Волинська ікона: «Успіння Богородиці» з Луцького району

16 Серпня 2024, 12:45
Успіння Богородиці 418
Успіння Богородиці

Розповідь про стародавній образ, який зберігається в Музеї волинської ікони.

Свято Успіння Пресвятої Богородиці, яке православні християни відзначили 15 серпня, входить до циклу дванадесятих свят церковного календаря. Іконографія свята немає основи у Святому Писанні. Події, пов'язані зі смертю, воскресінням і вознесінням Богородиці ґрунтуються на апокрифічних сказаннях, зокрема, «Святого Іоана Богослова слово на Успіння Святої Богородиці» невідомого автора V століття та Іоана Дамаскіна. Земне життя Божої Матері, згідно з апокрифами, обірвалося на 72 році. Про це йдеться на фейсбук-сторінці Музею волинської ікони.

У колекції цього музею є декілька ікон на тему Успіння Богородиці, але тільки одна – зразок розширеного варіанту іконографії. Це образ «Успіння Богородиці»   XVII століття з церкви Архістратига Михаїла села Пілганів Луцького району. 

В основі композиції – епізоди апокрифічних розповідей про чудесне перенесення ангелами апостолів із різних кінців світу, відсічення рук невірному Афонію, вознесіння Богородиці на небо. Композиція ікони поділена горизонтальною лінією – двома куполами і стіною – на дві частини: нижню і верхню, відповідно – земну і небесну, людську і божественну. 

Тіло померлої Богородиці на смертному одрі оточують сумні апостоли та двоє церковних достойників з відкритими книгами. Ісус Христос зображений з душею Матері у вигляді сповитого немовляти. На гравійованому срібному тлі – два ангели возносять до небес Марію, яка возсідає на невидимому небесному престолі. Обабіч – поясні постаті апостолів на хмарах.

Волинський іконописець змальовує і сцену, коли ангел відрубує руки юдейському священнику Афонію, який ненавидів християн та намагався перекинути одр, на якому несли тіло Божої Матері. Нажаханий Афоній покаявся, щиро увірував і був зцілений апостолом Петром.

Колірна палітра обмежена червоним, блакитним і білим кольорами. Пріоритетна чорна контурна лінія, якою промальовані лики й силуети персонажів, надає зображенню особливої чіткості та виразності.

Читайте також: Волинська ікона: «Святе сімейство» з палацу Радзивіллів

Коментар
28/03/2025 П'ятниця
28.03.2025
27.03.2025
26.03.2025