На Львівщині 138 років тому народився один із засновників «Пласту» Олександр Тисовський

09 Серпня 2024, 10:19
Олександр Тисовський 334
Олександр Тисовський

День народження автора унікальної системи виховання пластунів.

9 серпня 1886 року в селі Бикові на Львівщині народився Олександр Тисовський – вчений, педагог, основоположник і організатор «Пласту». Про це йдеться на сайті Українського інституту національної пам'яті.

Навчався у Львівському університеті, у 1909 р. здобув ступінь доктора філософії.

Багато років викладав природознавство в Академічній гімназії Львова. Розробив унікальну виховну систему «Пласт», подібну до скаутського руху, з основним принципом: через працю над собою до розвитку та гартування свого характеру. «Пласт» поєднував християнську мораль та фізичне виховання молоді з українським колоритом. При цьому виступав проти надмірної воєнізації і політизації «Пласту».

Днем народження «Пласту» вважається 12 квітня 1912-го. Назва походить від спеціальних піхотних відділів українського козацтва ХVІ-ХVІІ століть, які відігравали роль розвідувальної служби. Свої ідеї Тисовський виклав у книгах «Пласт» (1913 р.) та «Життя в Пласті» (1921 р.). Він же уклав Пластовий закон, написав текст і музику до Пластового Обіту.

«Високий, стрункий, пропорційно збудований, держиться завжди дуже просто, так що виглядає вищий, як є. Звичайно був убраний у темний одяг, що виказував скромність, але й рівночасно велику чистоту, дбайливість… Загально здавалося, що він штучно холодний, але я згодом пізнав, що ця поверхова холодність є випливом наскрізь опанованого характеру, хоч поза цієї холодністю криється також глибока віра фанатика-науковця в правильність обраного шляху», – описував ідеолога Пласту Северин Левицький.

Під час Першої світової війни всі члени пластового гуртка Тисовського вступили до Легіону українських січових стрільців. Пізніше очолював Верховну пластову раду. Після заборони організації польською владою  1930-го активно співпрацював із нелегальними пластовими структурами.

У 1944 році, з наближенням до Львова радянських військ, емігрував до Австрії.

Помер 29 березня 1968 року у Відні. Перепохований на Личаківському цвинтарі у Львові у 2002 році.

Читайте такожДо «Пласту» йшли заради дітей»: як розвивався скаутський рух у Херсоні й що було в окупації

Коментар
12/09/2024 Четвер
12.09.2024
11.09.2024