Хрести Куяльника: створили каталог одного з найбільших козацьких кладовищ в Україні

22 Серпня 2024, 17:52
Куяльницьке кладовище. Фото Лілії Помернюк 811
Куяльницьке кладовище. Фото Лілії Помернюк

Команда громадської організації «Піксельовані Реальності» опублікували каталог з анотаціями, 3D моделями та фотофіксацією 32 хрестів Куяльника, що знаходиться в Одесі.

Про це повідомила операційна директорка, експертка з культурних проєктів Яна Бойцова на сторінці в Facebook.

«Понад два роки роботи, сучасні методи фотограмметрії та 3D-моделювання – і ось, нарешті, готовий каталог, що містить 32 зацифрованих козацьких хрестів Куяльницького кладовища, найстаріший з яких датований 1791 роком. Для мене це визначна річ, наша команда виросла вкотре на рівень нової якості, і результат вже зараз дозволяє краще вивчити спадщину. Дуже сподіваємося на те, що напрацювання будуть додані у паспорт пам'ятки, а пізніше хрести музеєфікують. Висловлюю подяки, усім хто долучився до проєкту», – написала Яна Бойцова.

Куяльницьке кладовище Одеси – одне з найбільших збережених козацьких кладовищ в Україні, історична пам’ятка другої половини XVIII – кінця ХІХ століть. Загалом, на цвинтарі понад п’ять сотень поховань, близько двох сотень увінчані кам’яними хрестами.

Каталог включає 32 хрести та плити датовані від 1791 року до ХХ століття, йдеться на сайті. Документальний проєкт команди «Піксельовані Реальності» охоплює всі надгробки та хрести з будь-якою інформацією або знаками, нанесеними на них.

Метою проєкту є збереження та вивчення цінної української спадщини, що сприятиме глибшому розумінню ідентичності мешканців Одеси. Команда сподівається, що завдяки детальній інвентаризації не тільки територія кладовища, а та окремі хрести отримають статус культурної спадщини та будуть охоронятися від руйнувань.

Завдяки зацифруванню дослідники та науковці тепер можуть з більшою точністю оглядати поверхні та розшифровувати знаки, які раніше було важко прочитати та зрозуміти. Зокрема, в рамках роботи над каталогом вдалося уточнити написи трьох хрестів.

Фото Лілії Помернюк
Фото Лілії Помернюк

Над створенням каталогу працювали:

  • ГО «Піксельовані Реальності» (Одеса)
  • Федір Бойцов, головний продюсер, управління технологічним пайплайном;
  • Алік Кадум, продюсер, тімлід з 3D виробництва;
  • Андрій Ткалич, тімлід, фотограмметрія, постобробка сканів;
  • Олексій Воронко, фотограмметрія, 3D моделювання;
  • Віра Лютенко, 3D художниця, постобробка сканів;
  • Дмитро Жданов – вчитель географії одеського ліцею №82, керівник краєзнавчої групи ODESSA INCOGNITA, автор 7 книг з історії Одеси. Дмитро Жданов проводить дослідження Шкодової гори (зокрема кладовища Сотниківської Січі) разом з учнями.
  • Федір Гонца – спеціаліст з картографічного дизайну та просторового аналізу, ГІС та міського планування.

Створення каталогу є частиною проєкту «Підтримка реалізації Стратегії культурного розвитку Одеси» реалізується ГО Піксельовані Реальності у партнерстві з Департаментом культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради, фінансується Європейським Союзом в рамках проєкту EU4Culture, що реалізується Goethe-Institut у партнерстві з Данським інститутом культури, Чеськими Центрами та Французьким Інститутом у Грузії.

Каталог є частиною цифрової колекції експонатів для Музею української Перемоги, мета якого розповісти майбутнім поколінням правдиву історію російської війни проти України. Переглянути його можна за цим посиланням.

Детальніше про Куяльницьке кладовище читайте у статті Лілії ПомернюкКозацький некрополь в Одесі: як старовинні хрести та нові технології руйнують російські міфи.

Коментар
06/12/2024 Четвер
05.12.2024
04.12.2024