Від найдавніших часів: у Луцьку презентували нову книгу про історію Волині
У Луцьку презентували книгу «Історія Волині». Авторами видання стали науковці факультету історії, політології та національної безпеки Волинського національного університету імені Лесі Українки.
Результатами свого дослідження поділилися у конференц-залі університету 23 серпня. На заході була й журналістка Район.Історія.
Як розповів головний редактор видання, кандидат історичних наук Микола Кучерепа, опублікувати таку книгу було необхідно, адже більше такої повноцінної літератури немає. Над виданням працював колектив науковців факультету історії, політології та національної безпеки та деяких інших установ
«За 33 роки нашої незалежності, ми не мали власної історії свого регіону. Остання книга з історії Волині була видана ще за радянських часів у 1988 році й безперечно, що вона була невеликого об'єму і об'єктивно не відображала те, що називається історією в Волині. Ми знаємо, що вона була глибоко цензурована компартійними вождями й люди з нею не могли дізнатися правди», – сказав Микола Кучерепа.
Читайте також: «Унезалежнення. 1986-1996»: історик з Ужгорода Сергій Федака презентував 15-томник
Він процитував слова історика Михайла Брачкевського: «Протягом багатьох століть український народ боровся проти власної національної незалежності. А всі ті, хто кликали його на боротьбу за національну незалежність, були найлютішими ворогами українського народу. Все оцінювалося з позиції щодо Росії».
Також кандидат історичних наук розповів про 10-томник «Історії Української РСР». У ній було описано події від найдавніших часів, проте усі вони були висвітлені лише в органічному зв'язку із нашим нинішнім агресором. Тому автори переглянули підходи до опису тих чи інших подій.
«В радянській історіографії наша історія була безлика. Тож ми намагалися висвітлити історію Волині крізь призму її особистостей, князів, діячів мистецтва, освіти, але не забували й про народні маси», – зазначив Кучерепа.
Книга складається з одинадцяти розділів, у яких викладена історія регіону, розпочинаючи з древніх часів і завершуючи подіями 2022 року. Інформацію для неї відшукували в українських архівах, а також контактували з іноземними.
«Історія Волині» є другим виданням, перший свого часу зробили у 2023 році. За словами декана факультету історії, політології та національної безпеки Ярослава Яроша, того ж року книга зайняла перше місце в номінації «Краща краєзнавча книга» на Всеукраїнському форумі-виставці.
«Коли я відкрив книгу, то помітив у списку авторського колективу багатьох своїх викладачів. Я справді дякую їм за таку роботу. Тому що, раніше ми мали історію Волині 1988 року. Знаєте, свого часу працюючи шкільним учителем, я мріяв про таку книгу», – поділився думками Луцького міського молодіжного центру Юрій Семчук.
У центрі уваги авторів книги – політичні події та суспільні рухи, економічне життя, розвиток освіти й мистецтва, культурні зв’язки. Також до книги додали багато репродукцій гравюр, ікон, давніх портретів, картин, архівних і сучасних фотографій. На презентації прозвучали й зауваження стосовно ілюстративного матеріалу.
Митрополит Луцький і Волинський Михаїл зауважив, що карта Волині у сигнальному примірнику не відповідає розмірам та географічному положенню. Присутнім він показав плакат, як за його уявою має виглядати Волинь – вона збільшена у радіусі у тисячу кілометрів.
Він пояснив свій жарт та наголосив на важливості проявляти любов до своєї землі.
«Заповідь о любові до ближнього починається з: полюби ближнього свого… Як? Як самого себе. Чи люблю я Волинь? Чи люблю я себе? Якщо так, тоді ти можеш любити людей, Україну і взагалі маєш можливість любити. 1 вересня, ми проводжаємо дітей в школу. Кажемо: гарно вчіться, щоб в Польщі довчитися. Про що ми говоримо? Про яку територію ми говоримо? Потрібно говорити слово «батьківщина» – це земля моїх батьків. Інакше все намарно», – сказав Митрополит Луцький і Волинський Михаїл.
Керівник єпархіального видавничого відділу «Ключі» Дмитро Головенко додав, що відвідувачі книгарні цікавляться історичними виданнями для дітей, тому наявна «Історія Волині» може бути початком для десятки більш розширених видань – історії культури, книги, релігії.
«Ми в магазині запровадили таке: якщо не маєш грошей купити книгу, то можеш її позичити, а потім повернути. Тому що ми продаємо не папір, а продаємо інформацію», – розповів Дмитро Головенко.
Також він оголосив, що йде робота над створенням книги до 600-річчя з’їзду монархів, яке святкуватимуть у 2029 році.
Як зазначив ректор університету Анатолій Цьось, наразі колектив працює над повним академічним зібранням творів Ольги Косач (Олени Пчілки) у 12-ти томах. Очільник ВНУ сподівається, що на річницю письменниці зібрання зможуть вже опублікувати. Також він наголосив, що більшість творів і листів будуть надруковані вперше.
«Якщо ми говоримо про підготовку до святкування з'їзду монахів з нагоди її 600-річчя, то треба вже починати працювати, щоб книгу адаптувати і перекласти англійською мовою. Тому що зараз в іноземців підвищений інтерес до України та її історії, але на жаль, практично немає наукової англомовної літератури», – сказав про плани Анатолій Цьось.
Під час презентації голова облради Григорій Недопад вручив колективу факультету історії, політології та національної безпеки почесні грамоти.
Читайте також: Тисяча років життя та історії: Олександр Котис презентував нову книгу про Луцьк
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром