104 роки тому проголосили Медвинську республіку
У селі Медвин на Київщині 26 серпня 1920 року (за іншими даними – 19 чи 20 серпня) повсталі проти більшовицького свавілля селяни проголосили Медвинську республіку.
Більшовики захопили Медвин навесні 1919 року. На місцевих жителів було накладено продрозкладку (система примусового вилучення у селян продуктів харчування). Про це пише Український інститут національної пам'яті.
Збурені селяни почали чинити опір та сформували озброєний загін, що налічував до тисячі чоловік. Вони захопили місто Богуслав і утримували більше місяця. Врешті повстання придушили. Однак нова навала більшовиків, зухвала поведінка продзагонівців, фантастичні норми продовольчого податку і масова мобілізація в Червону армію знову сколихнули селян.
Потужне антибільшовицьке повстання почалося в ніч на 26 серпня 1920 року, коли під час загальних зборів селян заарештували радянський актив. Очолив повстання Хома Лебідь (Сидоренко), начальником штабу був Микола Василенко. Селяни проголосили Медвинську республіку і майже місяць вели боротьбу.
Більшовики побоювались, що повстання пошириться на інші села. Тож чи не щодня кількасот більшовиків із кулеметами наступали на село. Під час такого протистояння спалили Успенську церкву. 12 вересня 1920 року більшовики оточили і підпалили Медвин.
Полум’я знищило біля 600 хат (третина села). Було накладено жорстоку контрибуцію: 50 коней, 150 корів, 300 овець тощо. Учасників повстання, які не відійшли в ліси, вивозили до Сміли й розстрілювали. У самому селі залишилися військова частина на утриманні населення.
13 жовтня каральний загін кінноти Семена Будьонного захопив у Медвині 80 заручників (молоді чоловіки до 30 років) і порубав їх біля урочища Ковтунів лісок.
Повстанський загін, який очолював Дмитро Цвітковський діяв аж до літа 1921 року. Припинили боротьбу, повіривши обіцянкам радянської влади про амністію, однак майже всі були розстріляні. У подальшому чекісти ще два десятиліття вишукували і знищували всіх причетних до Медвинського повстання.
Учасник повстання Іван Дубинець, який в еміграції написав книгу спогадів «Горить Медвин», свідчив:
«Населення Медвина, що стихійно підтримало повстання, зазнало надзвичайних жертв, але ніколи не було в нього каяття чи нарікання за цю акцію проти більшовиків. Тільки тепер селяни зрозуміли свою помилку: треба було не Медвин збройно боронити, а свою державу українську, і своїх синів віддавати в жертву не на полях бою за Медвин, а на загальних фронтах української армії на чолі із Симоном Петлюрою за Україну».