслідків Другої світової війни. Умиротворення Путіна призвело до російсько-української війни. Найбільшого, після Другої світової, збройного конфлікту в Європі, який так само супроводжується численними руйнуваннями міст, воєнними злочинами та актами геноциду.
Саме це головний урок історії Другої світової війни – непокаране або на половину покаране зло повторюється. Саме тому нам потрібно докласти усіх зусиль, щоб кожен, хто підтримував, сприяв чи був діяв в інтересах рашистського режиму Путіна був засуджений та покараний. Інакше зло тоталітаризму повернеться до наступних поколінь.
06/12/2024
Четвер
05.12.2024
18:17
15:12
04.12.2024
ГАЛЕРЕЯ
Афіша
Бізнес
Еко
Життя
Закордон
Історія
Культура
Медицина
Освіта
Спорт